Moda na ekologa: zaryzykować dla dobra środowiska!

 

 

W dzisiejszym świecie wszyscy chcą być eko: dbać o środowisko, żyć zdrowo i nie niszczyć ziemi. To już nie snobizm, ale prawdziwa konieczność. Specjaliści badający stan naszej planety, m.in. naukowcy z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) roztaczają przed nami bardziej pesymistyczne scenariusze: światowa emisja CO2 dawno już przekroczyła wszelkie dopuszczalne normy. Ostrzegają w raportach, że „Zmiany klimatu z ostatnich 20 lat bezpośrednio wpłyną na życie następnych pokoleń”. Badania nie pozostawiają cienia wątpliwości: globalne ocieplenie, które powoduje degradację środowiska naturalnego w 90 proc. spowodowane jest działalnością człowieka. Nie szanując planety, sami doprowadzamy do katastrofy.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Niewyjaśnione przyczyny masowej śmiertelności pszczół

W ostatnim czasie na całym świecie obserwuje się niezwykle groźne dla pszczół zjawisko zwane CCD (Colony Collapse Disorder), czyli zespół masowego ginięcia rodzin pszczelich. Pomimo ogromnego zaangażowania naukowców nie udało się ustalić przyczyn tej niebezpiecznej choroby. Radykalne zmniejszenie się liczby owadów zapylających może być poważnym zagrożeniem dla rolnictwa.

 

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o masowym wymieraniu pszczół. Zjawisko to objęło już praktycznie cały świat i może poważnie zagrozić rolnictwu. Produkcja jednej trzeciej żywności i aż 90 procent owoców zależy od zapylania przez owady, głównie pszczół i trzmieli. Bez ich udziału wiele gatunków warzyw, owoców oraz kwiatów łąkowych, które wzbogacają mleko krowie, nie mogłoby się rozwijać lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony. W skali całego świata wartość zapylania roślin przez owady oblicza się na 224 miliardy dolarów. W samych Stanach Zjednoczonych dochody związane z pszczołami sięgają blisko 14 miliardów dolarów.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...