Polityka rolna

Geoportale przyrodnicze / Michał Brach, Aneta Grzejszczak

(Las Polski 2013 nr 5, s.26-27)

W ostatnim czasie zwiększyła się liczba osób zainteresowanych kompleksową informacją przestrzenną. Dostępowi do niej służą geoportale – witryny internetowe prezentujące zarówno same dane przestrzenne, jak i informację powstałą po ich przetworzeniu. Należą do nich m.in. witryny:

  • Wrota Mazowsza (www.wrotamazowsza.pl) – geoportal jest częścią Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej. Udostępnia nie tylko informację przestrzenną, ale też zapewnia dostęp do metadanych. Posiada kilka zdefiniowanych projektów map. Oprócz tego użytkownicy mają możliwość tworzenia samodzielnych modeli kartograficznych. Serwis zawiera ponad 600 pogrupowanych tematycznie warstw, a dane są udostępniane w różnym stopniu szczegółowości. Przedstawienia mapowe są wyświetlane w skali od 1:1000 do 1:2 000 000.
  • Geoportal Podlaskiego Systemu Informacji Przestrzennej (www.psip.wrotapodlasia.pl) – udostępniane dane geograficzne pełnią tu jedynie funkcje informacyjne. Ważnym elementem tego portalu są mapy interaktywne, z których jedna jest połączona ze sklepem internetowym Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej i umożliwia przeglądanie skorowidzów map w celu ich ewentualnego zakupu. Pozostałe to: administracyjna, ogólnogeograficzna, topograficzna, ortofotomapa, obszary chronione, glebowo-rolnicza i zabytków. System zawiera około 100 warstw, a zakres powiększeń wynosi od 1:1 000 do ponad 1:9 000 000.
  • Geoserwis GDOŚ (geoserwis.gdos.gov.pl) – obecnie serwis udostępnia dane dotyczące parków narodowych i krajoznawczych, rezerwatów przyrody oraz obszarów Natura 2000. Nie ma wydzielonych serwisów tematycznych. Udostępnionych jest jednak około 90 warstw tematycznych oraz 4 warstwy bazowe. Portal nie posiada informacji na temat skali wyświetlanej mapy.
  • Geoportal Tatry (www.geoportaltatry.pl) – witryna jest stworzona z myślą o turystach i naukowcach prowadzących badania na tym terenie. Pozwala na oglądanie i drukowanie interesujących użytkownika warstw mapowych, a także na prowadzenie bardziej skomplikowanych analiz za pomocą serwisu WMS. Portal udostępnia 10 profili (z możliwością wyboru tła mapowego) oraz ponad 130 warstw tematycznych, wyświetlanych w skali 1:3000 do 1:330 000. Jest dostępny w polskiej, angielskiej i słowackiej wersji językowej (obejmuje terytorium Polski i Słowacji).
  • Geoportal Parku Narodowego „Bory Tucholskie” (gis.pnbt.com.pl) – serwis zawiera aktualne informacje dotyczące przyrody ożywionej, nieożywionej, topografii terenu, ochrony przyrody i turystyki. Znajduje się w nim ponad 30 warstw informacyjnych podzielonych na 8 grup tematycznych. Dane wyświetlane są w skalach od 1:5000 do 1:100 000. Witryna umożliwia także eksport/import danych w formatach KML oraz druk opracowanej w geoportalu mapy w formacie PDF, w wybranej skali.

Wszystkie omawiane witryny można uznać za przyjazne dla użytkowników. Charakteryzują się spójnym i przejrzystym układem treści oraz szaty graficznej, a prezentowane w nich nazwy i oznaczenia są intuicyjne i zrozumiałe. Słabą stroną większości z nich są niedostatki w zakresie importu i eksportu danych oraz dostępu do metadanych. Jednak mimo pewnych niedociągnięć spełniają swoje podstawowe funkcje.

 

Oprac. Joanna Radziewicz

 

Wypalanie zabronione

(Agrotechnika nr 4/2013, s. 4)

Ustawa o ochronie przyrody i o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Jeśli ktoś zostanie złapany, to podlega karze aresztu lub grozi mu grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku zagrożenia większego, czyli spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, jest przewidziana kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

ARiMR może nakładać dotkliwe kary finansowe, w sytuacji, gdy doszło do świadomego podpalenia trawy przez rolnika. Zakaz wypalania traw wynika z konieczności przestrzegania norm dobrej kultury rolnej przez rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2007-2013. Rolnikowi, który nie przestrzega tych norm, grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów płatności o 3 proc. Wysokość kary może wzrosnąć, bo Agencja każdy przypadek wypalania traw rozpatruje indywidualnie i może karę zwiększyć albo zmniejszyć. W zależności od dotkliwości, zasięgu trwałości stwier­dzonej niezgodności względem norm, należna rolnikowi kwota płatności może zostać pomniejszona do 1 proc., jak i podwyższona do 5 proc. należnych rolnikowi płatności obszarowych za dany rok.

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

 

Nabory wniosków na inwestycje w ramach PROW 2007-2013

(Agrotechnika nr 4/2013, s. 4)

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła trzy nabory wniosków w ramach PROW 2007-2013. Wnioski o przyznanie pomocy w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” można było składać od 27 marca do 23 kwietnia. Agencja przeprowadziła nabór takich wniosków w ośmiu województwach (lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim), w których były jeszcze dostępne środki finansowe z PROW na lata 2007- 2013 na taką pomoc. W pozostałych województwach limit środków został wyczerpany w poprzednich naborach.

Nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” został przeprowadzony w dniach 15-26 kwietnia br. we wszystkich województwach, z wyjątkiem woj. wielkopolskiego. Szacowana kwota dostępnych środków do wykorzystania w tegorocznym naborze wynosi łącznie prawie 2 mld zł.

Tegoroczny nabór w ramach działania „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej” zostanie przeprowadzony dwuetapowo. W pierwszym etapie, od 29 kwietnia do 10 maja br., wnioski będą mogły składać grupy producentów rolnych, wstępnie uznane grupy producentów owoców i warzyw oraz uznane organizacje producentów owoców i warzyw, spółki i spółdzielnie kontrolowane przez takie podmioty, a także podmioty skonsolidowane prowadzące działalność w zakresie przetwarzania produktów rolnych oraz centra dystrybucji produktów rolnych. W następnym etapie, od 13 do 24 maja br., do naboru będą mogły przystąpić pozostałe uprawnione podmioty działające w sektorze przetwórstwa rolno- spożywczego.

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Wycofują wnioski

(Nowoczesna uprawa nr 3/2013, s. 77)

Koncern fitofarmaceutyczny BASF niedawno ogłosił, że zdecydował się wycofać wnioski o dopuszczenie do uprawy na terenie Unii Europejskiej transgenicznych odmian ziemniaka: Fortuna, Amadea i Modena. Jako przyczynę podał niepewność legalizacji oraz groźbę zniszczenia pól. Decyzja firmy jest konsekwencją styczniowego oświadczenia Komisji Europejskiej, że nie zamierza ona dać zezwolenia na uprawę nowych odmian GMO. Organ ten najpierw chce mieć akceptację swojego projektu regulacji umożliwiających rządom państw członkowskich decydowanie o zezwoleniu lub zakazie uprawy GMO na własnym terytorium.

W 2012 r. BASF zdecydował o zaprzestaniu prac nad nowymi odmianami GMO przeznaczonymi wyłącznie na rynek europejski i skupił swoją działalność na przychylniejszych rynkach: USA i Ameryki Łacińskiej. Nie wycofał jednak złożonych wcześniej wniosków o dopuszczenie do uprawy na terenie UE transgenicznych odmian ziemniaka.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter