Działalność na rzecz polskiej wsi: programy Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej
- Szczegóły
- Kategoria: Wiadomości rolnicze
„Aktywizacja Świetlic Wiejskich” w powiecie nyskim
Warsztaty muzyczne dla młodzieży, warsztaty kulinarne, koncerty i szkolenia – to tylko niektóre z działań realizowanych w ramach programu Aktywizacji Świetlic Wiejskich. Od kilku miesięcy w 12 świetlicach wiejskich w powiecie nyskim działają lokalni animatorzy. Ich rolą jest aktywizacja i integracja mieszkańców. Pilotażowa edycja programu realizowana jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Nysie.
Program w powiecie nyskim realizowany jest od czerwca br. i został podzielony na dwa etapy. Podczas pierwszego z nich, 12 osób bezrobotnych wzięło udział w szkoleniu z zakresu m.in.: animacji, komunikacji interpersonalnej, kompetencji społecznych oraz planowania projektów. Umiejętności zdobyte podczas szkolenia pozwoliły jego uczestnikom zaangażować się w pracę na rzecz świetlic wiejskich w gminach: Korfantów, Łambinowice, Nysa, Paczków, Pakosławice i Skoroszyce.
– Celem nowego programu Fundacji jest aktywizacja i integracja mieszkańców obszarów wiejskich. Aby ten cel osiągnąć postanowiliśmy znaleźć tzw. lokalnych liderów, którzy wykorzystując potencjał świetlic wiejskich będą w stanie zaktywizować lokalną społeczność – zaplanować wydarzenia dla mieszkańców, napisać wniosek o dofinansowanie czy znaleźć inicjatywy, w które można się zaangażować – mówi Marek Zagórski, Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.
Działalność świetlic wiejskich ma na celu integrację środowiska lokalnego, inicjowanie aktywności mieszkańców na rzecz rozwoju miejscowości oraz prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej i sportowej. Świetlica jest miejscem przeprowadzania zorganizowanych inicjatyw lokalnych.
W swoich miejscowościach uczestnicy programu, już jako animatorzy, prowadzą działania, których celem jest „ożywienie” świetlic wiejskich. W placówkach odbywają się m.in. warsztaty teatralne, kulinarne, rękodzielnicze czy zajęcia rekreacyjne, które są skierowane do mieszkańców.
– W ramach programu Aktywizacji Świetlic Wiejskich, wspólnie z władzami gmin i Powiatowym Urzędem Pracy w Nysie, tworzymy nowe miejsca pracy i aktywizujemy osoby bezrobotne. Takie działanie może być również dobrym przykładem dla innych mieszkańców obszarów wiejskich. Nasi animatorzy udowadniają, że zawód można zmienić w każdym wieku – dodaje Marek Zagórski.
Przez cały okres trwania programu lokalni animatorzy mają zapewnione wsparcie merytoryczne oraz dodatkowe szkolenia m.in. z zakresu pracy z młodzieżą trudną oraz prowadzenia warsztatów kulinarnych i zajęć animacyjnych dla swoich społeczności. Dodatkowo, świetlice mogą ubiegać się o mikrogranty ze środków Fundacji EFRWP na realizację projektów skierowanych do osób dorosłych, których celem będzie zwiększenie integracji społeczności lokalnych.
Warszawa, 25 listopada 2014 r.
Uczniowie wyruszą do parków narodowych – trwa nabór do projektu „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”
O tym, że nauka o przyrodzie jest ciekawsza, gdy teorię można sprawdzić
w praktyce przekonają się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenów wiejskich. W ramach projektu edukacji ekologicznej „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” poznają oni przyrodę swojej okolicy oraz odkryją sekrety polskich parków narodowych. W edycji 2014/15 projekt obejmie swoim zasięgiem 140 szkół.
„Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” to cykl zajęć przyrodniczych dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz 1-2 klas gimnazjów z obszarów wiejskich. Jego uczestnicy, po krótkim wprowadzeniu w tematykę projektu, wyjadą na pięciodniowe zajęcia terenowe do wybranego parku narodowego. W ramach tzw. zielonych szkół, młodzież wcieli się w rolę badaczy-odkrywców i pozna walory przyrodnicze swojego regionu. Na zakończenie projektu uczniowie wezmą udział w konkursie międzyszkolnym.
– Projekt „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” realizujemy już od dwóch lat, jednak w tym roku, dzięki dofinansowaniu ze środków funduszy EOG, rozszerzamy działania na obszar całej Polski. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć z edukacją ekologiczną do większej liczby uczniów. Chcemy pokazać młodym osobom, że zarówno ochrona, jak i promowanie dziedzictwa przyrodniczego własnej okolicy może stać się dla nich inspiracją do podejmowania własnych inicjatyw w przyszłości – mówi Marek Zagórski, Prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. – Zajęcia prowadzone w atrakcyjnej formie warsztatów i zajęć terenowych z pewnością urozmaicą codzienną naukę przyrody – dodaje.
Zajęcia zostaną poprzedzone szkoleniem metodycznym dla nauczycieli-koordynatorów i pracowników dydaktycznych parków narodowych, w ramach którego zapoznają się oni z założeniami projektu oraz materiałami dydaktycznymi, podnosząc również swoje kwalifikacje zawodowe.
Zielone szkoły w ramach projektu będą realizowane w okresie:
- marzec – czerwiec 2015 r. w szkołach podstawowych
- wrzesień – listopad 2015 r. w gimnazjach
Udział uczniów i nauczycieli w projekcie jest bezpłatny.
Szczegółowe informacje nt. rekrutacji i projektu można znaleźć na stronie www.efrwp.pl lub uzyskać pod numerem telefonu 22 639 87 63, 22 639 87 64 i adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Projekt „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” jest dofinansowany ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.
Warszawa, 1 grudnia 2014 r.
Red. A.S.