Działalność na rzecz polskiej wsi: programy Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej

„Aktywizacja Świetlic Wiejskich” w powiecie nyskim

Warsztaty muzyczne dla młodzieży, warsztaty kulinarne, koncerty i szkolenia – to tylko niektóre z działań realizowanych w ramach programu Aktywizacji Świetlic Wiejskich. Od kilku miesięcy w 12 świetlicach wiejskich w powiecie nyskim działają lokalni animatorzy. Ich rolą jest aktywizacja i integracja mieszkańców. Pilotażowa edycja programu realizowana jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Nysie.

Program w powiecie nyskim realizowany jest od czerwca br. i został podzielony na dwa etapy. Podczas pierwszego z nich, 12 osób bezrobotnych wzięło udział w szkoleniu z zakresu m.in.: animacji, komunikacji interpersonalnej, kompetencji społecznych oraz planowania projektów. Umiejętności zdobyte podczas szkolenia pozwoliły jego uczestnikom zaangażować się w pracę na rzecz świetlic wiejskich w gminach: Korfantów, Łambinowice, Nysa, Paczków, Pakosławice i Skoroszyce.

– Celem nowego programu Fundacji jest aktywizacja i integracja mieszkańców obszarów wiejskich. Aby ten cel osiągnąć postanowiliśmy znaleźć tzw. lokalnych liderów, którzy wykorzystując potencjał świetlic wiejskich będą w stanie zaktywizować lokalną społeczność – zaplanować wydarzenia dla mieszkańców, napisać wniosek o dofinansowanie czy znaleźć inicjatywy, w które można się zaangażować – mówi Marek Zagórski, Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

Działalność świetlic wiejskich ma na celu integrację środowiska lokalnego, inicjowanie aktywności mieszkańców na rzecz rozwoju miejscowości oraz prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej i sportowej. Świetlica jest miejscem przeprowadzania zorganizowanych inicjatyw lokalnych.

W swoich miejscowościach uczestnicy programu, już jako animatorzy, prowadzą działania, których celem jest „ożywienie” świetlic wiejskich. W placówkach odbywają się m.in. warsztaty teatralne, kulinarne, rękodzielnicze czy zajęcia rekreacyjne, które są skierowane do mieszkańców.

W ramach programu Aktywizacji Świetlic Wiejskich, wspólnie z władzami gmin i Powiatowym Urzędem Pracy w Nysie, tworzymy nowe miejsca pracy i aktywizujemy osoby bezrobotne. Takie działanie może być również dobrym przykładem dla innych mieszkańców obszarów wiejskich. Nasi animatorzy udowadniają, że zawód można zmienić w każdym wieku – dodaje Marek Zagórski.

Przez cały okres trwania programu lokalni animatorzy mają zapewnione wsparcie merytoryczne oraz dodatkowe szkolenia m.in. z zakresu pracy z młodzieżą trudną oraz prowadzenia warsztatów kulinarnych i zajęć animacyjnych dla swoich społeczności. Dodatkowo, świetlice mogą ubiegać się o mikrogranty ze środków Fundacji EFRWP na realizację projektów skierowanych do osób dorosłych, których celem będzie zwiększenie integracji społeczności lokalnych.

 

Warszawa, 25 listopada 2014 r.

Uczniowie wyruszą do parków narodowych – trwa nabór do projektu „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”

O tym, że nauka o przyrodzie jest ciekawsza, gdy teorię można sprawdzić
w praktyce przekonają się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenów wiejskich. W ramach projektu edukacji ekologicznej „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” poznają oni przyrodę swojej okolicy oraz odkryją sekrety polskich parków narodowych. W edycji 2014/15 projekt obejmie swoim zasięgiem 140 szkół.

„Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” to cykl zajęć przyrodniczych dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz 1-2 klas gimnazjów z obszarów wiejskich. Jego uczestnicy, po krótkim wprowadzeniu w tematykę projektu, wyjadą na pięciodniowe zajęcia terenowe do wybranego parku narodowego. W ramach tzw. zielonych szkół, młodzież wcieli się w rolę badaczy-odkrywców i pozna walory przyrodnicze swojego regionu. Na zakończenie projektu uczniowie wezmą udział w konkursie międzyszkolnym.

Projekt „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” realizujemy już od dwóch lat, jednak w  tym roku, dzięki dofinansowaniu ze środków funduszy EOG, rozszerzamy działania na obszar całej Polski. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć z edukacją ekologiczną do większej liczby uczniów. Chcemy pokazać młodym osobom, że zarówno ochrona, jak i promowanie dziedzictwa przyrodniczego własnej okolicy może stać się dla nich inspiracją do podejmowania własnych inicjatyw w przyszłości – mówi Marek Zagórski, Prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. – Zajęcia prowadzone w atrakcyjnej formie warsztatów i zajęć terenowych z pewnością urozmaicą codzienną naukę przyrody – dodaje.

Zajęcia zostaną poprzedzone szkoleniem metodycznym dla nauczycieli-koordynatorów i pracowników dydaktycznych parków narodowych, w ramach którego zapoznają się oni z założeniami projektu oraz materiałami dydaktycznymi, podnosząc również swoje kwalifikacje zawodowe.

Zielone szkoły w ramach projektu będą realizowane w okresie:

  • marzec – czerwiec 2015 r. w szkołach podstawowych
  • wrzesień – listopad 2015 r. w gimnazjach

Udział uczniów i nauczycieli w projekcie jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje nt. rekrutacji i projektu można znaleźć na stronie www.efrwp.pl lub uzyskać pod numerem telefonu 22 639 87 63, 22 639 87 64 i adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” jest dofinansowany ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

 

Warszawa, 1 grudnia 2014 r.

www.efrwp.pl

Red. A.S.

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter