Ogrody i architektura

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami...

 

  • Ogródki skalne: budowa i pielęgnacja. Angela Beck. Warszawa 2011

 

 

Publikacja poświęcona jest urządzaniu ogródka skalnego począwszy od wyboru miejsca, wykonania planu, doboru i pielęgnacji roślin po umieszczanie elementów dekoracyjnych. Dzięki wskazówkom doświadczonych ogrodników można się dowiedzieć: jak wybrać odpowiednie rośliny i jak je pielęgnować, w którym miejscu ogrodu założyć skalniak i od czego zacząć pracę nad nim.


  • Poradnik ogrodnika: 99 kroków do pięknego ogrodu. Ewa i Mariusz Chojnowscy. Warszawa 2011

 

Poradnik prowadzi czytelnika od pierwszych etapów projektowania ogrodu poprzez jego zakładanie aż do pielęgnacji w ciągu roku. Warto skorzystać z rad doświadczonych ogrodników i sprawdzić, jak i kiedy: przygotować glebę, posadzić rośliny, założyć trawnik, ciąć żywopłot, przesadzać byliny, czy nawozić iglaki.


  • Oczka wodne: rośliny dla każdej strefy oczka wodnego. Angela i Wolfram Kircher. Warszawa 2011

 

Od autora: wyczerpujące kompendium wiedzy o wybranych roślinach wodnych i brzegowych, ciekawe aranżacje dla każdego oczka wodnego, dobór najodpowiedniejszych gatunków roślin.

W książce znajdują się opisy roślin odpowiednich dla każdej strefy stawu, ich wymagania i sąsiedztwo, jakie im odpowiada. Nie zapomniano też o doborze właściwych gatunków zwierząt.


  • Projektowanie ogrodów, ogródków i działek. Margarita Diedrichs. Warszawa 2010

 

W książce autorka opisuje drogę od narodzenia się pomysłu do wcielenia go w życie i stworzenia interesującego ogrodu. Znajdują się w niej liczne propozycje zarówno dla osób, które chcą wprowadzić zmiany w starym ogrodzie, jak i dla tych, które pragną stworzyć zupełnie nowy ogród.


  • Uprawa ogrodu w zgodzie z fazami Księżyca. Regina Engelke. Warszawa 2010

 

Z książki można dowiedzieć się, jak Księżyc w różnych fazach oddziałuje na rośliny i ludzi, kiedy wypadają najlepsze terminy siewu i sadzenia poszczególnych roślin, w której fazie Księżyca przeprowadzać prace gruntowe i pielęgnacyjne, zwalczać szkodniki, ciąć drzewa, przesadzać i podlewać.

W poradniku opisano również znaczenie znaków zodiaku w uprawie ogrodu i wyjaśniono, które rośliny odpowiadają poszczególnym czterem żywiołom Ziemi.


  • Balkony – piękne ogrody. Natalie Fassmann. Warszawa 2010

 

 

Książka dla uprawiających ogródki na balkonach:

- umiejętne zestawienie: ulubione kwiaty balkonowe,

- podjadanie dozwolone: warzywa, zioła i owoce na balkonie,

- wszystko o pielęgnacji i wyborze roślin,

- ochrona roślin bez użycia chemii,

- porady dotyczące nawadniania i zimowania roślin.

 


  • Staw w ogrodzie – budowa, pielęgnacja, rośliny i zwierzęta. Peter Hagen. Warszawa 2010

 

 

W jednym tomie zawarto wszystko, co należy wiedzieć na temat stawu ogrodowego: szczegóły dotyczące budowy, materiałów, konserwacji i sprzętu technicznego oraz wyboru i pielęgnacji roślin.

 


  • Kaskady, sadzawki, strumienie, czyli woda w ogrodzie. Peter Hagen. Warszawa 2010

 

 

W książce opisano następujące tematy: 1. Zintegrowanie strumienia lub wodospadu ze stawem, 2. Wyszukiwanie ciekawych miejsc na wodotryski, 3. Umieszczenie kamieni w stawie i na jego brzegach, 4. Wybór rzeźb i innych dekoracji dla otoczenia stawu, 5. Wytyczanie ścieżek wokół stawu oraz budowa kładek i przejść przez staw, 6. Obsadzanie brzegów strumienia właściwymi roślinami bagiennymi i wodnymi, 7. Instalowanie oświetlenia w stawie i na jego brzegach - pielęgnacja i konserwowanie.


