Certyfikowane produkty tradycyjne i regionalne

W ramach Unii Europejskiej prowadzona jest polityka jakości i wyróżniania produktów żywnościowych, która pozwala na wyselekcjonowanie wyrobów wysokiej jakości o specjalnych cechach, wynikających z pochodzenia i tradycyjnej lub specjalnej metody produkcji. Polska odgrywa bardzo ważną rolę jako producent tego typu żywności. Z roku na rok wytwórców wciąż przybywa. Według wstępnych analiz w tym roku ich liczba przekroczy 400.

Produkty tradycyjne i regionalne na polskim rynku żywnościowym

Współcześni konsumenci przy wyborze produktów żywnościowych coraz częściej kierują się jakością, a nie ceną. W wielu miejscowościach powstają sklepy oferujące szeroką gamę wyrobów regionalnych i tradycyjnych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno klientów krajowych i zagranicznych. Odwiedzający nas turyści doceniają szeroki wybór serwowanych w różnych regionach Polski potraw tradycyjnych, wytwarzanych według starych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie, charakteryzujących się specyficznym smakiem i aromatem.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Wieś a wybory – kto na nie chodzi?

Udział w wyborach często postrzegany jest w kategoriach obowiązku obywatelskiego, a przecież możliwość oddania głosu na swoich kandydatów, to nic innego jak przywilej. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie bezpośredni wpływ na kształtowanie społecznej, politycznej i ekonomicznej rzeczywistości kraju. Jak wynika z najnowszego opracowania Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP) „Aktywność wyborcza polskiej wsi. Przeszłość kształtuje teraźniejszość”, nie wszyscy z tego przywileju  korzystają. Do urn częściej chodzą bogatsi, lepiej wykształceni i usytuowani materialnie obywatele. Jak  aktywność wyborcza przedstawia się na polskiej wsi?

Zróżnicowana aktywność wyborcza Polaków po 1989 roku jest wciąż widoczna. Najwyższa frekwencja wyborcza niezmiennie występuje w województach: wielkopolskim, śląskim, pomorskim, małopolskim i podkarpackim. Jest to uwarunkowane m.in. czynnikami historycznymi oraz geopolitycznymi, które przyczyniły się do powstania dwóch odrębnych modeli uczestnictwa w życiu politycznym – aktywnego i pasywnego.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Działalność na rzecz polskiej wsi: programy Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej

„Aktywizacja Świetlic Wiejskich” w powiecie nyskim

Warsztaty muzyczne dla młodzieży, warsztaty kulinarne, koncerty i szkolenia – to tylko niektóre z działań realizowanych w ramach programu Aktywizacji Świetlic Wiejskich. Od kilku miesięcy w 12 świetlicach wiejskich w powiecie nyskim działają lokalni animatorzy. Ich rolą jest aktywizacja i integracja mieszkańców. Pilotażowa edycja programu realizowana jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Nysie.

Program w powiecie nyskim realizowany jest od czerwca br. i został podzielony na dwa etapy. Podczas pierwszego z nich, 12 osób bezrobotnych wzięło udział w szkoleniu z zakresu m.in.: animacji, komunikacji interpersonalnej, kompetencji społecznych oraz planowania projektów. Umiejętności zdobyte podczas szkolenia pozwoliły jego uczestnikom zaangażować się w pracę na rzecz świetlic wiejskich w gminach: Korfantów, Łambinowice, Nysa, Paczków, Pakosławice i Skoroszyce.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...