Drzewa

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami...

 

Las w obiektywie leśników. Praca zbiorowa. Warszawa 2010

Wyjątkowy album pokazujący las i jego mieszkańców oczami fotografujących leśników. 380 najciekawszych i najlepszych zdjęć wykonanych przez polskich, leśników, autorski wybór zdjęć dra Marka Sławskiego z Wydziału Leśnego SGGW, niebanalne piękno krajobrazu, niespotykane ujęcia mieszkańców lasu, profesjonalne spojrzenie, odkrywanie ukrytego…


Drzewa: 1600 gatunków i odmian drzew rosnących w Europie. Owen Johnson, David Moore. Warszawa 2009

Dzięki książce można poznać gatunki i odmiany rodzime w Europie Środkowej i Północnej, a także przywiezione z Azji i Ameryki Północnej oraz z rejonu śródziemnomorskiego. Obejrzeć znakomite rysunki, precyzyjnie i wiernie oddające urodę liści, kwiatów, owoców, kory, pędów i pąków…


Atlas uszkodzeń drzew leśnych. T. I. G. Hartmann, F. Nienhaus, H. Butin. Warszawa 2009

Drzewa czasem chorują. Objawy chorób bywają bardzo różne, bo przyczyn może być wiele. Jedne drzewa są atakowane przez szkodniki, inne ulegają grzybom chorobotwórczym, czasem są uszkadzane przez mróz lub suszę. Drzewom możemy pomóc, ale musimy wiedzieć, co powoduje ich nienaturalny wygląd. Właściwa diagnoza to szansa na uratowanie im życia. Z tą książką bez trudu określisz, co dolega drzewom. Liczne zdjęcia, latami kolekcjonowane przez praktyków, pokazują charakterystyczne zniekształcenia i zmiany chorobowe. Przeglądaj fotografie, aż znajdziesz tę, która przedstawia uszkodzenia zauważone na chorym drzewie. Przeczytaj opis, porównaj z podobnymi objawami. Dzięki temu bezbłędnie nazwiesz przyczynę uszkodzeń.


Drzewa: kieszonkowy przewodnik. Jenny Linford. Bath 2009

Kieszonkowy przewodnik zawiera opisy najbardziej znanych gatunków drzew opatrzone zdjęciami oraz skrótem podstawowych informacji. Książka została wzbogacona wspaniałymi, kolorowymi fotografiami, uwzględnia wiedzę na temat rozpoznawania drzew, ich występowania oraz sposobów wykorzystania przez człowieka.


Ilustrowana encyklopedia – Drzewa świata. Tony Russell, Catherine Cutler, Martin Walters. Krakow 2008

Ta pięknie ilustrowana książka zawiera opis 1300 najbardziej znanych gatunków drzew na świecie - od majestatycznych sekwoi po małe drzewka ogrodowe. Można ją traktować, jako przewodnik do pracy w terenie lub jako podręcznik wprowadzający czytelnika w cykl życia drzew, ich środowisko oraz cechy charakterystyczne rozmaitych gatunków. Każdej z części drzewa - korze, pniu, liściom, szyszkom, kwiatom i owocom - poświęcono osobny dział, wyjaśniając odgrywaną przezeń rolę. Osobno omówiono strefy klimatyczne, w których występują drzewa - od mroźnej tajgi po pustynne równiny.


Drzewa i krzewy: praktyczny przewodnik, ilustrowany atlas. Bruno P. Kremer. Warszawa 2008

Jak odróżnić kwiat klonu od kwiatu czeremchy? W którym regionie szukać mamutowca olbrzymiego, a gdzie modrzewia europejskiego? Które drzewa wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym? W tej książce rozpoznasz każde drzewo, które napotkasz podczas urlopu w kraju lub za granicą! W przewodniku znajdują się zachwycające zdjęcia i charakterystyki aż 120 gatunków europejskich drzew i krzewów. Szczegółowy opis liści, szyszek, kwiatów i owoców zadowoli nawet najbardziej dociekliwego czytelnika.


Przyroda Polski – Lasy. Agnieszka i Włodek Bilińscy. Chorzów 2008

Nie ma chyba ludzi obojętnych na piękno i majestat lasu. Jego czarowi jednakowo ulegają dzieci, artyści, przeciętni turyści, jak i przyrodnicy oraz leśnicy. Seria albumów znanych i cenionych fotografików - Agnieszki i Włodka Bilińskich ukazująca piękno polskiej przyrody. Zdjęciom towarzyszą interesujące opisy Leszka Trząski. W serii ukazały się: Lasy, Góry, Pola i łąki oraz Jeziora i rzeki.


Atlas drewna. Jean-Denis Godet. Warszawa 2008

Dla leśników, pracowników tartaków, cieśli, stolarzy, projektantów wnętrz, architektów, rzeźbiarzy i wszystkich, którzy interesują się obróbką drewna. Tablice zawierają wszystko, co warto wiedzieć o 30 najważniejszych gatunkach drzew środkowoeuropejskich i ich drewnie. Na kolorowych fotografiach przedstawiono: pokroje drzew, pąki, liście, kwiaty, owoce, kora; drewno na przekrojach: poprzecznym, promieniowym i stycznym; detale ułatwiające identyfikację gatunku drewna pokazane na fotografiach makro- oraz mikroskopowych. ..


Atlas roślinności lasów. Z serii Flora Polski. Leokadia Witkowska-Żuk. Warszawa 2008

Atlas zawiera: fitosocjologiczny podział zbiorowisk leśnych Polski, charakterystykę wszystkich zespołów leśnych, szczegółowe opisy botaniczne, zdjęcia oraz mapki występowania ponad 500 rodzimych gatunków leśnych, informacje o roślinach znajdujących się pod ochroną prawną w Polsce oraz o gatunkach i zespołach leśnych objętych europejską siecią ekologiczną NATURA 2000.


Atlas hub. Piotr Łakomy, Hanna Kwaśna. Warszawa 2008

Opisy 84 gatunków hub, czyli grzybów nadrzewnych powodujących zgniliznę drewna. Huby opisane są według nazw polskich, ze szczegółowym uwzględnieniem typu zgnilizny, jaką powodują. Zdjęcia prezentują owocniki grzybów, typowe dla danego gatunku. Pozwalają one na łatwą identyfikację huby w terenie.


Drzewa: rozpoznawanie, ciekawostki, występowanie na świecie. Colin Ridsdale, John White, Carol Usher. Warszawa 2006

Książka zawiera najważniejsze informacje o wyglądzie i budowie liści, kwiatów oraz owoców Ważne dane o znaczeniu drzew i lasów jako elementów naturalnego środowiska i jego ekosystemów. Wiadomości dotyczące znaczenia drzew w życiu człowieka, od wierzeń i religii po wykorzystanie drewna i owoców.


Las środowisko żywe. Luc Abbadie, Michael Baudouin. Wrocław 2006

Przewodnik ukazuje genezę i charakterystykę lasu, życie drzew, klimaty i pory roku, łańcuchy pokarmowe oraz miejsce lasu wśród innych formacji roślinnych Ziemi. Czytelnik znajdzie tu także opisy wszystkich gatunków leśnych: m.in. drzew, krzewów, grzybów, porostów i mszaków oraz zwierząt i śladów zwierząt. Przewodnik został wzbogacony o informacje na temat polskich lasów.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter