Problem w hodowli zwierząt

 

Występowanie wirusa Schmallenberg

(Agra Europe 2012, nr 2509, s. 3, 4)

Występowanie wirusa Schmallenberg powodującego deformacje i zgony jagniąt oraz cieląt wykryto dotychczas w 2360 stadach z ośmiu krajów europejskich – Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Włoch, Hiszpanii, Luksemburga i Francji. W Niemczech ostatnio izba wyższa Parlamentu uchwaliła, że choroba ta podlega obowiązkowi zgłaszania i rejestracji każdego przypadku. Dotychczas takie zasady obowiązywały tylko we Francji i Holandii. W Wielkiej Brytanii minister rolnictwa stwierdził, że byłoby to przedwczesne ze względu na małą wiedzę o wirusie i pociągnęłoby za sobą dodatkowe koszty. Naukowcy nie osiągnęli zgodnego stanowiska na temat przyszłego rozwoju zasięgu choroby.

W.M.

 

Wirus Schmallenberg u bydła w Wielkiej Brytanii

(Agra Europe 2012, nr 2501, s. 16)

Wirus Schmallenberg, nazwany tak od miasta w Niemczech, gdzie pojawił się po raz pierwszy w II połowie 2011 r. powoduje deformacje płodów owiec i bydła. W efekcie zwierzęta rodzą się martwe lub zdychają wkrótce po porodzie. W Wielkiej Brytanii wystąpił on w hrabstwach Norfolk, Suffolk, Essex, Kent, East Sussex, West Sussex i Hertfordshire. Dotychczas pojawiał się on tylko u owiec. Ostatnio jednak wykryto go również u bydła.

W.M.

 

Szczepienia przeciwko chorobie niebieskiego języka

(Agra Europe 2012, nr 2502, s. 8)

Parlament Europejski uchwalił poprawkę do dyrektywy określającej zasady szczepienia przeciwko chorobie niebieskiego języka. Obecnie farmerzy będą mogli używać szczepionek zawierających wirusy zabite wysoką temperaturą. W odróżnieniu od dotychczas używanych szczepionek z żywymi wirusami,  nie mogą one powodować przenoszenia się wirusów na inne zwierzęta – są więc bezpieczniejsze.

W.M.

 

Szczepionka przeciwko bakteriom Campylobacter

(Agra Europe 2012, nr 2508, s. 14)

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton przedstawili wyniki badań nad opracowaniem szczepionki zabezpieczającej kurczęta przed zakażeniem bakteriami Campylobacter. Zidentyfikowali oni przeciwciała macierzyńskie przekazywane przez kury kurczętom. Chronią one kurczęta przed zakażeniem w ciągu pierwszego tygodnia życia. Zidentyfikowano również molekuły znajdujące się na powierzchni bakterii Campylobacter jejuni atakowane przez te przeciwciała. Odkryto, że kurczęta, którym poda się te molekuły bateryjne zaczynają produkować przeciwciała. Bakterie Campylobacter są główną przyczyną zatruć pokarmowych. W Wielkiej Brytanii wydaje się rocznie na ich leczenie około 2,4 mld euro. Bakterie Campylobacter jejuni spowodowały w 2009 r. ponad 371 tys. zachorowań w Anglii i Walii, konieczność hospitalizacji ponad 17,5 tys. ludzi i śmierć 88 osób. Ocenia się, że około 65% kurcząt sprzedawanych w Wielkiej Brytanii jest zarażonych tymi bakteriami. Najlepszym sposobem chronienia zdrowia konsumentów jest chronienie ptaków przed zarażeniem na fermie przez szczepienia. Naukowcy oceniają, że szczepionka będzie dostępna za pół roku.

W.M.

 

Kurczęta odporne na bakterie

(Agra Europe 2012, nr 2502, s. 16)

Szkoccy naukowcy z Instytutu Roślin w Edynburgu podjęli prace nad wyhodowaniem kurcząt odpornych na bakterie Campylobacter. Stwierdzono, że niektóre ptaki zwalczają te chorobotwórcze bakterie. W ich przewodzie pokarmowym jest ich 10 tys. razy mniej niż u innych ptaków trzymanych w tych samych warunkach. Naukowcy doszli do wniosku, że jest to cecha warunkowana genetycznie. Obecnie prowadzone są badania nad określeniem, które geny są za to odpowiedzialne. Następnym krokiem będzie uzyskanie ptaków obdarzonych tymi genami.

W.M.

 

Ptasia grypa w Wietnamie

(Agra Europe 2012, nr 2502, s. 16)

Wietnamskie służby odpowiedzialne za zdrowie zwierząt ostrzegają, że krajowi zagraża wybuch epidemii ptasiej grypy na wielką skalę. Ostatnio wystąpiła ona u 1700 ptaków domowych w czterech miejscowościach w trzech prowincjach. Ubito około 4 tys. ptaków. Istnieją podejrzenia, że choroba ta występuje również w innych prowincjach. Spowodowała ona zgon dwojga ludzi. Wprowadza się szczepienia przeciwko ptasiej grypie, ale nie ma skutecznej szczepionki przeciwko mutacji wirusa H5N1 występującej na północy kraju.

W.M.

Problemy z wprowadzaniem nowych zasad utrzymania loch

(Agra Europe 2012, nr 2501, s. 5)

Ocenia się, że większość krajów członkowskich Unii Europejskiej będzie miało problemy z wprowadzeniem na czas nowych zasad utrzymania loch. Od 1 stycznia 2013 r. będzie obowiązywać ich utrzymanie grupowe. Obecnie tylko w 12 krajach prace nad tym są zaawansowane. W pełni wymogi utrzymania grupowego wprowadzono tylko w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Luksemburgu.

W.M.

 

Antybiotyki w żywieniu zwierząt w USA

(Agra Europe 2012, nr 2508, s. 16)

Sąd federalny w Nowym Jorku nakazał amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wycofać zezwolenia na stosowanie w żywieniu zwierząt penicyliny i tetracykliny. Jest to kolejny etap procesu, który rozpoczął się w już 1977 r., kiedy Agencja zakazała stosowania w paszach niektórych antybiotyków używanych w leczeniu ludzi ze względu na powstawanie odpornych na nie szczepów mikroorganizmów.

W.M.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter