OxyTree – drzewo przyszłości

OxyTree to szlachetna krzyżówka dwóch gatunków Paulownii, charakteryzująca się wyjątkowymi właściwościami. Drzewo pochłania dziesięć razy więcej dwutlenku węgla od innych gatunków roślin, rośnie bardzo szybko, odstrasza muchy i komary, można je wykorzystać w celach energetycznych, jako nawóz i  paszę dla zwierząt. Jego drewno jest wyjątkowo wytrzymałe i elastyczne. Doskonale nadaje się do produkcji mebli.

Co to za drzewo?

OxyTree (Paulownia Clon in Vitro 112) to drzewo powstałe w wyniku krzyżowania i klonowania w warunkach laboratoryjnych, dwóch gatunków z rodziny paulowniowatych: Pau­low­nia Elongate i Pau­low­nia Fo­ru­nei. W 2011 roku roślina została wpisana na  listę Urzędu Odmiany Roślin (UE).  Posiada uznany na arenie międzynarodowej europejski paszport, certyfikat jakości oraz licencję handlową. Drzewo to charakteryzuje się niezwykłymi właściwościami. Ro­śnie naj­szyb­ciej na świe­cie, zna­ko­mi­cie do­sto­so­wu­je się do wa­run­ków kli­ma­tycz­nych, zno­sząc tem­pe­ra­tu­ry od -25 do +45 stop­ni Cel­sju­sza, nie wy­ma­ga dużej ilo­ści opa­dów, pro­du­ku­je ogrom­ne ilo­ści tlenu, za­kwi­ta pięk­nie pach­ną­cy­mi kwia­ta­mi i daje lek­kie i wy­trzy­ma­łe drew­no. Ma też zdolność odradzania się z pnia pozostałego po ścięciu. Cykl ten może powtórzyć cztery razy.

 

OxyTree ciągu 6 lat dorasta do wysokości 16 metrów, dając przy tym rozłożystą koronę, produkujących tlen liści i zupełnie gładki, pozbawiony sęków pień o średnicy 35 cm. Liście mogą przybrać pokaźne rozmiary– kilkukrotnie większe niż ludzka dłoń. Mają sercowaty kształt i są osadzone na długich ogonkach. Drzewo owocuje raz w roku. Kwitnie na różowo, przyciągając pszczoły – dzięki czemu z jednego hektara upraw można otrzymać aż 700 kg jasnego i aromatycznego miodu, smakiem przypominającego miód lipowy. Szybki przyrost roczny (okazałe liście i długie pędy) sprawia, że drzewo to idealnie sprawdza się jako roślina energetyczna do produkcji biomasy.

Surowiec uzyskiwany z OxyTree bywa określany mianem „drewnianego aluminium”. Drewno jest lekkie (o 30-60 proc. lżejsze od innych drzew), twarde, o gęstości 300-320kg/m3, wysokiej temperaturze zapalności (420-430° C), wartości opałowej 4211,06 kcal/kg = 15,58 MJ/kg (przy wilgoci 20%), szybko schnie (24-28 godzin w suszarce, 30-60 dni na powietrzu), jest gładkie, bez defektów, nie pęka, jest odporne na krzywienie i deformacje mechaniczne, posiada dobrą izolację i jest łatwe w obróbce. Z powodzeniem może być wykorzystywane do produkcji mebli.

 

Oxytree a lokalny ekosystem

Przez ponad 10 lat OxyTree było badane przez niezależne instytucje, m.in. przez Katedrę Leśnictwa Uniwersytetu w Castilia-La Mancha. W toku analiz ustalono, że odmiana ta jest gatunkiem homogenicznym, jednorodnym i stabilnym pod względem cech związanych z rozmnażaniem wegetatywnym i nie stanowi zagrożenia dla środowiska, w którym jest sadzona. Co więcej, pomaga chronić rodzime gatunki drzew ograniczając ich wycinkę. Naukowcy zapewniają również, że roślina nie zagraża miejscowej roślinności konkurencyjnością w pozyskiwaniu wody oraz składników odżywczych. W przeciwieństwie do nich posiada bowiem niezwykle głęboki system korzeniowy. W miejscach narażonych na osuwanie, sadzenie Oxytree zapewnia bardzo dobrą stabilizację gruntu. Nie ma też obaw, że jego uprawa wy­mknie się spod kon­tro­li, jak to miało miejsce w przypadku barszczu So­snow­skie­go. Drzewo to nie roz­mna­ża się bo­wiem z na­sion, a je­dy­nie z sa­dzo­nek dostępnych u certyfikowanych przedstawicieli.

 

Inne korzyści uprawowe OxyTree

OxyTree dobrze przystosuje się właściwie do każdych warunków klimatycznych (-25 °C, +45 °C). Nie jest rośliną wymagającą – wyrośnie nawet na glebach ubogich.  Jednak, aby drzewa dawały dużą ilość surowca, rozwijały się szybko i zdrowo, konieczna jest gleba żyzna, bogata w składniki odżywcze. Potrzebuje jedynie 750 mm opadów na rok, chociaż w czasie suszy wymaga dodatkowego nawodnienia. Należy do roślin światłolubnych i ciepłolubnych, dlatego najlepiej przyjmie się w miejscach osłoniętych od wiatru, ciepłych, dobrze oświetlanych  słońcem od południa. Drzew nie powinno się sadzić na stromych zboczach od strony północnej, a także w pobliżu innych zacieniających plantacji. Jeśli uprawom zagrażają dzikie zwierzęta, dobrze jest ogrodzić cały teren. Natomiast w przypadku mniejszych zwierząt, takich jak zające, wystarczy zabezpieczenie poszczególnych roślin.

Dojrzałe drzewo OxyTree zużywa 350 UF azotu. Szerokość jego korony z łatwością przekracza 10 metrów, dlatego też nie zaleca się zakładania plantacji w pobliżu ścian, budowli, wodociągów, czy kabli elektrycznych. Kwitnie raz do roku, owoce mają kształt jajka o wielkości 3-5 Roślinę można sadzić od kwietnia do sierpnia. Jednak idealnym czasem jest maj (po przymrozkach) i czerwiec. Przygotowanie gleby (odchwaszczenie) powinno rozpocząć się już w marcu, nie później niż na 8 tygodni przed sadzeniem.

Drzewa muszą być przycięte wiosną, w pierwszym roku po zasadzeniu. Tempo wzrostu nieprzyciętych drzew będzie wolniejsze. Pędy należy przycinać ukośnie, około 5 cm nad ziemią. Metoda ta wzmacnia system korzeniowy i powoduje strzelisty, prosty wzrost. Gdy pojawią się nowe pędy, należy pozostawić najsilniejszy z nich, a pozostałe usunąć. Z niego właśnie wyrośnie nowe drzewo.

W gospodarstwach rolnych drzewa te mogą być wykorzystywane miedzy innymi, jako pas separujący, jako wartościowa pasza dla zwierząt i  nawóz.

Od niedawna Oxytrees, za pośrednictwem firmy z Carbon Solutions Poland, są dostępne również w naszym kraju. – Tylko w 2016 roku planujemy posadzić ponad 250 tys. OxyTree, co jest dobrą wiadomością, dla miliona drzew, których dzięki temu nie trzeba będzie wycinać. Jest to również dobra wiadomość dla nas wszystkich, bo taka ilość drzew pochłonie ponad 55 000 ton dwutlenku węgla. Można powiedzieć, że przyszłość OxyTree w Polsce wygląda bardzo pracowicie – twierdzi Łukasz Wilczewski z Carbon Solutions Poland.

Co minutę na świecie znika las naturalny, którego wielkość można porównać do 36 boisk do piłki nożnej, a co 3 lata wycinane są lasy tropikalne o powierzchni Polski – alarmują ekolodzy i przyrodnicy. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom OxyTree jest w stanie wypełnić tę lukę. Warto więc bliżej zapoznać się z jego właściwościami.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

Literatura:

  1. oxytree.com
  2. Parę słów o Oxytree, drzewie z in vitro. Dokument dostępny w Word Wide Web: http://ulicaekologiczna.pl
  3. OxyTree – nowa era drzew hybrydowych. Dokument dostępny w Word Wide Web: http://www.wrp.pl
  4. Oxytree – jedno drzewo, a tyle korzyści. Dokument dostępny w Word Wide Web: http://www.ekologia.pl

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter