Fasole, „pekinki” i zboża – rekomendacje odmianowe

Fasolka szparagowa

Zielonostrąkowa fasola szparagowa produkowana na potrzeby zakładów przetwórczych powinna spełniać szereg parametrów jakościowych. Wśród preferowanych odmian wyróżnia się:

Colombo – odmiana o smukłych ciemnozielonych strąkach, wzniesionym pokroju, mocnych łodygach i rozbudowanym systemie korzeniowym. Odporna na niektóre choroby – HR: BCMV, Psp., Cl.

Domino – tworzy zielone, wysoko osadzone strąki. Rośliny o wzniesionym pokroju, rozbudowanym systemie korzeniowym i mocnych łodygach. Odporna na niektóre choroby - HR: BCMV, Psp., Cl.

Stanley – tworzy zielone, wysoko osadzone strąki. Rośliny o silnym systemie korzeniowym, wzniesionym pokroju i mocnych łodygach. Odporna na niektóre choroby - HR: BCMV, Psp., Cl.

Paloma – tworzy mięsiste ciemnozielone strąki. Rośliny o zwartym pokroju i mocnym systemie korzeniowym. Odporna na niektóre choroby - HR: BCMV, Psp., Cl.

Speedy – odmiana plenna, o prostych strąkach, bez skłonności do tworzenia włókna. Rośliny odznaczają się kompaktowym pokrojem. Odporna na niektóre choroby - HR: BCMV, Psp., Cl.

Nagano – odmiana o ciemnozielonych strąkach, odznaczająca się powolnym wzrostem nasion. Odporna na niektóre choroby - HR: BCMV, Psp., Cl.

Crockett – odmiana plenna, o wyrównanych, prostych i intensywnie zielonych strąkach i zwartym pokroju. Odporna na niektóre choroby - HR: BCMV, BCTV, Psp, Pss, Ua i Xap.

Clarke – tworzy proste strąki, o średnio intensywnej zielonej barwie. Rośliny o zwartym pokroju. Odporna na niektóre choroby - HR: BCMV, Ua; IR: BCTV, Psp, Pss, Xap.

Wyatt – tworzy długie, proste strąki o intensywnie zielonej barwie. Rośliny o zwartym pokroju, plenne. Odznacza się podwyższoną tolerancją na infekcje podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Odporna na niektóre choroby - HR: BCMV, BCTV, Pss; IR: Xap.

Puncher – tworzy proste, ciemnozielone, bezwłókniste strąki. Odporna na niektóre choroby - HR: BCMV, Psp, Cl.

Urania – tworzy długie, zielone, bezwłókniste strąki. Odporna na niektóre choroby – HR: SS, Psp, Cl.

Majorka – tworzy zielone, długie, proste strąki. Rośliny o silnym systemie korzeniowym wiążą strąki w górnej części. Odporna na niektóre choroby – HR: Psp., Cl.

Giolli – tworzy intensywnie zielone, cienkie i błyszczące strąki. Rośliny o zwartym, kompaktowym pokroju. Odporna na niektóre choroby – HR: BCMV, Cl.

Timgad – tworzy zielone, wyrównane strąki. Rośliny o wzniesionym pokroju, wiążą strąki w górnej części. Odporna na niektóre choroby – HR: BCMV, Psp., Cl.

Cartagena – tworzy ciemnozielone, błyszczące strąki. Rośliny o kompaktowym pokroju, wiążą strąki w górnej części, tolerancyjne na letnie upały. Odporna na niektóre choroby – HR: BCMV, Psp., Cl.

Eliza – tworzy gładkie, lekko błyszczące, intensywnie zielone strąki. Rośliny o wzniesionym pokroju wiążą strąki w środkowej i górnej części. Odporna na niektóre choroby – HR: Cl; IR: Psp.

Arkana – tworzy gładkie, mięsiste, zielone strąki. Rośliny o silnym systemie korzeniowym, wiążą strąki około 19 cm nad ziemią. Odporna na niektóre choroby – HR: Cl; IR: Psp.

Paulinera – tworzy długie, bezwłókniste, intensywnie zielone strąki. Odporna na niektóre choroby – HR: Cl; IR: Psp.

Serengeti – rośliny o silnym systemie korzeniowym wiążą długie, proste, ciemnozielone strąki, które długo pozostają mięsiste. Odporna na niektóre choroby – HR: Cl, BCMV.

Konza – tworzy długie, proste, ciemnozielone strąki. Rośliny o wzniesionym pokroju wiążą strąki w środkowej i górnej części. Odporna na niektóre choroby – HR: BCMV, Psp. Cl; IR: Ua.

Casher – tworzy wyrównane, proste, jednolicie zielone strąki. Rośliny o silnie wzniesionym pokroju wiążą strąki w środkowej części. Odporna na niektóre choroby – HR: BCMV, Cl.

Talgo – tworzy długie, niewłókniste strąki. Rośliny o bujnym wzroście, charakteryzują się równoczesnym dorastaniem strąków. Odporna na niektóre choroby – HR: BCMV, Cl.

