O Warszawie

 

Dzieje Warszawy nazwami pisane. Kwiryna Handke. Warszawa 2011

 

Książka pomyślana jest jako historyczny obraz Warszawy - ściśle związany z nazwami miejsc i ludzi. Autorka prześledziła całą historię nazewnictwa - na tle i w związku z dziejami miasta - od jego lokacji aż do naszych czasów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warszawa 1914-1920. Warszawa i okolice w latach walk o niepodległość i granice Rzeczypospolitej. Lech Królikowski, Krzysztof Oktabiński. Warszawa 2007

 

Monografia prezentuje losy Warszawy i jej okolic przed, w czasie i bezpośrednio po I wojnie światowej ujęte zarówno opisowo, jak i usystematyzowane w układzie chronologicznym na tle wydarzeń w kraju i w Europie. Tekst został zilustrowany interesującymi zdjęciami i pocztówkami z epoki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warszawa z ruin do życia. Fotografie 1945-1950. Marek Kwiatkowski. Warszawa 2007

 

Album jest kontynuacją wydanego w 2004 r. albumu „Warszawiacy to Warszawa! Fotografie 1914-1939” autorstwa prof. dr hab. Marka Kwiatkowskiego, wieloletniego dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historia Warszawy XVII-XX wieku: architektura i rzeźba. Maria Irena Kwiatkowska, Marek Kwiatkowski. Warszawa 2006

 

Pasjonująca opowieść o zabytkowej architekturze Warszawy! Autorzy w opisach poszczególnych zabytków odtwarzają obraz dawnych budowli warszawskich – miejsc pracy, zakupów, odpoczynku i modlitwy mieszkańców miasta. Interesującym elementem jest odniesienie do współczesności i prezentacja obecnego wyglądu miejsc historycznych.

Książkę poleca się przewodnikom, historykom, historykom sztuki, architektom, podróżnym chcącym poznać architektoniczne zabytki stolicy Polski oraz wszystkim zainteresowanym historią Warszawy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Warszawa nieodbudowana. Lata trzydzieste. Jerzy S. Majewski. Warszawa 2005

 

Trzeci tom serii: „Warszawa nieodbudowana” poświęcony jest opisowi miasta ostatniej dekady przed wybuchem drugiej wojny. Jest to okres wielkiego rozwoju architektonicznego i urbanistycznego, wielkich planów przebudowy i rozbudowy stolicy. Powstają wówczas znakomite luksusowe mieszkania przy Wiejskiej, Frascati, Lwowskiej, Puławskiej, Sewerynów czy al. Przyjaciół. Buduje się i mniej luksusowe osiedla dla robotników, np. na Kole. Wznoszone są monumentalne gmachy jak Prudential, Muzeum Narodowe czy całkowicie zniszczony budynek PKO lub starty z ziemi, przebudowany w latach trzydziestych, Pałac Brtihla. Książka przypomina także niezrealizowane wielkie projekty budowy dzielnicy im. Marszałka Piłsudskiego, Świątyni Opatrzności czy meczetu przy ulicach Mekki i Medyny, które również nigdy nie powstały. Przywołuje atmosferę dawnych kawiarni i kabaretów, takich jak Ziemiańska, Instytut Propagandy Sztuki, Perskie Oko, ożywia sylwetki ich bywalców Tuwima, Słonimskiego, Fiszera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warszawa nieodbudowana. Lata dwudzieste. Jerzy S. Majewski. Warszawa 2004

 

 

 

Lata dwudzieste - lata szalone, jak zwykło się je określać. I rzeczywiście wszystko było szalone i niezwykłe. Ogromna radość z odzyskanej wolności - budowa własnego, demokratycznego i sprawiedliwego państwa. Tyle entuzjazmu, tyle nadziei. Po długiej i strasznej wojnie ludzie pragnęli żyć wesoło, szybko, wygodnie i dostatnio. Te pragnienia wyrażały się w każdej dziedzinie życia. Nowe prądy uwidoczniły się również w sztuce i architekturze Warszawy. Powstawały nowoczesne osiedla z funkcjonalnie rozplanowanymi wnętrzami, rozległymi podwórzami i, co było nowością, zapleczem socjalnym dla mieszkańców: pralniami, czytelniami, żłobkami itp. Dla nowo utworzonych instytucji państwowych wznoszono monumentalne gmachy. Monumentalne i wspaniałe miały być także budynki szkolne. Jednocześnie modernizmowi towarzyszył nawrót do tradycji - stylu dworkowego, widocznego w licznych willach wzniesionych na Żoliborzu, Ochocie i Saskiej Kępie. Wiele z tych budynków - świadków epoki - zostało zniszczonych, niektóre przebudowano. Bezpowrotnie jednak zniknęła atmosfera tamtych dni.

 

 

 

 

 

Społeczna mapa Warszawy: interdyscyplinarne studium metropolii warszawskiej. Pod red. Janusza Grzelaka i Tomasza Zaryckiego. Warszawa 2004

 

 

Książka jest efektem dużego programu badawczego mającego na celu opracowanie wszechstronnego obrazu zróżnicowań społecznych współczesnej Warszawy. Wyniki badań grupy uczonych, skupionych wokół Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, dają przede wszystkim doskonały wgląd w naturę najnowszych przekształceń społecznych i gospodarczych stolicy. Ukazują także ogólniejsze prawidłowości transformacji systemu politycznego i ekonomicznego, występujące z różnym natężeniem w skali całego kraju. Autorzy odwołali się w badaniach i interpretacji wyników do najnowszych osiągnięć teorii i metodologii nauk społecznych. Dzięki temu książka może stanowić źródło cennych metodologicznych inspiracji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Słownik Warszawski: historia, ludzie, fakty, kultura, legendy, obyczaje. Olgierd Budrewicz. Warszawa 2004

 

 

Od autora: Macie przed sobą mój bardzo osobisty słownik. Dobór tematów i - przede wszystkim - sylwetek ludzi nader subiektywny. W końcu każdy ma swoje szczególne zaciekawienia, swoje sympatie i antypatie. Ma własną historię, własne środowisko, w którym wyrastał i żyje. Nie będzie w słowniku - przyrzekam - nadmiaru gadulstwa, stosownie do apelu Stanisława Jerzego Leca: „Streszczajmy się świat jest przeludniony słowami”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warszawiacy – to Warszawa! Fotografie 1914-1939. Marek Kwiatkowski. Warszawa 2004

 

 

Album jest poświęcony Warszawie czasu międzywojennego, zawiera zdjęcia z lat 1914-1939 z prywatnego archiwum autora, wcześniej prezentowane na wystawie „Warszawa i Warszawiacy” .

Komentarze autora wyjaśniają tło społeczne tego okresu. Biedacy, warszawskie cwaniaczki, Żydzi, sprzedawcy, żołnierze, damy, dzieci – żywa tkanka Warszawy. Obrazy ukazują miasto, którego już nie ma, z zabytkami i ludźmi, którzy dawno odeszli. Pokazują szeroki przekrój miasta, od zdjęć (portretów) mieszkańców poprzez dokumenty o ich życiu codziennym, aż po zdjęcia ulic i placów. Fotografie są ułożone w porządku chronologicznym, zaczynając od obrazów (scen ) z I wojny światowej.  Album kończy się zdjęciami z dramatycznych pierwszych dni II wojny światowej. Zdjęcia, które składają się na to wydawnictwo zawierają wielkie (silne) przesłanie – rzeczywisty obraz Warszawy, dni, które bezpowrotnie odeszły.

 

 

 

 

 

 

 

Plany szczegółowe Warszawy 1800-1914 w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych. Agnieszka Bartoszewicz, Henryk Bartoszewicz. Warszawa 2002

Katalog prezentuje dziewiętnastowieczne plany szczegółowe Warszawy znajdujące się w zbiorach kartograficznych Archiwum Akt Dawnych w Warszawie. W książce zamieszczono kilkadziesiąt kolorowych reprodukcji opisywanych planów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wnętrze warszawskiej ulicy. Materiały sesji naukowej Warszawa, 5-6 kwietnia 2001 r. pod. Red. Bożeny Wierzbickiej. Warszawa 2002

 

 

O urodzie i niepowtarzalności klimatu ulicy decydują nie tylko fasady budynków, ale także jej „umeblowanie”, tak zwana mała architektura, na którą składają się m.in. słupy ogłoszeniowe i tramwajowe, latarnie, ogrodzenia, enklawy zieleni. Ważne też są napisy, a przede wszystkim nazwa. Ta książka zawiera obraz przemian wnętrza warszawskich ulic od czasów średniowiecza aż po wiek XX.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rody starej Warszawy. Tadeusz W. Świątek. Warszawa 2000

 

W książce przedstawiono poczet rodzin, które swymi zdolnościami i swą pracą wywarły doniosły wpływ na rozwój przemysłu i handlu w Warszawie, zwłaszcza w II połowie XIX w. i tej części XX w., która upłynęła do przełomowej daty 1939 r., stanowi ważny wątek historii miasta, a także historii polskiej gospodarki w ogóle.

Książka charakteryzuje kształtowanie się środowiska wielkich przemysłowców i handlowców w Warszawie, ich drogi życiowe, ich ofiarność na cele społeczne, wreszcie patriotyzm, okazywany przez kolejne generacje, w kolejnych okresach próby, których nie oszczędziła historia.

 

 

 

 

 

 

 

Warszawa i jej ulice: o pochodzeniu nazw. Jarosław Osowski. Warszawa 1999

 

 

Nazwy ulic i placów. Skąd się biorą? Dlaczego jest Marszałkowska albo Nowy Świat? I dlaczego akurat w tym, a nie w innym miejscu?

Książka jest pokłosiem artykułów ukazujących się w „Gazecie Stołecznej” w latach 1992-1998.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Dwór Polski. Stanisław Markowski. Warszawa 1996

Piękne albumowe wydawnictwo ukazujące kilkadziesiąt najsłynniejszych dworów polskich... Rydlówka w Krakowie-Bronowicach, Koszuty pod Poznaniem, Turowa Wola pod Warszawą, Sucha koło Siedlec, Ludwinów koło Węgrowa - to tylko niektóre z nich. Zdaniem autora - dwór polski pozostał częścią tej ziemi, częścią naszego o niej myślenia, częścią nas samych, zapisem odziedziczonym z krwią przodków…

 

 

 

 

 

 

Polska: dwory, dworki. Leszek Pękalski, Mirosław Wiśniewski. Warszawa 1995

 

Od autora: Dwory rozsiadły się w pejzażu polskim jak kamienie polne, może nawet bardziej głazom i dębom, poprzez swój wiek sędziwy i upór w trwaniu podobne. W książce widać dworki zaścianków oraz okazałe dwory, które wszystkie i wszędzie były źrenicą polskiego krajobrazu, punktem historycznego odniesienia, celem wędrowca i schronieniem konfederata…

 

 

 

 

 

 

 

Pałace i dwory w okolicach Warszawy. Tadeusz S. Jaroszewski. Warszawa 1992

Książka zawiera podstawowe wiadomości o pięćdziesięciu siedzibach ziemiańskich: pałacach, dworach i dworkach, powstałych w XVII, XVIII, XIX a nawet w XX stuleciu.

 

 

 

Oprac. Aleksandra Szymańska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter