Kukurydza: Polska, Rosja, Ukraina

Kukurydza w Polsce: plony będą niższe

Jak podaje Polski Związek Producentów Kukurydzy, powierzchnia zasiewu kukurydzy w Polsce w bieżącym roku wynosi około 1 130 000 ha. Powierzchnia została określona na podstawie informacji o sprzedaży materiału siewnego, przekazanej przez firmy nasienne, będące członkami PZPK. Na około 50 tys. ha oszacowano areał obsiany nasionami firm niezrzeszonych w Związku, a także nasionami F2.

Dla przypomnienia, w roku ubiegłym, według GUS, powierzchnia uprawy kukurydzy wyniosła łącznie 1 076 132 ha, w tym na kiszonkę 461 791 ha, a na ziarno 614 341 ha. Średni plon został oszacowany na 65,8 q/ha.

Dotychczasowe warunki pogodowe nie sprzyjały wegetacji kukurydzy. Plantacje kukurydzy są bardzo zróżnicowane. Zimna wiosna spowodowała spowolnienie rozwoju roślin, które ucierpiały z powodu niedoboru składników pokarmowych, nie mogąc ich w takich warunkach pobrać. Osłabione, częściej ulegały uszkodzeniom przez herbicydy lub szkodniki. Kukurydza w wielu przypadkach nie wykształciła obfitej masy wegetatywnej. Nie mogła tego już nadrobić później, gdy przyszły wysokie temperatury, ponieważ w dużej części kraju wystąpiła susza. W wielu rejonach, zwłaszcza na słabszych glebach rośliny przybrały kolor szarozielony, a liście zwijały się w trąbkę. W skrajnych przypadkach susza w kukurydzy spowodowała zamieranie liści, najpierw dolnych, a następnie tych z wyższych partii rośliny.

 

Niekorzystny przebieg temperatur oraz rozkład opadów z pewnością odbije się na końcowym plonie kukurydzy. Deficyt wody w okresie kwitnienia ma znaczący wpływ na wielkość kolb i na ich zaziarnienie.

 

Kukurydza w basenie Morza Czarnego

Sytuacja w regionie Morza Czarnego powoduje zaniepokojenie związane z możliwymi zakłóceniami eksportu z Ukrainy. Rzeczywiście, ewentualne nasilenie przemocy mogłoby narazić na niebezpieczeństwo dostawy płodów rolnych do portów. Zaniepokojenie to może skłonić kupujących o odwrócenia się od dostaw z kierunku Morza Czarnego, tym bardziej, że wzmocnienie sankcji ekonomicznych wobec Rosji może skutkować wstrzymaniem importu z tego kierunku. Tymczasem produkcja w krajach tego regionu zapowiada się bardzo dobrze. Entuzjazm może być jednak ostudzony przez propozycje cenowe dla rolników, jakich należy się spodziewać w chwili zbiorów. W przypadku kukurydzy, ceny FOB („Free on Board" - oznaczony port załadunku) z basenu Morza Czarnego, z załadunkiem w październiku/listopadzie sytuują się teraz na poziomie 183-185 dolarów za tonę, co pozwala na oszacowanie ceny przy odbiorze z miejsca produkcji, w okresie zbiorów, na poziomie 120 dolarów za tonę. Nawet, jeśli wielu producentów zobowiązało się do spłacenia kredytów na środki do produkcji, do końca roku, to i tak pokusa wstrzymania się ze sprzedażą będzie duża w kontekście najniższego od 4 lat poziomu cen. Tymczasem odbiorcy obawiają się, że na początku sezonu mogą wystąpić braki w zaopatrzeniu.

 

Rosja: zboża i kukurydza

Jak poinformował premier Rosji na swojej konferencji 21 lipca, tegoroczne zbiory zbóż przekroczą 100 mln ton, wobec 92 mln ton w roku 2013. Według Ministerstwa Rolnictwa do 18 lipca zebrano 26,7 mln ton. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym, średnie plony są znacznie wyższe w stosunku do ubiegłorocznych i wynoszą 35,1 q/ha, wobec 29,8 q/ha. Eksperci oceniają, że potencjał eksportowy Rosji, w sezonie 2014-2015 wyniesie od 27 do 30 mln, wobec 25,2 mln t w poprzednim sezonie. Jeśli chodzi o kukurydzę, to według Instytutu Koniunktury Rynków Rolnych IKAR, powierzchnia uprawy kukurydzy ziarnowej w Rosji wzrosła w roku 2014 o 15 % (2,16 mln ha w roku 2013). Dla przypomnienia średni plon z hektara wyniósł 5,38 t, a produkcja osiągnęła nienotowany dotąd poziom 11,6 mln ton. Ocenia się, że tegoroczna produkcja przekroczy 13 mln t. Ziarno kukurydzy wykorzystywane jest głównie w żywieniu trzody chlewnej i drobiu, których produkcja znacznie wzrosła w ciągu 5 ostatnich lat, pokrywając odpowiednio: 80% i 93% spożycia wewnętrznego mięsa tych dwóch typów. Rosja stała się również eksporterem kukurydzy, sprzedając w ubiegłym sezonie ponad 4 mln ton ziarna (1,9 mln w 2012/2013) głównie do Turcji, Korei, Iranu i Niemiec. Jeśli chodzi o kukurydzę kiszonkową, to od kilku lat jej powierzchnia utrzymuje się na stałym poziomie i wynosi 1,4 mln ha. Tymczasem zarówno pogłowie bydła mlecznego, jak i produkcja mleka spadają. Jeśli chodzi o produkcję kukurydzy nasiennej, to powierzchnia reprodukcji nasion genetyki rosyjskiej wynosi w tym roku około 12 tys. ha, a produkcja prognozowana jest na poziomie 32-34 tys. t. Regiony, w których uprawiana jest kukurydza nasienna znajdują się na południu kraju i są to Kraj Krasnodarski, Kraj Sawropolski i Republika Kabardyno- Bałkarii.

 

Rosja i Ukraina

Dzięki korzystnym warunkom pogodowym, zbiory kukurydzy we wrześniu szybko postępowały na Ukrainie i w Rosji, gdzie zebrano odpowiednio 20% i 30% powierzchni. O ile plony w Rosji są podobne do tych z roku poprzedniego, to na Ukrainie okazały się one o około 10% niższe. Pierwsze rezultaty pozwoliły na prognozowanie produkcji w Rosji na poziomie 12 mln ton, a na Ukrainie w granicach 26 mln ton. W wyniku wzrostu europejskiego cła importowego (10 euro/t), ceny kukurydzy w strefie Morza Czarnego znacznie spadły, co jest dowodem na to, że eksporterzy działający na tym obszarze chcą utrzymać część europejskiego rynku. W portach ukraińskich tona kukurydzy z załadunkiem w październiku-listopadzie w połowie września była kontraktowana w cenie 161 dolarów za tonę wobec 169 dolarów za tonę w poprzednim tygodniu. Po uwzględnieniu cła, w przypadku eksportu do Europy, cena za kukurydzę ukraińską wynosi 173 dolarów za tonę, bez kosztów frachtu. W portach rumuńskich, gdzie towar nie będzie obciążony cłem od importu, w przypadku dostawy na południe lub północ Unii Europejskiej, cena FOB wynosi 135 euro/t czyli 171 dolarów za tonę. Korekta cen FOB z portów ukraińskich pozwali temu obszarowi na zachowanie konkurencyjności na rynku europejskim.

 

Kukurydza Informacje nr 89 i 90, 2014

Więcej informacji: www.kukurydza.org.pl

 

 

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter