Rośliny w trosce o naszą urodę

Wiele roślin, oprócz właściwości leczniczych wykazuje również działanie zewnętrzne i dlatego z powodzeniem można je wykorzystać w codziennej pielęgnacji naszego ciała. Naturalne kosmetyki można w dość prosty sposób samodzielnie przygotować w domu. Mamy wtedy pewność, co do ich jakości i bezpieczeństwa, a także satysfakcję, że jesteśmy bliżej natury.

Stosowanie ziół w zabiegach pielęgnacyjnych sięga niepamiętnych czasów. Sztuka komponowania naturalnych kosmetyków wywodzi się przede wszystkim z Chin i Arabii. Naturalne substancje roślinne były wykorzystywane do balsamowania ciał, z roślin otrzymywano barwniki, wonne olejki i balsamy, a nawet proszek służący do aromatyzowania ubrań i pościeli. Mieszkanki starożytnego Rzymu farbowały włosy, przyciemniały brwi, stosowały maseczki i kremy oraz odmładzające kąpiele używając surowców pochodzenia roślinnego.

W dzisiejszych czasach naturalne kosmetyki cieszą się coraz większą popularnością. Są nie tylko ekologiczne, ale i przyjazne dla naszej skóry. Maseczki z siemienia lnianego, kwiatu rumianku, nasion kozieradki czy korzenia mydlnicy wspomagają pielęgnację skóry suchej. Do cery tłustej  odpowiednia jest nalewka spirytusowa przygotowana na bazie rumianku, macierzanki, bratka polnego, a cerę normalną doskonale wspomagają maseczki z kwiatu lipy, nagietka, czarnego bzu czy rozgniecionych owoców poziomek. Z kolei wyciąg z kwiatu dziurawca pobudza procesy regeneracyjne w skórze, przeciwdziała zmarszczkom i wspomaga odnowę naskórka, jak również zapobiega przekrwieniu skóry, co czyni go przydatnym w pielęgnacji cery wrażliwej, naczyniowej, ze skłonnością do trądziku różowatego.

W kosmetyce bardzo często wykorzystywana jest również lawenda. Jej działanie aseptyczne sprawdza się w walce z wszawicą, w problemach z trądzikiem, łupieżem, a także z łuszczycą, grzybicą i liszajem. W przypadku różnego rodzaju problemów skórnych dobrze sprawdza się szałwia lekarska. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym oraz przeciwutleniającym nadaje się do pielęgnacji cery z problemami trądzikowymi. Bardzo dobrze tonizuje i oczyszcza skórę, działa przeciwpotnie, a także zwęża pory. Wzmacnia skórę głowy i sprzyja porostowi włosów. Płukanka do włosów działa przeciwłupieżowo. Kąpiele w naparze z szałwii działają przeciwgrzybiczo i relaksująco.

Kwiat lipy drobnolistnej stosowany jest w preparatach hipoalergicznych. Zawiera dużą ilość flawonoidów, garbników, witaminę PP, aminokwasy oraz olejek eteryczny, śluzy i inne cenne substancje. Działa przeciwzapalnie i zmiękczająco, chroni skórę wrażliwą i łagodzi podrażnienia. Wyciąg z kwiatów i liści podbiału często występuje w olejkach do kąpieli, maściach, kremach i szamponach przeciwłupieżowych, także w kremach oczyszczających skórę łojotokową. Świetlik łąkowy ma działanie przeciwzapalne, zapobiega stanom alergicznym oraz podrażnieniom. Jest składnikiem preparatów łagodzących zmęczenie czy podrażnienie oczu, jak również pomaga w zapaleniach spojówek i brzegów powiek. W kosmetyce zastosowanie znajduje też chaber bławatek, który często wchodzi w skład szamponów, płukanek i maseczek.

Warto wiedzieć, że poszczególne gatunki roślin mogą wpływać nie tylko na kondycję, ale i kolor naszych włosów. Dla włosów jasnych odpowiednie są preparaty na bazie dziurawca, łopianu, rumianku, szałwii i tataraku, a dla uzyskania ciemniejszego efektu można wykorzystać nalewkę na zielonych łupinach orzecha włoskiego.

W zabiegach higienicznych jamy ustnej zaleca się stosowanie wyciągów wodnych z dziurawca i szałwii. Do kąpieli kojących doskonale nadaje się odwar z siana łąkowego, a do wzmacniających – z kłączy tataraku, ziela macierzanki, szałwii, kwiatu rumianku, dziewanny, wiązówki błotnej czy korzenia żywokostu. Dla osób zmagających się z bólami reumatycznymi pomocne mogą okazać się okłady z kwiatów łąkowych z przewagą koniczyny, przy dolegliwościach grypowych dobrze sprawdza się kąpiel w wywarze z tymianku, rozmarynu i kwiatu lipy, uciążliwy katar można złagodzić stosując napar z nawłoci pospolitej, podbiału i bluszczyka kurdybanka.

Obecnie firmy kosmetyczne oferują niezliczone ilości produktów do pielęgnacji naszego ciała. Spośród bogatej gamy kosmetyków warto jednak sięgać po preparaty oparte na naturalnych składnikach. Są przyjazne dla naszego organizmu i środowiska.

Tekst: Joanna Radziewicz

Fot. pixabay.com

Źródła:

  1. Trąba Cz., Wolański, P., Rogut K.: Zioła w kosmetyce. Natura i Zdrowie. Dodatek do Przyrody Polskiej 2013 nr 1.
  2. Surowce roślinne w kosmetyce – fitokosmetyki. Kosmetologia Estetyczna 2013 nr 4.
  3. Oleś I.: Zioła dobre na wszystko… Toruń, 2018. 
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter