Problemy w rolnictwie

 

Subsydia do zwrotu

(Agra Europe 2012, nr 2508, s. 3)

Słowenia musi zwrócić 8,3 mln euro, które otrzymała z Unii Europejskiej jako subsydia. Suma ta będzie potrącona przy następnej wypłacie subsydiów. Jest to efektem wykrycia nieprawidłowości przy wypłacaniu subsydiów rolnikom. Problemy rozpoczęły się w 2008 r. i dotyczą głównie systemu identyfikacji pól. Nie sprawdzono również czy rolnicy zarejestrowali swoje pola w 2006 i 2007 r.

W.M.

 

Rolnicy chcą uprawiać kukurydzę transgeniczną

(Agra Europe 2012, nr 2508, s. 9)

Rząd francuski zakazał stosowania transgenicznej kukurydzy MON810 jako paszy i w żywieniu ludzi. Decyzję podjęto na podstawie raportu dotyczącego stosowania innej transgenicznej rośliny, w którym stwierdzono, że odporność na pestycydy prowadzi do zakłócenia kontroli występowania szkodników i może mieć zły wpływ na środowisko. Według firmy Monsanto, właściciela transgenicznej kukurydzy, zakaz nie ma żadnego naukowego uzasadnienia. Zdecydowano, że firma nie będzie sprzedawać we Francji opatentowanych przez nią nasion. Rolnicy uprawiający kukurydzę zwrócili się o wycofanie zakazu twierdząc, że ta sytuacja stwarza im duże problemy ekonomiczne.

W.M.

 

Pestycydy a spadająca liczebność pszczół

(Agra Europe 2012, nr 2509, s. 6)

Brytyjscy i francuscy naukowcy badali wpływ kontaktu pszczół z niewielkimi, nie mającymi letalnego efektu, dawkami pestycydów na zachowanie owadów. Stwierdzono, że pestycydy z grupy neonikotynidów powodują spadek liczebności królowych o 85%. Robotnice mające kontakt z niewielką ilością pestycydów przynoszą mniej pyłku do ula i mają trudności ze znalezieniem drogi do niego.

W.M.

 

Jaja skażone dioksynami

(Agra Europe 2012, nr 2509, s. 7)

W Niemczech, na ekologicznej fermie niosek położonej w Północnej Nadrenii-Westfalii, wykryto skażenie jaj dioksynami. Na fermie znajdowało się 25 tys. niosek znoszących codziennie 23 tys. jaj. Ich skażenie od 3 do 6 razy przekraczało dozwolone normy. Źródło zanieczyszczenia nie jest jeszcze znane. W styczniu w Niemczech zanieczyszczona dioksynami pasza spowodowała skażenie tysięcy świń i drobiu.

W.M.

 

Zanieczyszczenie powietrza a spadek plonów

(Agra Europe 2012, nr 2500, s. 12)

Naukowcy z uniwersytetów w Leeds oraz York stwierdzili, że zanieczyszczenie powietrza powodowane działalnością ludzką w Ameryce Północnej powoduje co roku spadek plonów pszenicy w Europie i obniżenie zbiorów tego zboża o 1,2 mln ton. Dowodzi to, że wysiłki podejmowane na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia na jednym kontynencie mogą być zniweczone brakiem tych działań na innym kontynencie. Roczna produkcja pszenicy w Europie wynosi około 130 mln ton. Niezależnie od zanieczyszczeń pochodzących z Ameryki Północnej, zanieczyszczenia wytwarzane w Europie powodują ograniczenie europejskich zbiorów pszenicy o 3,5 mln ton. Zanieczyszczenia wytwarzane w Azji są odpowiedzialne za 50-60% strat produkcji pszenicy na świecie wynikających z zanieczyszczenia powietrza i 90% strat w światowej produkcji ryżu. Zanieczyszczenia powstające w Ameryce Północnej są źródłem 60-70% strat w produkcji kukurydzy na świecie i 75-85% strat w światowej produkcji soi.

W.M.

Hiszpańscy farmerzy proszą o pomoc

(Agra Europe 2012, nr 2500, s. 17)

Stowarzyszenie hiszpańskich farmerów, COAG, wezwało rząd do podjęcia działań ułatwiających rolnikom dostosowanie się do nowych unijnych zasad dotyczących dobrostanu zwierząt. Potrzebne są nisko oprocentowane kredyty, dzięki którym rolnicy będą mogli dokonać koniecznych inwestycji. Obliczono, że przekształcenie średniej fermy drobiu liczącej 40 tys. niosek, tak aby wprowadzić „wzbogacone” klatki obowiązujące od 1 stycznia br. będzie kosztować około 720 tys. euro. Około 40% farmerów nie stać na takie inwestycje. Bez pomocy rządu z obecnie istniejących 1000 ferm niosek pozostanie około 600. Równie kosztowna jest zmiana zasad utrzymania loch, która ma obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. W przeliczeniu na jedno zwierzę jest to 250-300 euro.

W.M.

 

Dalsze wsparcie dla producentów rolnych w Rosji

(Agra Europe 2012, nr 2501, s. 16)

Po latach negocjacji Rosja, przystąpiła do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Zaniepokoiło to producentów, którzy obawiali się zakończenia w związku z tym działań chroniących krajową produkcję, takich jak kwoty importowe, cła. Wspierają one głównie produkcję wieprzowiny i drobiu. Jednakże premier Rosji zapewnił producentów, że obecnie obowiązujące programy wspierania będą stosowane bez zmian do 2020 r. Rząd rosyjski zamierza zmniejszyć udział mięsa importowanego w ogólnej ilości spożywanego mięsa z 27% obecnie do 15% w ciągu następnych kilku lat. Planuje się też poprawienie jakości produkowanej wołowiny, tak aby ograniczyć import tego mięsa z Kanady i USA. Warunki przystąpienia Rosji do WTO pozwalają na wspieranie rolników sumą 9 mld dolarów w 2012/13 r. Dotychczas rząd przeznaczał na ten cel 5,6 mld dolarów. Planuje się wspieranie rozwoju przetwórstwa wieprzowiny, a także rozwój produkcji mleka. W 2011 r. w Rosji wyprodukowano 31,7 mln ton mleka, podczas gdy w 1990 r. ilość ta wyniosła 55,7 mln ton. W 2020 r. produkcja mięsa w Rosji ma być o 23% większa niż obecnie, a mleka – o 20%.

W.M.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter