Uprawy transgeniczne

Miód z pyłkiem roślin transgenicznych

(Agra Europe 2011, nr 2484, s. 8)

European Court of Justice ustalił, że miód zawierający pyłek roślin transgenicznych powinien być traktowany, jak inne produkty GMO. Rozpatrywano sprawę niemieckiego pszczelarza, którego pszczoły zbierały pożytek z upraw transgenicznej kukurydzy Monsanto MON810. Produkty Monsanto można użytkować tylko w ściśle określonej liczbie artykułów żywnościowych, wśród których nie ma miodu. Tak więc miód rolnika, którego sprawę rozpatrywano nie może trafić na rynek unijny. Jednocześnie zajęto się sprawą importowanych miodów. Ponad 40% miodu na rynku unijnym jest importowane z państw trzecich. W wielu z nich powszechnie uprawia się rośliny transgeniczne. Należą do nich Chiny, Argentyna, Meksyk, Brazylia. W przypadku Argentyny, której produkty wytwarzane z roślin transgenicznych można importować do Unii Europejskiej, uznano, że miód zawierający ponad 0,9% pyłku musi być oznakowany jako produkt GMO.

 

W.M.

 

Zniszczone uprawy roślin transgenicznych

(Agra Europe 2011, nr 2475, s. 22)

W Niemczech ostatnio zniszczono na polach doświadczalnych uprawy transgenicznych ziemniaków oraz pszenicy. Ziemniaki miały genom zmieniony w ten sposób, aby mogły zastąpić ropę naftową przy produkcji plastików, a kukurydza miała wszczepiony gen odporności na choroby grzybowe. W ostatnich latach ataki na uprawy roślin transgenicznych w Niemczech są coraz liczniejsze. W blisko połowie przypadków sprawcy ataków nie są zidentyfikowani. W bieżącym roku zniszczono sześć spośród szesnastu upraw transgenicznych. W latach 2005-2010 r. zanotowano 210 ataków na takie uprawy.

W.M.

 

 

Rozwój upraw transgenicznych w Brazylii

(Agra Europe 2011, nr 2476, s. 8)

W Brazylii szybko zwiększa się areał upraw roślin transgenicznych. W 2011/12 r. powierzchnia uprawy transgenicznej soi osiągnie 20,8 mln hektarów, czyli będzie o 13,4% większa niż w 2010/11 r. Areał uprawy soi transgenicznej będzie stanowić 82,7% ogółu powierzchni uprawy soi. Transgeniczna kukurydza będzie uprawiana na powierzchni 9,1 mln hektarów, co stanowi 64,9% areału uprawy kukurydzy ogółem. Powierzchna uprawy transgenicznej bawełny zajmie 606 tys. hektarów, czyli 39,7% ogółu areału uprawy bawełny w Brazylii. W ciągu roku zwiększy się ona o 62,7%.

W.M.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter