Odstrzał dzików – nowy projekt

40 tys. dzików mają w 2016 r. odstrzelić myśliwi na terenach wzdłuż granicy wschodniej. Celem odstrzału jest zmniejszenie populacji dzika w Polsce do poziomu 0,5 osobnika na 1 kilometr kwadratowy. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Projekt rozporządzenia w tej sprawie ogłosił minister rolnictwa.

            Odstrzał dzików ma być wykonany przez myśliwych w lasach województwa: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego w pasie szerokości 50 km od wschodniej granicy państwa (z Ukrainą i Białorusią) oraz od obszaru objętego ograniczeniami sanitarnymi w związku z afrykańskim pomorem świń w województwie podlaskim. Działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się tej choroby są podejmowane, odkąd w lutym 2014 r. na terenie wschodniej Polski stwierdzono przypadek ASF u martwego dzika.

 

Tak jak przewiduje projekt, właściwy powiatowy lekarz weterynarii ma podpisywać z myśliwymi lub kołami łowieckimi umowy na odstrzał dzików. Wskaże w nich obszar na którym ma być dokonany odstrzał i liczbę osobników. Oprócz tego umowa określi też termin wykonania takiego zadania oraz wskaże miejsce dostarczania zabitych zwierząt. Ponadto, umowa ma przewidywać zwrot kosztów, jakie w związku z takimi działaniami poniosą myśliwi. Projekt określa także województwa i gminy, w których taki odstrzał zostanie przeprowadzony

Obecnie, w wielu rejonach wskaźnik populacji dzika jest ponad dwa razy wyższy od 0,5 osobnika na 1 km kw. Rozrzedzenie populacji zmniejsza m.in. ryzyko kontaktu chorych osobników ze zdrowymi. W Polsce do tej pory odnotowano 84 przypadki ASF, w tym 81 u dzików i 3 u świń w małych gospodarstwach rolnych.

Ostatni przypadek ASF stwierdzono w styczniu 2016 r. u dzika odstrzelonego w pobliżu miejscowości Waśki, 21 km od granicy z Białorusią. Z tuszy dzika pobrano próbki i przekazano je do Instytutu Weterynarii w Puławach, które z kolei stwierdziła kolejne ognisko pomoru. Zastrzelone zwierzę zostało poddane utylizacji.

Obecnie, choroba dociera do Polski wraz z dzikami z Białorusi, choć ostatnie informacje mówią, że choroba zbliża się także od strony Ukrainy. W związku z tym rząd Polski będzie wspierał Ukrainę w jej staraniach o dotację z Komisji Europejskiej na zwalczanie ASF.

Rolnicy apelowali od dawna o zwiększenie odstrzału dzików w związku z ASF. Niejednokrotnie skarżyli się na rosnące szkody, zwłaszcza w uprawach roślin bulwiastych powodowanych przez te zwierzęta. Na odszkodowania za zniszczenie upraw przez dziki rząd przeznaczył w 2015 r. (za szkody wyrządzone w roku 2014) 6 mln zł. Straty szacowane były przez specjalną komisję, we wrześniu 2014 r. Wysokość pomocy stanowiła równowartość szkód w uprawach rolnych wyrządzonych przez dziki, oszacowanych przez specjalny zespół. Rolnik mógł otrzymać maksymalnie równowartość 15 tys. euro, ale wysokość pomocy była każdorazowo pomniejszana o odszkodowanie, jakie rolnik otrzymał z kół łowieckich oraz o wartość wsparcia, które otrzymał w grudniu 2014 roku. Wówczas Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłacała rolnikom z podanych terenów pomoc za szkody spowodowane przez dziki.

Według szacunków, w lasach Polski żyje prawie 300 tys. dzików, podczas gdy jeszcze dekadę temu było ich 150 tys. Tak znaczący wzrost populacji tych zwierząt upatruje się w zmniejszeniu odstrzałów, które w wielu kołach łowieckich były niższe niż nawet zakładane plany (nawet o ponad 50%). Poza tym dziki mają korzystne warunki bytowania w lasach, ponieważ znajdują tam pokarm oraz schronienie. Idealnym siedliskiem dla tego gatunku są lasy liściaste i mieszane. Na polach uprawnych umiejscowionych przy lasach dziki mają łatwy dostęp do pokarmu.. Szczególnie gustują w kukurydzy, zbożu i ziemniakach.

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików został w dniu 26 stycznia 2016 r. skierowany do uzgodnień i konsultacji społecznych. Jednocześnie procedowany będzie projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny, w celu umożliwienia kontynuowania rolnikom przeprowadzania takiego uboju na terenie gospodarstw zlokalizowanych w ww. pasie na niezmienionych zasadach.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Źródła:

  • Las Polski 2016 nr 1
  • Nasz Dziennik nr 21, 27 styczeń 2016 r.
  • Przyroda Polska 2016 nr 1
  • Rzeczpospolita nr 21, 27 styczeń 2016 r.
  • minrol.gov.pl
  • arimr.gov.pl

 

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter