Uprawa i nawożenie roślin

Pasternak – odkryty na nowo

(Mój Piękny Ogród 2014 nr 11, s.44-46)

Po latach nieobecności pasternak znów zaczął gościć na naszych stołach. Stare odmiany, jak ‘Półdługi Biały’ czy ‘White King’ zostały wzbogacone o nowe, ulepszone formy. Na przykład pasternak ‘Aromata’ ma korzenie o słodszym i wyraźniejszym orzechowym smaku niż jego poprzednik, a warunki jego uprawy są bardzo zbliżone.

W regionach o łagodniejszym klimacie nasiona tego warzywa można wysiewać już w marcu, chociaż te posiane w kwietniu kiełkują pewniej, szybciej i bardziej równomiernie. Pasternak nie jest rośliną wymagającą. Dobrze rośnie na ziemi głęboko uprawianej, piaszczysto-gliniastej i wilgotnej. Dobrze jest wzbogacić uprawę dawką kompostu przy przekopywaniu.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Sadownictwo

Pestkowe – podsumowanie sezonu / Marcin Oleszczak

(Sad 2014 nr 11, s.36-40)

Zaniechanie bądź ograniczenie zabiegów ochronnych drzew pestkowych negatywnie wpływa na ich kondycję i stan fitosanitarny. W sezonie 2014 w sadach wiśniowych notowano objawy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Wystąpienie tej choroby mogło być spowodowane wyborem niewłaściwych terminów zwalczania tego patogenna. Należało wykonać dwa zabiegi: na początku kwitnienia i w pełni kwitnienia drzew. Wybór wykorzystywanego w tym czasie fungicydu powinien zależeć od aktualnych warunków klimatycznych. W ochronie przed brunatną zgnilizną należy pamiętać o przemiennym stosowaniu preparatów z różnych grup chemicznych. Ochrona śliw powinna przebiegać w nieco inny sposób. Opryski powinny być przeprowadzone około trzy tygodnie po kwitnieniu oraz przed zbiorem owoców.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Przemysł spożywczy

Wieprzowinę trzeba promować / Agnieszka Warda

(Top Agrar Polska nr 12/2014, dodatek „Top Świnie” s. 11)

Najnowsze wyniki badań obaliły mit, że wieprzowina jest niezdrowa i tłusta. Dzięki wsparciu finansowemu z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego możliwa była realizacja projektu Aktualna Wartość Dietetyczna Wieprzowiny, którego głównym celem było wykonanie analiz, ważnych z punktu widzenia dietetyki. Wyniki badań udowodniły, że wieprzowina bez obaw może znaleźć się w diecie każdego człowieka, a o tym fakcie, popartym rzetelnymi badaniami, należy poinformować konsumentów. Trwa nagrywanie cyklu spotów reklamowych, weryfikujących mity na temat mięsa wieprzowego, które opowiadają o jej zaletach.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Środowisko naturalne - zagrożenia

Nowe, niebywałe zagrożenie zdrowia pszczół ze strony roślinnego wirusa TRSV / Zbigniew Lipiński, Joanna Wojtacka

(Pszczelarstwo 2014 nr 10, s.13)

Jednym z ostatnich odkryć naukowych jest stwierdzenie patogennego oddziaływania na organizm pszczół miodnych roślinnego wirusa TRSV, powodującego pierścieniową plamistość liści tytoniu. Jest on obecny w pyłku roślin oraz powstałej z niego pierzdze. W toku badań wykryto, że wirus TRSV ma zdolność replikowania się w komórkach ciała pszczół, powodując powstanie wysoce zakaźnych wirionów potomnych, które zakażając kolejne komórki, zaburzają ich metabolizm, a w konsekwencji fizjologiczne procesy życiowe. Stwierdzono również, że wirusy TRSV generują dużą liczbę wariantów o różnych właściwościach zakaźnych.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Produkcja roslinna i zwierzęca

GMO? Strach ma wielkie oczy / Roman Warzecha

(Farmer 2014 nr 11, s. 70-71)

Według danych międzynarodowej organizacji zajmującej się statystyką upraw genetycznie modyfikowanych ISAAA, w 2013 r. powierzchnia tych upraw na świecie zajmowała 175,2 mln ha i zwiększyła się w ciągu ostatnich 5 lat o 41,2 mln ha (23,5 proc.). Żadna inna technologia rolnictwie, w historii ludzkości, dotychczas nie rozwijała się tak szybko, jak uprawa roślin GM.

Obecnie najbardziej zmodyfikowanymi roślinami są: soja, kukurydza, bawełna, rzepak. W ciągu 19 lat upraw roślin GM, najważniejszą modyfikacją pozostawała tolerancja na herbicydy. Następną grupę stanowiły rośliny GM z odpornością na owady, a kolejną rośliny z 2 lub 3 modyfikacjami. W uprawach roślin GM systematycznie wzrastał udział genotypów z więcej niż z jedną modyfikacją.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Polityka rolna i prawo

Przyjęto poprawki do noweli ustawy o jakości żywności

(Przemysł Spożywczy 2014 nr 11, s. 32)

7 listopada 2014 r. Sejm jednogłośnie przyjął trzy poprawki Senatu do noweli ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Wdraża ona unijne przepisy i m.in. zakłada, że wszystkie zakłady pakowania jaj obejmie kontrola Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS).

Pierwsza z poprawek ujednolica definicję „konsumenta finalnego”, druga z kolei nakłada obowiązek oznaczenia w języku polskim produktów żywnościowych wprowadzanych do sprzedaży na terenie Polski. Trzecia - nadaje nowe brzmienie art. 15 noweli i dotyczy obowiązków nakładanych na prowadzącego rzeźnię. Nowe przepisy mają wdrożyć do polskiego prawa przepisy UE, aby bardziej chronić interesy konsumentów. Według ustawy rolnicy, którzy zajmują się pakowaniem jaj, będą musieli zgłaszać tę działalność wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...