  • Projektowanie ogrodu – planowanie ogrodu, konstruowanie budowli ogrodowych, selekcja i sadzenie roślin. Alan Bridgewater. Warszawa 2009

 

Kolejna książka z serii „Fachowe rady”. Zawiera praktyczne, łatwe do zastosowania instrukcje i projekty. Znajdują się w niej inspirujące projekty do zastosowania w każdych warunkach oraz szczegółowe instrukcje dotyczące rozplanowania ogrodu, wykaz polecanych roślin ogrodowych i porady, jak dobierać rośliny.


  • Tarasy i altany: budowa i konserwacja. Peter Himmelhuber. Warszawa 2009

 

 

W poradniku znajdują się wyczerpujące informacje o wyborze stanowiska na pergolę i taras, potrzebne materiały, niezbędne do wybudowania kącika wypoczynkowego. Przy opisach zamieszczone są czytelne symbole informujące o stopniu trudności prac.


  • Ogrody i labirynty: leksykon historia, sztuka, ikonografia. Lucia Impelluso. Warszawa 2009

 

 

Książka w czytelny sposób prezentuje, dokładne informacje wsparte doskonałym doborem ilustracji. Omawia ogrody Egiptu, Grecji, Rzymu, Islamu, ogrody klasztorne i mieszczańskie, papieskie i książęce, ogrody barokowe i rokokowe, wybuch gorączki tulipanowej, ogrody warzywne, labirynty, architekturę ogrodową - altanki, groty, wodospady, rzeźby, fontanny. Tom zilustrowano grafikami i obrazkami znanych malarzy przedstawiającymi życie w ogrodach - odpoczynek, pracę, miłość - całą ikonografię związaną z przekształconą przez człowieka naturą.


  • Architektura krajobrazu dla każdego. Lidia Kasińska, Anna Sieniawska-Kuras. Krosno 2009

 

 

Książka przeznaczona jest dla grona czytelników zainteresowanych architekturą krajobrazu oraz projektowaniem i zakładaniem własnego ogrodu ozdobnego.

  • Ogrody – projekty polskich architektów krajobrazu. Red. Elżbieta Olszewska. Warszawa 2009

 

Album jest prezentacją dokonań polskich architektów krajobrazu. Projektanci odsłaniają przed czytelnikami tajniki profesjonalnego warsztatu oraz tajemnice własnych stylów. Projekty pogrupowano ze względu na style ogrodowe na: ogrody na tarasach i patia, ogrody miejskie i wiejskie, oraz małe ogrody. Na końcu książki znajdują się prezentacje projektantów


  • Atlas współczesnej architektury krajobrazu. Alex Sanchez Vidiella. Warszawa 2009

 

 

W książce znajduje się ponad osiemdziesiąt najnowszych i najwybitniejszych projektów związanych z kształtowaniem krajobrazu. Nieocenione źródło inspiracji dla projektantów, architektów krajobrazu i studentów związanych z projektowaniem.


  • Architektura drewniana w Polsce. Grażyna Ruszczyk. Warszawa 2009

 

 

 

Książka zawiera opisy najbardziej interesujących zabytków architektury drewnianej w ponad 350 miejscowościach w Polsce. Najliczniej jest reprezentowana architektura sakralna - są to głównie kościoły i cerkwie. Znacznie mniejszą grupę stanowią zabytki architektury świeckiej oraz zabytki gospodarcze i przemysłowe.


  • Architektura drewniana. Red. Kamila Kłosek. Warszawa 2009

 

 

W albumie na ponad 300 fotografiach zostały zaprezentowane najcenniejsze zabytki budownictwa drewnianego w Polsce: przydrożne krzyże, wystawne dwory, pałace myśliwskie, zabytkowe chałupy, przepiękne kościoły i cerkwie.  Warto poznać charakterystyczne cechy budownictwa poszczególnych konstrukcji, pomysłowość urządzeń technicznych, finezję ozdobień oraz urok i prostotę sztuki ludowej.



 

Oprac. Aleksandra Szymańska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter