Pora na pomidora

Przed wakacjami ruszyła III edycja kampanii społeczno-ekonomicznej: „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców". W tym roku organizatorzy kierują działania przede wszystkim do rodziców i opiekunów, którzy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu nawyków żywieniowych dzieci.

Warto przypomnieć, że spożycie owoców w Polsce w 2012 r. (40,92 kg/osoba) spadło w porównaniu z 2002 r. o blisko 8 kg na osobę. W porównaniu z rokiem 2011 wyraźny wzrost odnotowały jedynie jabłka – o 1,8 kg. Równie niekorzystnie przedstawia się spożycie warzyw i ich przetworów. Porównując rok 2012 (59, 52 kg/osoba) z 2002, zauważamy blisko pięciokilogramowy spadek na osobę. Spadek dotyczy wszystkich warzyw branych pod uwagę w zestawieniu: kapusty, kalafiorowatych, pomidorów, ogórków, buraków, marchwi i cebuli.

Dodatkowo, w ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci otyłych i z nadwagą w Polsce wzrosła trzykrotnie.  Intensyfikacja tego problemu wynika głównie ze złych nawyków żywieniowych lub ich braku. Dlatego warto dbać o właściwe zwyczaje już od najmłodszych lat.

 

Dzieci zbyt rzadko jedzą warzywa i owoce

Jak wskazują wyniki badania, przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców", tylko 12 proc. dzieci w Polsce je warzywa kilka razy dziennie. Z owocami jest niewiele lepiej – kilka razy w ciągu dnia spożywa je 17 proc. małych konsumentów.

 

Niemal wszyscy rodzice (90 proc.) biorący udział w sondażu przeprowadzonym przez agencję badawczą Inquiry*, na zlecenie Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, potwierdzili, że ich dzieci bardzo lubią owoce. Niestety, warzywa są nieco mniej lubiane – chętnie sięga po nie ⅔ z nich.

 

Źródło: INQUIRY, ogólnopolski sondaż internetowy, N=601

 

Główną przyczyną, dla której dzieci nie lubią warzyw, jest niechęć do próbowania nowych smaków. Dla innych z kolei, warzywa są nieestetyczne, mają nieatrakcyjny zapach i smak. Wśród powodów, dla których dzieci nie jedzą warzyw, znalazły się również m.in. alergie pokarmowe. Zdarza się, że nawet po ich ustąpieniu rodzice nie zachęcają dziecka do zmiany nawyków żywieniowych. Na preferencje dzieci ma także wpływ zachowanie rówieśników i uleganie modzie na jedzenie fast foodów czy chipsów.

 

Lubią, ale nie jedzą wystarczająco często…

Większość małych konsumentów, bo aż ⅔, otrzymuje do jedzenia warzywa i owoce codziennie lub prawie codziennie. To zdecydowanie za mało, gdyż zgodnie z zaleceniami dietetyków, produkty te należy spożywać każdego dnia w kilku porcjach.

Dodatkowo, odsetek dzieci, które spożywają warzywa i owoce kilka razy dziennie, jest niewielki… Tylko jedno na ośmioro je warzywa kilka razy dziennie, zaś owoce – jedno na sześcioro. Zgodnie z deklaracjami respondentów, co piąte dziecko spożywa warzywa i owoce tylko 2-3 razy w tygodniu.

 

Źródło: INQUIRY, ogólnopolski sondaż internetowy, N=601

 

Tegoroczna edycja ogólnopolskiej kampanii „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców” ma przypomnieć rodzicom i opiekunom, jak ważna jest ich rola w kształtowaniu nawyków żywieniowych dzieci.

Organizatorem działań sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. Więcej informacji na stronie internetowej: www.poranapomidora.com

 

Kontakt / Dodatkowe informacje:

Małgorzata Tomczak

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: 698 018 554

Dane:

  • Zakład Ekonomiki Ogrodnictwa, IERiGŻ-PIB  w Warszawie
  • Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter