Jeden minister odchodzi, drugi przychodzi

W marcu 2014 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi nastąpiły nie lada zmiany. Dotychczasowy minister Stanisław Kalemba podał się do dymisji, a jego urząd przejął minister rolnictwa z lat 2007-2012 Marek Sawicki.

Po wykryciu w lutym w Polsce dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików, służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową. Pochodzące z niej mięso nie może być eksportowane, a zwierzęta muszą być trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Zgodnie z wymogami unijnymi mięso z takiej strefy musi być też specjalnie oznaczone. Z powodu wirusa i związanych z tym problemów handlowych cierpią rolnicy w całym kraju. Niektórzy w akcie desperacji rozpoczęli blokady dróg na wschodzie.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

W sprawie GMO

 

 

 

  • NOWE ŚWIATOWE BADANIA DOWODZĄ ZNACZNYCH KORZYŚCI PŁYNĄCYCH Z UPRAW BIOTECHNOLOGICZNYCH

 

Uprawa GMO w Europie wzrosła o 15 procent!

W ostatnim czasie zostały opublikowane dwa niezależne raporty: Międzynarodowego Instytutu Propagowania Upraw Biotechnologicznych (ISAAA) oraz Międzynarodowego Instytutu Badań Polityki Żywnościowej (IFPRI), które potwierdziły, że biotechnologia roślin przynosi pozytywne korzyści rolnikom na całym świecie. Może ona też pomóc rolnikom dostosować się do zachodzących zmian klimatycznych.

Nowe dane wskazują, że spośród krajów Unii Europejskiej to Hiszpania najbardziej zwiększyła uprawę kukurydzy genetycznie modyfikowanej (GM), bo o 18 proc. w stosunku do 2012 r., co daje rekordową powierzchnię 136 962 ha. Pozostałe kraje UE uprawiające GMO w UE to: Rumunia, Portugalia, Czechy i Słowacja.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Proceder wypalania traw zabroniony, a jednak...

Wiosna to okres, kiedy rozpoczyna się proceder nielegalnego wypalania traw. Dla natury to katastrofa ekologiczna. Dla strażaków - wiosenne zagrożenie pożarowe. A przecież ustawa o ochronie przyrody i o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych.

W tym roku już w lutym nie było śladu po śniegach. A wyschnięte, martwe trawy mogły stać się celem podpalaczy. Zdaniem niektórych wypalanie traw, jest najprostszym sposobem użyźniania gleby. Co jest nieprawdą.

Rolnik wypalający trawy jest narażony na szereg kar związanych ze swoim postępowaniem. Oprócz kar jakie może nałożyć policja czy prokuratura, karę może nałożyć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...