Prognoza uprawy oraz zaprawy nasienne do ochrony kukurydzy przed chorobami i szkodnikami w 2015 roku

Zaprawy nasienne

Jedną z najprostszych w wykonaniu, bezpieczną dla stosującego, a zarazem jedną z tańszych metod ochrony kukurydzy przed wczesnowiosennymi chorobami i szkodnikami, jest stosowanie zapraw nasiennych. Ich użycie uważane jest także za działanie proekologiczne, gdyż dawka substancji czynnej jest tu precyzyjnie ustalona i znajduje się na ściśle określonej powierzchni (okrywie ziarniaka).

Obowiązująca od 2014 roku integrowana ochrona roślin przy stosowaniu ochrony chemicznej zaleca, aby była ona wykorzystywana w ostateczności w oparciu o monitoring pojawu gatunków zwalczanych. W przypadku chorób, czy też szkodników pojawiających się zaraz po siewach, trudno jest przewidzieć nasilenie ich występowania w danym roku, stąd też użycie zapraw zalicza się do metod profilaktycznych. O potrzebie ich użycia mogą zadecydować także obserwacje występowania agrofagów z poprzednich sezonów wegetacyjnych. W okresie kiełkowania, wschodów i rozwoju pierwszych liści właściwych rośliny kukurydzy mogą infekować grzyby patogeniczne odpowiedzialne za rozwój:

  • zgorzeli siewek,
  • pierwszej generacji głowni kukurydzy (tzw. guzowatej)
  • oraz głowni pylącej kukurydzy.

 

Chorobom tym najlepiej zapobiegać poprzez użycie zapraw fungicydowych. Aktualnie w kukurydzy zarejestrowanych jest 5 zapraw nasiennych przeciwko chorobom, które zawierają pojedynczą lub mieszaninę dwóch substancji czynnych, a mianowicie:

  • tritikonazol,
  • tiuram,
  • fludioksonil + metalaksyl-M
  • oraz karboksynę + tiuram.

 

W zdecydowanej większości przypadków, ziarno siewne dostępne w handlu jest odgórnie zaprawiane przeciwko chorobom przez producenta. Jeżeli gospodarstwo dysponuje czystym ziarnem, wówczas można skorzystać z jego usługowego zaprawiania wskazując na potrzebę użycia konkretnego preparatu. Rozwój zgorzeli siewek ograniczają preparaty:

  • Alios 300 FS (110 ml/100 kg ziarna),
  • Flowsan FS (300 ml/ 100 kg ziarna),
  • Maxim XL 034,7 FS (100 ml/ 100 kg ziarna),
  • Sarox T 500 FS (375 ml/ 100 kg ziarna)
  • oraz Vitavax 200 FS (300 ml/100 kg ziarna).

 

Wśród tych preparatów zaprawy:

  • Alios 300 FS,
  • Maxim XL 034,7 FS
  • oraz Vitavax 200 FS

ograniczają również pojaw głowni kukurydzy, a Alios 300 FS również głowni pylącej kukurydzy. Znacznie mniejszym spektrum zwalczanych gatunków charakteryzuje się użycie zapraw zoocydowych. Po wycofaniu zużyciu imidachloprydu w zaleceniach ochrony kukurydzy przed szkodnikami pozostał tylko preparat zawierający metiokarb (Mesurol 500 FS), który jest stosowany w dawce 1 l/100 kg ziarna do zwalczania ploniarki zbożówki oraz odstraszania ptaków. Należy jednak pamiętać, że preparat ten nie jest selektywny, stąd też może oddziaływać pośrednio również na inne szkodniki np. śmietkę kiełkówkę, ploniarkę gnijkę i inne gatunki.

Dr hab. inż. Paweł K. Bereś IOR–PIB, TSD w Rzeszowie

UE 28: prognoza uprawy kukurydzy w roku 2015

Obecnie przewiduje się, że powierzchnia uprawy kukurydzy w 2015 r. spadnie o 2-3 % i wyniesie 15 mln ha (15,3 mln ha w roku 2014). Oczywiście do pierwszych siewów wszystko może się jeszcze zmienić. Spadek jest wynikiem wielu czynników, takich jak niskie ceny, zazielenienie w ramach WPR, ograniczenia udziału kukurydzy w produkcji biogazu (dotyczy to głównie Niemiec). W niektórych krajach, takich jak Węgry, czy Bułgaria powierzchnia kukurydzy może wzrosnąć ze względu na zmniejszenie zasiewów upraw ozimych, spowodowane złą pogodą. W Europie Wschodniej, szczególnie w Rosji i w Serbii spodziewany jest wzrost powierzchni uprawy, natomiast na Ukrainie powierzchnia uprawy ulegnie zmniejszeniu. W Polsce, w chwili obecnej, przewiduje się, że powierzchnia uprawy kukurydzy będzie mniejsza niż w roku ubiegłym – według Strategie Grains spadek wyniesie około 30 tysięcy ha. (680 tysięcy ha według danych GUS z 19 grudnia 2014).

Kukurydza Informacje nr 91/2015

Red. A.S.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter