Problemy w rolnictwie

Wzrost liczby przypadków ptasiej grypy

(Agra Europe 2011, nr 2463, s. 14)

W pierwszym kwartale bieżącego roku zanotowano 826 przypadków ptasiej grypy u drobiu. W Egipcie liczba przypadków tej choroby wyniosła 190, w Indonezji – 383, w Japonii – 25, w Korei Płd. – 51, w Bangladeszu – 147, w Indiach – 2, w Hong-Kongu – 2, w Kambodży – 1, w Myanmar (dawna Birma) – 9, a w Wietnamie – 14. W tym czasie wystąpiły również 24 przypadki ptasiej grypy u ludzi, z których 13 osób zmarło. Połowa zachorowań wystąpiła w Egipcie, a pozostał e przypadki w Bangladeszu, Kambodży i Indonezji. Wzrosła liczba krajów, w których zanotowano ptasią grypę oraz liczba zachorowań. Zwiększyła się ona głównie w Japonii i Korei Płd.

W.M.

Ptasia grypa w Holandii

(Agra Europe 2011, nr 2464, s. 20)

Ptasia grypa po raz drugi w bieżącym roku wystąpiła w Holandii. Stwierdzono ją na ekologicznej fermie w centrum kraju. Ubito 8800 kurcząt. Badane są ptaki w 60 gospodarstwach leżących w promieniu 3 km wokół zarażonej fermy. W tym rejonie wstrzymano przewożenie ptaków i ich produktów.

W.M.

 

Ograniczenie stosowania antybiotyków w Indiach

(Agra Europe 2011, nr 2463, s. 15)

Indie są kolejnym krajem, w którym wyraża się zaniepokojenie rosnącą liczbą bakterii odpornych na antybiotyki. Zakazano stosowania w chowie drobiu i produkcji owoców morza ponad 20 antybiotyków i określono limity stosowania innych.

W.M.

Zaniepokojenie bakteriami odpornymi na leki

(Agra Europe 2011, nr 2464, s. 10)

Parlament Europejski wyraził zaniepokojenie rosnącą liczbą szczepów bakterii odpornych na antybiotyki. Jego członkowie zwrócili się do Komisji Europejskiej o podjęcie działań zmierzających do opracowania i popularyzacji metod zwalczania bakterii bez użycia antybiotyków. Stwierdzono, że „odporność na antybiotyki jest największym zagrożeniem zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt”. Badania wykazały, że obecnie antybiotyki zwyczajowo zapisywane, jako leki ludziom są często nieskuteczne przeciwko chorobom odzwierzęcym. Należy zwiększyć fundusze przyznawane organizacjom takim jak Food and Veterinary Office oraz European Food Safety na badania nad alternatywnymi środkami zwalczania chorób. Użycie antybiotyków jako promotorów wzrostu w produkcji zwierzęcej zostało zakazane w Unii Europejskiej w 2006 r. Jednak np. w USA co najmniej 50% antybiotyków zużywanych w produkcji zwierzęcej nie jest przeznaczonych na leczenie.

W.M.

Ubój zwierząt w Japonii

(Agra Europe 2011, nr 2464, s. 23)

W Japonii ogłoszono, że wszystkie zwierzęta gospodarskie i drób utrzymywane w promieniu 20 km od elektrowni atomowej Fukushima Daiichi uszkodzonej podczas trzęsienia ziemi 11 marca br. mają zostać ubite. Przed katastrofą znajdowało się tam około 3400 sztuk bydła, 31500 świń i 630 tys. kur.

W.M.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter