Lasy w walce z globalnym ociepleniem klimatu

Na ostatniej Konwencji Klimatycznej w Paryżu Polska przedstawiła koncepcję eksperymentalnych leśnych gospodarstw węglowych, które poprzez odpowiednie zalesianie wyselekcjonowanymi gatunkami drzew zwiększałyby wchłanianie dwutlenku węgla. Program byłby realizowany w latach 2017-2020 i pozwoliłby podmiotom gospodarki narodowej, objętym Europejskim Systemem Handlu Emisjami, nabywać na rynku alternatywnym od Lasów Państwowych jednostki dwutlenku węgla pochłanianego przez zasoby leśne.

Na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku, w przyjętej Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych, zwanej dalej konwencją klimatyczną, zawarto postanowienia dotyczące zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Kwestię tę uszczegółowiono pięć lat później tzw. Protokołem z Kioto, a także późniejszymi umowami ustanawiającymi określone limity emisji tych gazów oraz możliwości obrotu handlowego emisjami.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Agresywna turystyka szkodzi przyrodzie!

Do napisania tego artykułu skłonił mnie tegoroczny pobyt na greckiej wyspie Zakynthos, gdzie od tysiącleci żyją żółwie morskie CarettaCaretta, dla których rozwijający się przemysł turystyczny, bezmyślne zachowania turystów, łamanie prawa w miejscach lęgowych mogą być ZABÓJCZE. To tylko jeden z niechlubnych przykładów tego,do czego prowadzi agresywna turystyka nastawiona na szybki zysk, kosztem degradacji środowiska.

 

Przykład 1.

Żółwie CarettaCaretta

Żółw morski CarettaCaretta to gatunek zagrożony. Dziś można go spotkać jedynie w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Żółw może osiągnąć wielkość 1,2 metra długości i 100 kg wagi.  Pułapką dla tego gatunku są ogromne, huczące, przerażające łodzie i statki – rybackie, turystyczne, pasażerskie itd. Atrakcją turystyczną jest otaczanie żółwia przez łodzie z turystami i oczekiwanie na moment, w którym żółw będzie musiał zaczerpnąć powietrza.  Czasem przypomina to nagonkę na żółwia, który ze strachu próbuje przepłynąć pod łodzią, co  może kończyć się dla niego tragicznie.

Dużą atrakcją są łodzie ze szklanym dnem, które dosłownie najeżdżają na żółwia. Te kontrowersyjne działania są, niestety, prawnie dozwolone.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...