Najlepsze fasole dla przetwórstwa / Aleksanda Czerwińska-Nowak

(Warzywa 2014 nr 5, s.54-56)

 

Kapusta pekińska

Produkcja kapusty pekińskiej w 70 proc. przypada na jesienny zbiór. Większość odmian może być uprawiana w cyklu jesiennym, jednak niektóre z nich niezbyt dobrze znoszą panujące wówczas warunki. Do odmian rekomendowanych przez przedstawicieli firm nasiennych należą:

Bilko F1okres wegetacji 67 dni. Cylindryczne główki osiągają masę do 1,5 kg i mogą być przechowywane całą zimę. Termin sadzenia w uprawie na jesienny zbiór przypada od 10 do 20 sierpnia. Zalecane zagęszczenie wynosi 60-80 tys. szt./ha.

Emiko F1 - okres wegetacji 63 dni. Cylindryczne główki osiągają masę do 1,4 kg. Rośliny są odporne na 4 rasy kiły kapusty. Termin sadzenia w uprawie na jesienny zbiór przypada od 10 do 25 sierpnia. Zalecane zagęszczenie wynosi 60-80 tys. szt./ha.

Enduro F1 - okres wegetacji 65 dni. Cylindryczne, wyrównane główki osiągają masę od 1 do 1,5 kg i nadają się do długiego przechowywania. Termin sadzenia w uprawie na jesienny zbiór przypada od lipca do sierpnia. Zalecane zagęszczenie wynosi 60-65 tys. szt./ha.

Green Rocket F1 - okres wegetacji 70 dni. Główki o wrzecionowatym kształcie osiągają masę do 2,5 kg i nadają się do długiego przechowywania. Termin sadzenia w uprawie na jesienny zbiór przypada od lipca do sierpnia. Zalecane zagęszczenie wynosi 60-80 tys. szt/ha.

Kilakin F1 - okres wegetacji 50-55 dni. Cylindryczne, zamknięte główki osiągają masę do 1-2 kg, nadają się do krótkiego przechowywania. Rośliny są odporne na kiłę kapusty. Termin sadzenia w uprawie na jesienny zbiór przypada od 15 lipca do 15 sierpnia. Zalecane zagęszczenie wynosi 60-90 tys. szt./ha.

Michico F1 - okres wegetacji 60-65 dni. Cylindryczne, dobrze zamknięte główki osiągają masę do 2 kg i nadają się do krótkiego przechowywania. Rośliny o średnim wigorze i tolerancji na niedobór wapnia są odporne na choroby. Termin sadzenia w uprawie na jesienny zbiór przypada od 15 lipca do 10 sierpnia. Zalecane zagęszczenie wynosi 60-70 tys. szt./ha.

Orient Surprise F1 - okres wegetacji 60 dni. Cylindryczne, dobrze zamknięte główki osiągają masę od 1 do 1,3 kg. Termin sadzenia w uprawie na jesienny zbiór przypada od lipca do sierpnia. Zalecane zagęszczenie wynosi 60-65 tys. szt./ha.

Pacifiko F1 - okres wegetacji 62 dni. Cylindryczne, dobrze zamknięte główki osiągają masę od 1 do 1,3 kg. Rośliny są odporne na stresowe warunki uprawy. Termin sadzenia w uprawie na jesienny zbiór przypada od 10 do 25 sierpnia. Zalecane zagęszczenie wynosi 60-80 tys. szt./ha.

Parkin F1 - okres wegetacji 70-75 dni. Cylindryczne, dobrze wypełnione główki osiągają masę od 2 do 2,5 kg i nadają się do długiego przechowywania. Rośliny są odporne na kiłę kapusty. Termin sadzenia w uprawie na jesienny zbiór przypada od lipca do sierpnia. Zalecane zagęszczenie wynosi 70 tys. szt./ha.

Storido F1 - okres wegetacji 75-80 dni. Cylindryczne główki osiągają masę do 2,5 kg i są przydatne do długiego przechowywania. Termin sadzenia w uprawie na jesienny zbiór przypada od 15 lipca do 1 sierpnia. Zalecane zagęszczenie wynosi 50-70 tys. szt./ha.

Storkin F1 - okres wegetacji 70-75 dni. Baryłkowate główki osiągają masę do 2 kg i nadają się do długiego przechowywania. Termin sadzenia w uprawie na jesienny zbiór przypada od lipca do sierpnia. Zalecane zagęszczenie wynosi 70 tys. szt./ha.

Suprin F1 - okres wegetacji 75-80 dni. Wrzecionowate, zwarte główki osiągają masę do 2,5 kg i mogą być przechowywane kilka miesięcy. Rośliny są odporne na kiłę kapusty. Termin sadzenia w uprawie na jesienny zbiór przypada od 15 lipca do 5 sierpnia. Zalecane zagęszczenie wynosi 50-80 tys. szt./ha.

Tabaluga F1 - okres wegetacji 65-70 dni. Cylindryczne, dobrze wypełnione główki osiągają masę od 1,8 do 2 kg i nadają się do bezpośredniego spożycia i przechowywania. Termin sadzenia w uprawie na jesienny zbiór przypada do 10 sierpnia. Zalecane zagęszczenie wynosi 60-70 tys. szt./ha.

Yuki F1 - okres wegetacji 50-60 dni. Główki dobrze wypełnione, osadzone na krótkim kłębie osiągają masę do 2,5 kg i nadają się do przechowywania. Termin sadzenia w uprawie na jesienny zbiór przypada do 10 sierpnia. Zalecane zagęszczenie wynosi 60-70 tys. szt./ha.

„Pekinki” rekomendowane na jesień / Aleksandra Czerwińska-Nowak

(Warzywa 2014 nr 5, s.57-60)

 

Zboża

Na początku 2014 roku do krajowego rejestru wpisano 12 nowych odmian zbóż jarych (z wyjątkiem kukurydzy) i 4 odmiany zbóż ozimych, natomiast wykreślono z niego jedną odmianę owsa nagiego i jedną odmianę owsa zwyczajnego. Do nowych odmian wpisanych do rejestru jesienią 2013 należą: jęczmień ozimy (Kobuz, SU Melania, Zenek), pszenica zwyczajna ozima (Artist, Fakir, KWS Livius, Pengar), pszenżyto ozime (Palermo, Transfer). Wśród odmian wpisanych do rejestru w 2014 roku wyróżnia się:

Jęczmień ozimy

SU Vireni – odmiana dwurzędowa, typu pastewnego. Plenność na poziomie najlepszych odmian dwurzędowych. Wrażliwa na mączniaka prawdziwego i rdzę jęczmienia. Masa 1000 ziaren bardzo duża.

Żyto ozime

Brandie – odmiana mieszańcowa trójkomponentowa, bardzo plenna. Odporna na mączniaka prawdziwego, rdzę brunatną, pleśń śniegową, septoriozy liści, rynchosporiozę i rdzę źdźbłową. Masa 1000 ziaren duża.

KWS Bono - odmiana mieszańcowa trójkomponentowa, bardzo plenna. Odporna na pleśń śniegową i choroby podstawy źdźbła. Termin kłoszenia dość późny. Masa 1000 ziaren mała.

SU Performer - odmiana mieszańcowa trójkomponentowa, bardzo plenna. Masa 1000 ziaren dość mała.

Jęczmień jary

Baryłka – odmiana typu browarnego, o dobrej do bardzo dobrej wartości technologicznej i dobrej plenności. Odporna na mączniaka prawdziwego, dość wrażliwa na rdzę jęczmienia, rynchosporiozę i plamistość siatkową. Masa 1000 ziaren dość mała.

KWS Dante - odmiana typu browarnego, o dobrej wartości technologicznej i dobrej do bardzo dobrej plenności. Odporna na mączniaka prawdziwego i ciemnobrunatną plamistość. Masa 1000 ziaren dość niska.

KWS Irina - odmiana typu browarnego, o dobrej do bardzo dobrej wartości technologicznej i dobrej plenności. Odporna na mączniaka prawdziwego.

Salome - odmiana typu browarnego, o dobrej wartości technologicznej i dobrej do bardzo dobrej plenności. Odporna na ciemnobrunatną plamistość i rdzę jęczmienia.

SU Lolek - odmiana typu browarnego, o dobrej do bardzo dobrej wartości technologicznej i dobrej plenności. Odporna na mącznika prawdziwego. Masa 1000 ziaren dość duża.

Podarek - odmiana typu pastewnego, plenność dość dobra do dobrej. Odporna na plamistość siatkową, rdzę jęczmienia i rynchosporiozę, a dość wrażliwa na mączniaka prawdziwego.

Rubaszek – odmiana typu pastewnego, plenna. Dość odporna na mączniaka prawdziwego. Masa 1000 ziaren dość mała.

Owies nagi

Amant – odmiana nieoplewiona, odporna na rdzę wieńcową i źdźbłową. Termin wiechowania dość wczesny. Masa 1000 ziaren podobna do odmiany Siwek.

Owies zwyczajny

Harnaś – odmiana żółtoziarnista, odporność na rdzę źdźbłową dość mała. Termin wiechowania i dojrzewania dość późny.

Mandaryna – odmiana jakościowa (grupa A). Plenność dobra do bardzo dobrej. Odporna na mączniaka prawdziwego, rdzę brunatną i septoriozę plew. Masa 1000 ziaren bardzo mała.

Harenda – odmiana chlebowa, bardzo plenna. Odporność na rdzę brunatną – duża, na choroby podstawy źdźbła, brunatną plamistość liści, septoriozy liści, septoriozę plew oraz fuzariozę kłosów – dość duża. Termin dojrzewania dość późny.

Pszenżyto jare

Mazur – plenność dobra do bardzo dobrej. Odporna na rdzę brunatną, choroby podstawy źdźbła, septoriozę liści i fuzariozę kłosów, wrażliwa na septoriozę plew. Masa 1000 ziaren dość duża.

Nowe odmiany zbóż / Andrzej Najewski, Anna Skrzypek, Joanna Szarzyńska

(Wieś Jutra 2014 nr 2, s.1-3)

Oprac. Joanna Radziewicz

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter