Flora antysmogowa

Flora antysmogowa

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią powraca - w Polsce jak dotąd nie rozwiązany - problem smogu. We własnych domach sami musimy zadbać o czyste powietrze korzystając zarówno z elektrycznych oczyszczaczy powietrza jak i naturalnych „czyścicieli” jakim są rośliny.

W domu nie znaczy – bezpiecznie! Przed smogiem nie uchronimy się nawet we własnym „M”. Wystarczy, aby zimą przewietrzyć mieszkanie, a potężna dawka smogu przenika nasze cztery ściany. Smog i wnikanie pyłów do domu radykalnie ogranicza zieleń. Zaleca się sadzenie jak największej ilości drzew i krzewów na osiedlach, które nie dość że redukują uliczny hałas, to jeszcze produkują tlen, oraz ograniczają przedostawanie się pyłów do pomieszczeń. Dobrze zabezpieczony drzewami i krzewami budynek przyjmuje nawet o połowę mniej pyłów niż wtedy, gdy nie otaczają go rośliny.

W mieszkaniach najprostszym i najtańszym sposobem walki ze smogiem jest zaopatrzenie się w rośliny, które doskonale radzą sobie w walce z nim. Niektóre z nich są wręcz do tego stworzone. Szczególnie dobrze sprawdza się w tej roli wężownica (sansewieria) - niezwykle łatwa w utrzymaniu roślina, która dodatkowo produkuje tlen nocą. Inne to: monstera dziurawa, difenbachia, dracena, kordylina krzewiasta, peperomia kędzierzawa, zielistka, kaktusy. Kilka takich „przeciwsmogowych” roślin spowoduje zauważalną różnicę w jakości powietrza w domu.

W 2016 r. NASA opublikowała zestawienie roślin, które oczyszczają powietrze z trujących substancji, takich jak:

  • Benzen - składnik rozpuszczalników, syntetyków, barwników, detergentów i pestycydów. Jest toksyczny i powoduje raka.
  • Amoniak – związek aromatyczny stosowany jako rozpuszczalnik do farb i lakierów oraz przy produkcji tworzyw sztucznych i barwników. Podrażnia skórę i drogi oddechowe.
  • Ksylen - związek aromatyczny stosowany jako rozpuszczalnik do farb i lakierów oraz przy produkcji tworzyw sztucznych i barwników. Podrażnia skórę i drogi oddechowe
  • Trichloroetylen - zawierają go tusze do drukarki, farby, kleje i rozpuszczalniki. Ma właściwości narkotyczne i rakotwórcze
  • Formaldehyd – nasącza się nim m.in. chusteczki, papier i tkaniny, jest silną trucizną.

Chemiczne zanieczyszczenia, które krążą w powietrzu naszych „M”, pochodzą ze spalin, dymu papierosowego ale także z farb, klejów, barwników, środków czystości, mebli, wykładzin, komputerów, materiałów biurowych czy elementów, z których zbudowane są pomieszczenia. Chociaż stężenie szkodliwych związków w mieszkaniach nie jest na tyle wysokie, aby bezpośrednio zagrażać naszemu zdrowiu, ale wdychanie ich przez dłuższy czas może skutkować pogorszeniem zdrowia. Przykładowo:

  • areka, trzykrotka, dracena, bluszcz, azalia czy figowce doskonale sobie radzą z zawartym w klejach, detergentach, farbach malarskich i drukarskich oraz lakierach ksylenem i toluenem;
  • figowiec Benjamina dobrze neutralizuje wydzielany przez rozpuszczalniki oktan;
  • skrzydłokwiat, bluszcz, dracena, gerbera Jamesona, trzykrotka purpurowa, fitonia srebrzysto żyłkowana, sansewieria, aglaonema, storczyk dendrobium skutecznie pochłaniają znajdujący się w dymie papierosowym, klejach, farbach, lakierach i meblach benzen;
  • skrzydłowiat, bluszcz, dracena, gerbera Jamesona, trzykrotka purpurowa, fitonia srebrzystożyłkowana są w stanie zneutralizować obecny w farbach, lakierach, tuszach i klejach trójchloroetylen;
  • skrzydłowiat – neutralizuje zawarty w niektórych kosmetykach aceton;
  • figowce i aglaonema – neutralizuje znajdujący się w detergentach amoniak;
  • filodendron pnący, różanecznik, daktylowiec, figowce, zielistka, chamedora, nefrolepis wysoki, sansewieria, dracena, bluszcz, skrzydłokwiat, hoja różowa, trzykrotka, storczyk dendrobium, difenbachia, szeflera parasolowata, daktylowiec niski, gerbera Jamesona, asparagus gęstokwiatowy, aglaonema, epipremnum złociste - dobrze radzą sobie z neutralizacją wszechobecnego i niebezpiecznego, a znajdującego się między innymi w wielu kosmetykach, detergentach, farbach, lakierach, gazetach, płytach wiórowych i materiałach budowlanych formaldehydu.

