Kaczki, gatunek zapomniany…

 Kaczki w chowie przydomowym to nieodzowny element krajobrazu polskiej wsi. W okresie staropolski cieszyły się dużym uznaniem i powszechnie gościły na naszych stołach. Obecnie to gatunek nieco zapomniany. A szkoda, bowiem mięso kacze dzięki swoim wyjątkowym walorom smakowym i kulinarnym daje szerokie możliwości wykorzystania, zarówno w kuchni tradycyjnej, jak i tej bardziej nowoczesnej.

 A jak było przed wiekami…

 Już w czasach starożytnych mięso z kaczki spożywano na wszystkich terenach, na których występowała w stanie dzikim. Najwcześniej udomowili ją mieszkańcy Dalekiego Wschodu. W Chinach była uznawana za afrodyzjak, symbol miłości, wierności małżeńskiej i energii życiowej. Wśród wielu odmian największym powodzeniem cieszyła się wówczas kaczka mandaryńska. Do dnia dzisiejszego kuchnia chińska słynie z dań opartych na tym gatunku mięsa, ze słynną kaczką po pekińsku na czele.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Przepisy dotyczące środków ochrony upraw zapewniają ochronę ludzi i środowiska

Międzynarodowa organizacja CropLife International Międzynarodowy opublikowała raport „Policy Perspective on Endocrine Disruptors”, który wykazuje, że obecne regulacje prawne dotyczące środków ochrony roślin zapewniają wysoki poziom ochrony zdrowia ludzkiego oraz środowiska. Obejmują one również wyniki rzetelnych badań naukowych nt. oddziaływania ich na układ endokrynny, które stanowią podstawę procesu zatwierdzania nowych produktów. Ten raport został opublikowany w trakcie czwartej sesji Międzynarodowej Konferencji na temat zarządzania środkami ochrony roślin, która odbyło się w Genewie.

  „Ciągła ochrona zdrowia ludzkiego i środowiska wynika z polityki opartej na nauce i ocenie ryzyka”, powiedział Howard Minigh, Prezes i Dyrektor Generalny CropLife International. „Wyłączne koncentrowanie się na zagrożeniach, bez analizy istotnych danych naukowych, nie daje możliwości racjonalnego podejmowania decyzji.”

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Orkisz - zboże życia

 W ostatnich latach w Polsce wzrasta zainteresowanie rolników uprawą orkiszu, gatunku znanego już w okresie neolitu i epoce brązu (8000-3000 p.n.e.). Renesans uprawy tego zboża nastąpił u nas w ostatnim dwudziestoleciu. W 2012 r. zarejestrowano pierwszą odmianę ozimą orkiszu - Rokosz, a w 2015 r. odmianę jarą Witras. Ziarno tego zboża wykorzystywane jest do wytwarzania szerokiej gamy produktów, jest bogatym źródłem białka, witamin i mikroelementów oraz ma lecznicze zastosowanie.

 Orkisz jest starą odmianą pszenicy, uprawianą przed 5000 laty w południowej części Azji. W Europie popularny od stuleci, został wyparty w XIX w. przez coraz intensywniej uprawianą pszenicę zwyczajną.  W XX w. jego uprawa praktycznie zanikła, a niektóre z obecnie uprawianych w Polsce odmian musiały być odtwarzane z nasion z banku genów. Ale dzięki temu orkisz nie został zmodyfikowany i zachował swoje pierwotne cechy. Zainteresowanie tym zbożem w ostatnich latach wiąże się głównie z rozwojem rolnictwa ekologicznego oraz docenianiem jego walorów żywieniowych i prozdrowotnych. Zainteresowanie orkiszem wzrasta szczególnie wśród konsumentów, którzy preferują zdrowe żywienie i żywność wysokiej jakości.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...