Rynki Rolne

Drogie zboża
(Farmer 2011 nr 3, s. 17)

Odnotowano znaczny wzrost cen pszenicy konsumpcyjnej w kontraktach terminowych, które przekroczyły poziom tysiąca zł za tonę. W przypadku pszenicy paszowej zaobserwowano tendencję spadkową. Poszukiwane są natomiast zboża jakościowe. Według prognoz podobna sytuacja ma się zdarzyć w nowym sezonie. W przypadku prawdopodobnego dalszego zwiększenia zapotrzebowania na to zboże w skali globalnej presja na ceny zbóż pozostanie duża. Według analityków ceny pszenicy konsumpcyjnej w 2011 r. nie spadną, pomimo iż Międzynarodowa Rada Zbożowa podniosła szacunki globalnych zbiorów pszenicy w sezonie 2010/2011 do 647 mln ton.



 



Oprac. Aleksandra Szymańska

 

UE – z eksportera do importera
(Poradnik Rolniczy 2011 nr 4, s. 16)

Według Raportu Komisji Europejskiej z końca 2010 r. do 2020 r. Unia Europejska stanie się importerem netto mięsa drobiowego. Przewiduje się, że produkcja zwiększy się wobec 2009 r. o około 7 proc. i w 2020 r. osiągnie 12,5 mln ton, zaś spożycie wzrośnie w większym stopniu – o 10 proc. do 12,7 mln ton. Konsumpcja na jednego mieszkańca będzie o 6 proc. wyższa od poziomu z roku 2009 i wyniesie 24,7 kg. Prognozy wskazują, że Unia Europejska przekształci się z eksportera w importera mięsa drobiowego już w roku 2016. Stopniowe obniżanie się poziomu eksportu do poziomu około 740 tys. ton w 2020 r. (czyli o 223 proc. wobec 2009 r.), będzie spowodowane głównie umocnieniem się euro oraz podwyższającym się popytem wewnętrznym. W tym czasie import wzrośnie o 6 proc. do 890 tys. ton. Następnym czynnikiem wpływającym na zmianę statutu Unii w handlu drobiem są względnie wysokie ceny tego rodzaju mięsa w UE wobec stałych kosztów produkcji w prognozowanym okresie czasu.

 

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Rzepak jest w modzie
(Tygodnik Rolniczy 2011, nr 1-2, s. 30)

Światowe zbiory nasion oleistych w sezonie 2010-2011 wyniosą najprawdopodobniej 439,5 mln ton i będą o 2,9 proc. większe niż w sezonie poprzednim. Zaś w kraju (według najnowszych danych GUS), rzepaku także będzie więcej. Obsiano prawie 720 tys. ha, co rokuje, że przyszłoroczne zbiory przekroczą 2 mln 100 tys. ton. Poza tym ceny nie powinny spaść, a raczej mogą wzrosnąć. Popyt na rzepak jest wynikiem wzrostu zapotrzebowania na olej rzepakowy ze strony sektora biopaliw.

W zbliżającym się sezonie przebieg pogody podyktuje ceny. Śnieg na razie sprzyja przezimowaniu roślin, lecz zagrożenie powodują gwałtowne zmiany temperatur.

 

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

ANR przyspiesza sprzedaż ziemi / Jacek Kościański
(Poradnik Rolniczy 2011 nr 4, s. 4)

Plany sprzedaży ziemi przez Agencję Nieruchomości Rolnych w 2011 r. są o ponad 40 proc. większe niż wyniki sprzedaży w roku 2010. Fakt ten wiąże się z koncepcją likwidacji dzierżawy, jako stałej formy zagospodarowania gruntów rolnych. W 2010 r. ANR sprzedało 96 500 tys. ha gruntów rolnych, czyli więcej niż planowano. Zdecydowanie najwięcej ziemi sprzedano w ostatnim kwartale 2010 r. Sprzedaż ziemi była spowolniona w pierwszych dwóch, miesiącach ubiegłego roku, na skutek podjęcia dopiero w marcu decyzji o preferencjach w kredytowaniu zakupu ziemi. W 2011 r. zaplanowano sprzedaż 140 tys. ha z zasobów Skarbu Państwa, a do końca 2012 r. – 300 tys. ha. Część z tego stanowić będą obszary objęte dotychczas roszczeniami.

W 2011 r., więcej dotychczas dzierżawionych obszarów ma zostać sprywatyzowana. W roku ubiegłym miało miejsce 10 przypadków sprzedaży ziemi z dzierżawcą, a dotyczyło to areałów powyżej 50 ha o łącznej powierzchni 1161 ha. W 2011 r. skala tego zjawiska powinna być taka sama.

 

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Produkcja kukurydzy w sezonie 2010-2011
(Kukurydza Informacje nr 65/2010, s. 1)

Początkowo optymistyczne prognozy produkcji kukurydzy na świecie, z biegiem czasu stawały się coraz mniejsze. Redukcja prognoz dotyczyła szczególnie USA, gdzie produkcja okazała się dużo niższa od spodziewanej. W sierpniu USDA prognozowało produkcję na poziomie 339 mln ton, stopniowo zmniejszając ją w swoich comiesięcznych raportach, a w listopadzie oceniając ją na 319 mln ton. Było to efektem zmniejszenia średnich plonów, które wyniosły ostatecznie 96,8 q/ha. W tym samym czasie znacznie wzrosło zapotrzebowanie na ziarno kukurydzy zarówno w produkcji pasz (135 mln ton) jak i etanolu (122 mln ton). Wykorzystanie kukurydzy do produkcji bioetanolu stanowi 30 proc. całej produkcji amerykańskiej i jest znacznie większe od zakładanego na początku sezonu (119 mln ton).

Pod wpływem sytuacji na rynku amerykańskim, bilans światowy również pozostaje napięty. Ocenia się, że światowa produkcja w sezonie 2010/2011 wyniesie 819 mln ton, jednocześnie systematycznie rośnie spożycie, oceniane na 837 mln ton. W tej sytuacji zapasy spadną do poziomu 129 mln ton co stanowi tylko 15,4 proc. spożycia.

Jeśli chodzi o innych ważnych producentów światowych to Argentyna zapowiada produkcję na poziomie 25 milionów ton z powierzchni 3,15 mln ha. W Brazylii spodziewany jest spadek produkcji: 51 mln ton wobec 56 mln ton w roku ubiegłym. Jest to związane ze zmniejszeniem powierzchni i redukcją plonów. Według USDA w Chinach powierzchnia uprawy kukurydzy systematycznie rośnie od 10 lat. W bieżącym roku wyniosła 32 mln ha, produkcja w tym kraju wyniesie 169 mln ton. W tek sytuacji Chiny odbudują swoje zapasy, zaspokajając jednocześnie rosnące zapotrzebowanie wewnętrzne, oceniane na 167 mln ton. Paradoksalnie ceny na rynku chińskim ciągle rosną.

Produkcja w UE uległa nieznacznemu spadkowi w stosunku do roku ubiegłego i wyniosła 56 mln ton. Bardzo dobrą produkcję zanotowano w Rumunii pond 9 mln ton i w Bułgarii 3,4 mln ton. Produkcja na Węgrzech utrzymała się na poziomie roku ubiegłego wynosząc 7,5 mln ton. We Francji produkcja kukurydzy wyniosła 14 mln ton i była mniejsza niż w roku ubiegłym ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Na powierzchni 1,53 mln ha, średnie plony wyniosły 9,2 t/ha. We Francji wzrośnie wykorzystanie paszowe do 3,1 mln ton. Natomiast spadnie eksport do krajów UE, wynosząc około. 5 mln ton, wobec 7 milionów ton w sezonie 2009/2010. Mniej francuskiej kukurydzy zakupią kraje Beneluksu, a także Hiszpania i Portugalia, które sprowadzą więcej kukurydzy północno i południowo amerykańskiej. Import kukurydzy do UE przekroczył na początku listopada 2 mln ton. Po raz pierwszy od długiego czasu, na rynku europejskim pojawiła się kukurydza amerykańska, stało się to możliwe dzięki wprowadzeniu przez UE zezwolenia na import sześciu nowych modyfikacji genetycznych. Ostateczny poziom importu unijnego będzie zależał od wielkości produkcji europejskiej, a także dostępności niemieckiej pszenicy paszowej.

Na Ukrainie w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych, znacznie spadła produkcja zbóż, z 46 mln ton w roku ubiegłym do 38 mln ton w roku bieżącym. Produkcja kukurydzy była jednak wysoka i wyniosła 11,5 mln ton. W obawie jednak o destabilizację krajowego rynku zbóż, rząd ukraiński wprowadził kontyngenty eksportowe, które początkowo obowiązywały do końca grudnia i wynosiły 2,7 mln ton (w tym 2 mln kukurydzy), ale ostatnio zostały przedłużone do końca marca. Ich wielkość została ustalona na 1,5 mln ton w tym 1 milion ton kukurydzy.

W tej sytuacji Serbia, gdzie produkcja wyniosła 6,5 mln ton stanie się jednym z głównych eksporterów ziarna kukurydzy na rynek unijny. Kraj ten korzysta, bowiem od kilku lat z bezcłowych kontyngentów przyznanych w ramach umów z UE.

 

Oprac. Aleksandra Szymańska
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter