Warzywnictwo

Tajniki uprawy współrzędnej

(Gospodarz 2012 nr 2, s. 32)

Uprawa współrzędna polega na tym, że na jednej grządce sadzi się lub sieje tylko te rośliny, które lubią „swoje towarzystwo”. Można zaobserwować, że lepiej wówczas rosną i nie chorują. Dzieje się tak dlatego, że kwiaty, korzenie i liście jednych roślin wydzielają substancje, które stymulują rozwój drugich. Właściwie dobrane pomagają sobie nawzajem np. osłaniając się przed słońcem i wiatrem lub zasilając glebę w cenne składniki mineralne.

 

Uprawę współrzędną można zastosować (lub nie) do takich roślin jak:

  • ogórki lubią towarzystwo fasoli, grochu, porów, kapusty, sałaty, selera i cebuli. Nie przepadają za ziemniakami, pomidorami, rzodkiewkami;
  • pomidory lubią: fasolę, kapustę, czosnek, pory, rzodkiewkę, selery, szpinak. Nie lubią: grochu, ogórków, ziemniaków;
  • marchew lubi: fasolę, groch, rzodkiewki, koper, cebulę, toleruje sąsiedztwo większości warzyw;
  • fasola lubi: ogórki, kapustę, buraki, marchew, rzodkiewkę, sałatę, selery, pomidory. Nie służy jej towarzystwo czosnku, porów, cebuli, grochu;
  • seler lubi: fasolę, pomidory, kalarepkę. Nie lubi: ziemniaków, sałaty;
  • rzodkiewka lubi: fasolę, groch, kapustę, marchew, pietruszkę, pomidory, szpinak. Nie lubi: ogórków, cebuli;
  • kapusta lubi: fasolę, groch, ogórki, marchew, pory, rzodkiewkę, seler, pomidory. Nie lubi: fasoli, grochu, buraków;
  • groch lubi: ogórki, marchew, kalarepę, sałatę, rzodkiewkę, koper. Nie lubi: porów, cebuli, pomidorów;
  • por lubi: kapustę, seler, pomidory, cebulę, marchew. Nie lubi: fasoli, grochu, buraków.

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

 

Szkodniki nowalijek / Maria Rogowska

(Owoce, Warzywa, kwiaty 2012 nr 3, s. 66-67)

 

W uprawie warzyw przeznaczonych na wczesny zbiór, ze względu na krótki okres wegetacji i spożywanie ich na surowo, nie należy używać chemicznych środków ochrony roślin. Trzeba stosować przede wszystkim metody ograniczające liczebność szkodników. Pole, na którym będą uprawiane warzywa powinno być wolne od szkodników glebowych oraz różnych stadiów rozwojowych szkodników, które zimują w glebie lub w resztkach pożniwnych. Ich obecność można stwierdzić, wykonując odkrywki jesienią po zbiorze plonu, przy temperaturze gleby powyżej 10-12oC. Zaleca się wykonanie 3-4 odkrywek na 1 ha. Progiem zagrożenia jest obecność na 1m2: 6 rolnic, 2 drutowców, 2-4 pędraków (w uprawie ogórka, sałaty, kapusty), 5-10 pędraków (w uprawie fasoli, grochu, marchwi, pietruszki), 10 larw komarnic, 20 larw leni.

Zwalczanie szkodników glebowych utrudnia brak insektycydów, dlatego producenci mogą zastosować tylko metody agrotechniczne. Wykonane starannie i w odpowiednim terminie ograniczają liczebność tych szkodników nawet do 50 proc.

Najgroźniejsze szkodniki:

  • kapusta głowiasta biała, kalafior, brokuł – wczesne odmiany są uszkadzane przede wszystkim przez śmietkę kapuścianą, pchełki i chowacze;
  • ogórek – najczęściej występuje śmietka: kiełkówka i glebowa. Larwy zagrażają kiełkującym nasionom i wschodom;
  • rzodkiewka, rzodkiew – najważniejszymi szkodnikami są: śmietka kapuściana (na zgrubieniach widoczne są wżery w postaci płytkich korytarzy) oraz pchełki (żerują na liściach), czasem też skoczogonki (podskoczki, przylepki, pazurczatki oraz pchliczka warzywna żerują na zgrubieniu, mogą uszkadzać kiełki), ziemiórki (żerują w szyjce korzeniowej i na zgrubieniach) i rolnice (uszkadzają zgrubienia),
  • koper – w okresie wschodów dużym zagrożeniem są mszyce.

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

 

Warzywa w rozmiarze XS

(Mój Piękny Ogród 2012 nr 3, s.52-54)

 

Moda na warzywa typu baby, czyli zbierane we wczesnym stadium rozwoju, dotarła także do naszego kraju. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki nasion przeznaczone do siewu w gruncie lub w doniczce.

Do uprawy wiosennej nadają się wszystkie szybko rosnące sałaty. Wysiew nasion na palety lub do doniczek należy rozpocząć pod koniec lutego. Po wykiełkowaniu pozostawia się tylko po jednej najsilniejszej siewce, a gdy temperatura podłoża wzrośnie do 100C można przesadzić je do gruntu. Pierwsze listki zbiera się, gdy rośliny osiągną wysokość kilku centymetrów. Zbioru głównego dokonuje się 2-3 tygodnie później. Dużą popularnością w uprawie cieszą się również: batawia, liście boćwiny, szpinaku, czerwonych buraków i roszponka, a zwłaszcza odmiana o czerwonych liściach.

Prawdziwym odkryciem są jednak kapusty azjatyckie. Wysiewa się je rzutami od wczesnej wiosny do późnego lata, najlepiej, gdy wcześniejsze siewki wypuszczają pierwsze listki. Zawarte w liściach tych sałat olejki gorczycowe działają antybakteryjnie i pobudzają siły obronne organizmu. Są również źródłem witaminy A, B i C oraz minerałów.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter