O kukurydzy raz jeszcze…

  • rynek kukurydzy

 

Mimo bardzo napiętego bilansu kukurydzy (stosunek zapasy/spożycie wynosi 13,5 proc.), ceny na rynkach światowych uległy obniżeniu, głównie za sprawą spodziewanych bardzo dobrych zbiorów w Ameryce Południowej. USDA (Departament Rolnictwa USA), w raporcie opublikowanym 8 lutego, przewiduje rekordowe zbiory w Brazylii, na poziomie 76 mln t (o 1 mln t więcej niż w raporcie styczniowym). Prognozy te potwierdza również brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa. Jeśli chodzi o produkcję w Argentynie, to zdania są podzielone. Brak opadów i wysokie temperatury w grudniu i styczniu miały niekorzystny wpływ na kukurydzę, szczególnie na plantacje zasiane w późniejszych terminach, znajdujące się w fazie kwitnienia. W związku z tym USDA zmniejszyła prognozy produkcji z 28 mln t do 27 mln t. Tymczasem lokalni eksperci przewidują produkcję na poziomie 23-25mln t.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Bitwa genetyczna

19 lutego przed sądem najwyższym w Waszyngtonie stanął farmer z amerykańskiej prowincji o nazwisku Vernon Hugh Bowman. Jego przestępstwo polegało na tym, że obsiewał własne pole ziarnami soi, które kupował całkowicie legalnie. Musiał za to zapłacić karę w wysokości 84 tys. dolarów!

 

Wymienioną kwotę zainkasował koncern Monsanto, potentat w branży biotechnologii i inżynierii genetycznej, który w 2012 r. miał przychody 13,5 mld dol.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Kraje rozwijające się liderami w wprowadzaniu upraw genetycznie modyfikowanych na świecie

Po raz pierwszy od 1996 r., obszary upraw roślin genetycznie modyfikowanych (GM) w krajach rozwijających się są większe niż w krajach wysoko rozwiniętych. Według ostatniego rocznego sprawozdania przygotowanego przez Międzynarodowy Instytut Propagowania Upraw Biotechnologicznych (ISAAA) opublikowanego 20 lutego 2013 roku, światowa powierzchnia upraw GMO wzrosła o 6 proc. do poziomu 170,3 milionów hektarów.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...