Nie – dobra sól

W połowie lutego 2012 r. wyszła na jaw afera solna, wzbudzając ogólne przerażenie wśród Polaków. Okazało się, że sól, która jako odpad poprzemysłowy powinna służyć najwyżej drogowcom, od lat trafiała do produkcji artykułów spożywczych. Korzystały z niej piekarnie, zakłady przetwórstwa rybnego i wędliniarskiego, producenci przypraw….

Ujawnienie afery to skutek dziennikarskiego półrocznego śledztwa. Sól z zakładów chemicznych „Anwil” zamiast na drogi trafiała na nasze stoły. Sól sprzedawaną, jako odpad w zakładach azotowych po przepakowaniu sprzedawano, jako jadalną do wielu firm produkujących żywność. Wśród odbiorców soli, poza wyżej wymienionymi zakładami, znalazły się też duże hurtownie spożywcze, w których dziennikarze zdobyli najważniejszy dowód: fałszowaną sól, którą zbadali dzięki pomocy naukowców z wydziału chemii Politechniki Łódzkiej. Badania potwierdziły obecność siarczanu VI sodu – substancji przeczyszczającej, która nie powinna znaleźć się w soli spożywczej, a jest jednym ze składników soli z Anwilu.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Europejska Platforma ds. Innowacyjności środkiem do zwiększenia konkurencyjności Unii Europejskiej

Komisja Europejska zaproponowała zdecydowane działania w celu sprostania trzem podstawowym wyzwaniom stojącym przed społecznością Unii, w takich kluczowych dla wzrostu gospodarczego i zatrudnienia dziedzinach jak: podaż surowców, zrównoważone rolnictwo oraz aktywne i zdrowe starzenie się społeczeństwa.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Wnioski z konferencji „WPR 2013 plus – reforma na rozdrożu”

 

Konferencja „Wspólna Polityka Rolna 2013 plus – reforma na rozdrożu”, która odbyła się 17 marca br. w Jasionce, była okazją do wymiany poglądów na temat reformy WPR. Debata z udziałem znanych polityków podkreśliła wagę wiążących się z nią zmian i ich wpływ na funkcjonowanie polskiego rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich.

 

W debacie, będącej głównym punktem konferencji, udział wzięli: dr Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prof. dr hab. Jerzy Buzek – były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Artur Balazs – Prezes Kapituły Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej i były Minister Rolnictwa, dr Jerzy Plewa – zastępca Dyrektora Generalnego w dyrekcji ds. rolnictwa Komisji Europejskiej oraz dr Czesław Siekierski – były wiceminister rolnictwa, eurodeputowany.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Wspólna Polityka Rolna po 2013 roku: Czemu ma służyć propozycja „zazielenienia ”?

W propozycji KE zmian w polityce rolnej UE po 2013 r. jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii – zaraz po nierówności dopłat – staje się propozycja zazieleniania. Rolnicy, którzy będą chcieli uzyskiwać płatności bezpośrednie w pełnej wysokości będą zobligowani do wypełniania trzech wymogów proekologicznych w ramach tego instrumentu:

  • zróżnicowanie upraw: rolnicy będą musieli uprawiać, co najmniej 3 rodzaje upraw w roku, w tym areał żadnej z nich nie będzie mógł przekroczyć 70 proc. całkowitej powierzchni gospodarstwa, a powierzchnia trzeciej uprawy nie będzie mogła wynosić więcej niż 5 proc.
  • odłogowania 7 proc. gruntów ze względów ekologicznych. Powierzchnia odłogów będzie mogła zawierać m.in. ugory czy strefy buforowe.
  • utrzymania trwałych pastwisk, przy czym producenci „organiczni” będą wykluczeni z tego wymogu.

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...