Tab. 1. NASA opracowała zestawienie roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze w naszych mieszkaniach. Filtrują dwutlenek węgla, usuwają toksyny i produkują tlen.

Aglaonema

Zwalcza: formaldehyd, benzen

Bluszcz pospolity

Zwalcza: ksylen, benzen

trichloroeten, formaldehyd,

Palma koralowa

Zwalcza: ksylen, formaldehyd

Zielistka Sternberga

Zwalcza: ksylen, formaldehyd

Chryzantema

Zwalcza: ksylen, benzen.

trichloroeten, formaldehyd, amoniak

Liriope szafirkowata

Zwalcza: ksylen, trichloroeten, amoniak

Dracena wonna

Zwalcza: ksylen, benzen

trichloroeten, formaldehyd

Epipremnum złociste

Zwalcza: ksylen, trichloroeten, formaldehyd, benzen

Fikus beniamina

Zwalcza: formaldehyd

Gerbera Jamesona

Zwalcza: ksylen, trichloroeten, formaldehyd

Daktylowiec niski

Zwalcza: formaldehyd

Anturium

Zwalcza: ksylen, formaldehyd, amoniak

Paproć

Zwalcza: ksylen, formaldehyd

Palma biczowa

Zwalcza: ksylen, formaldehyd, amoniak

Sanserwieria gwinejska

Zwalcza: smog, ksylen, trichloroeten, formaldehyd, benzen

Skrzydłokwiat

Zwalcza: ksylen, trichloroeten, formaldehyd, benzen, amoniak


Jeśli naszym zdaniem rośliny są  nie wystarczające w walce ze smogiem, warto sięgnąć po bardziej radykalne środki.
Pewnym rozwiązaniem mogą być maseczki antysmogowe, które idealnie przepuszczają powietrze, a zatrzymują do 90 procent pyłów, alergenów i zanieczyszczeń z powietrza. Można je używać zarówno w domu jak i na ulicy.

Na rynku dostępny jest również szeroki wybór urządzeń filtrujących powietrze w mieszkaniu. Takie maszyny do uzdatniania powietrza mogą działać na różnych zasadach, jednak w wypadku smogu najlepsze będą te zawierające filtry HEPA, które potrafią zatrzymać 99,9 procent zanieczyszczeń znajdujących się w domowym powietrzu. Urządzenia takie kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od funkcji które spełniają, wielkości powierzchni którą mają oczyszczać czy marki producenta.

Źródło: nik.gov.pl 

Rośliny doniczkowe nie tylko oczyszczają powietrze z toksyn i substancji chemicznych oraz wzbogacają je w tlen, ale też nawilżają wokół siebie atmosferę, tworząc w mieszkaniu przyjazny i zdrowy mikroklimat. Z tego względu warto uprawiać je we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywamy, a przede wszystkim w sypialni, w pokoju dziecięcym (z wyjątkiem gatunków trujących np. diffenbachii) oraz w biurze.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Źródła:

  • 18 roślin, które oczyszczają powietrze, [w:] „Focus” 2016 nr 12
  • Bobbe, Smog - cichy i powolny zabójca. Jak z nim walczyć w domu?, tekst dostępny w Internecie: www.regiodom.pl
  • K. Hoffmann, Energia roślin w domu :które mają na nas dobry wpływ, a które do nas nie pasują?, Katowice 2012
  • Mazik, Zielone filtry. Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze, tekst dostępny w Internecie: https://www.zielonyogrodek.pl/rosliny-doniczkowe-oczyszczajace-powietrze
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter