Najinteligentniejsze psy świata

Wielbiciele psów cenią te zwierzęta za ich inteligencję. Badania naukowe wskazują, że psy mają rozwiniętą inteligencję w dość dużym stopniu. Ich mądrość objawia się różnie w zależności od różnych ras jednostek. Na przykład Order Collie ma znakomitą zdolność uczenia się komend, podczas gdy inne rasy nie wykazują takiej motywacji do posłuszeństwa, ale nadal wykazują swój spryt przez ucieczki, czy podkradanie jedzenia. Psy potrafią się idealnie przystosowywać, dlatego mogą nauczyć się wykonywania wielu różnych prac, na jakie człowiek ma zapotrzebowanie ich względem. Zwierzęta te są zatrudniane na całym świecie w najrozmaitszych rolach, co świadczy o ich nieocenionej pomocy w takich dziedzinach jak: ratownictwo, działanie prawa (tropiciele), ochrona ludzi i mienia, hodowla stad, psie zaprzęgi, w działalności badawczej, przewodzenie niewidomym i pomoc głuchym, pomoc w polowaniu i w wielu innych dziedzinach, w których mogą być szkolone.

 

Psy są zwierzętami stadnymi i potomkami wilków, co czyni je szczególnie podatnymi na szkolenie, a co za tym idzie „inteligentnymi”. Jednak zdefiniowanie pojęcia „inteligencja” w odniesieniu do tych zwierząt jest bardzo trudne. Przypuszczalnie psy nie posiadają zdolności rozpoczęcia właściwej akcji w kierunku rozwiązania problemu. Niektóre psy mogą jednak posiadać zdolność do próbowania różnych rzeczy do czasu, kiedy przypadkowo natrafią na rozwiązania, jeszcze inne mogą mieć zdolność do kojarzenia danego zdarzenia i jego rezultatu.

Wybitny naukowiec i profesor psychologii Stanley Coren zajmujący się badaniem inteligencji, zdolności umysłowej i historii psów, uszeregował 110 ras psów od najłatwiej uczących się, po sprawiające największe problemy w psim szkoleniu. W pierwszej 12 najbardziej inteligentnych ras psów umieścił:

 

 

1. Border Collie – nieoceniony pomocnik pasterzy na całym świecie, który zaczyna zdobywać popularność także poza rolnictwem. Silny instynkt pasterski border collie został pierwotnie rozwinięty na szkockich kresach. Pierwsze o nim wzmianki pochodzą z XI w., ale prawdopodobnie psy te istniały znacznie wcześniej.

Postawa tego collie przy pracy: ze spuszczoną głową, wodzenie oczyma za owcami, jest niespotykana i przypomina bardzo zachowanie polującego wilka. W czasie pracy nie szczeka ani nie gryzie owiec. Psa pilnującego stada dzieli też od psa mordercy owiec bardzo mały krok. Stąd psy te muszą być pod stałą kontrolą na pastwiskach. Border collie pracuje pod komendą owczarza, którą może być gwizd lub zawołanie z kilometrowej odległości. Pracuje również samodzielnie w zagrodzie, kiedy owczarz jest zajęty owcami.

Psy tej rasy zaganiają owce za pomocą ''oka'', wpatrują się w nie intensywnie i w milczeniu, a owce jak zahipnotyzowane poruszają się w żądanym kierunku. Nie wiadomo co powoduje, że owce zachowują sie w taki sposób, ale faktem jest, ze nawet na ludzi spojrzenie borderów działa deprymująco.

 

Pies tej rasy ma wrodzoną gotowość do posłuszeństwa, zapał do pracy i popęd do pilnowania stada. Wykazuje wiele temperamentu i wybitną inteligencję. Nie zna bezczynności. Mimo łatwości w prowadzeniu i pielęgnacji border collie jest psem wymagającym, gdyż musi i chce pracować, czy przy stadzie, czy w gospodarstwie, jako ratownik w górach, pies lawinowy lub tropiący, a przynajmniej uprawiać sport.

Border collie to bez wątpienia wspaniałe psy, niezwykle inteligentne i łatwe w układaniu. Są opiekuńcze w stosunku do dzieci. Lojalne i posłuszne. Nie znajdują jednak popularności w zwykłych mieszkaniach. Potrzebują, bowiem dużo ruchu i zapewnienia im pracy. Brak aktywności wpływa na nie destruktywnie.

 

2. Pudel – to pies prezentowany na wystawach w czterech odmianach wielkości: duży, średni, miniaturowy i toy (poniżej 28 cm). Pudle wywodzą się od psów pasterskich i myśliwskich. Początki tej rasy są nieznane i trudne do ustalenia, ale wiadomo, że psy podobne do pudli znano już w czasach antycznych. Od zawsze były psami lubianymi, służyły ludziom zarówno jako psy ozdobne, jak i pracujące. Można było je spotkać w roli faworytów na dworach władców, wśród artystów w cyrkach, także u boku myśliwych, a nawet przy wyszukiwaniu trufli.

 

Najpopularniejszymi miłośnikami i właścicielami pudli byli: Karol Wielki, Beethoven, czy Maria Callas.

 

W czasie wojny pudel był doskonałym psem sanitarnym i łącznikowym (przenosił meldunki). Często odzywa się w nim jeszcze krew psa myśliwskiego. Kłusuje jednak bardzo rzadko, chroni swoją rodzinę i jej dobytek. Pudle nie są agresywne ani złośliwe, lecz otwarte, tolerancyjne i nieskomplikowane w kontaktach z dziećmi.

Pierwszym polskim pudlem był Bielik królewicza Zygmunta, późniejszego Zygmunta Starego.

 

Pudel robi wrażenie zwierzęcia eleganckiego i dumnego, ale zarazem niepozbawionego inteligencji. Psy te mają żywy temperament i chcą być potrzebne. Są wesołe, pojętne, lojalne i przyjazne światu. Polecać je można każdemu kto chce mieć niekonfliktowego towarzysza i ma dość czasu na pielęgnację szaty. Rasa słynie z wierności i łatwości układania.

Pudle posiadają niezwykłe zdolności uczenia się, źle reagują na długą nieobecność domowników, często podlegają nastrojom właściciela, podporządkowują się oczekiwaniom właściciela, nieustannie domagają się pieszczot i czułych słówek, są mało szczekliwe, w stosunku do obcych zachowują się obojętnie, oraz łatwo przystosowują się do nowych warunków.

 

 

 

3. Owczarek niemiecki – dzięki swej sile i inteligencji stał się jedną z najpopularniejszych ras na świecie. Ceniony w pracy wartowniczej, policyjnej i wojskowej. Za początek rasy w jej dzisiejszym standardzie uważa się rok 1899 r., a pierwszym zapisanym w księdze hodowlanej owczarkiem był słynny Hektor Linksrhein. Dzisiejszy owczarek niemiecki jest psem o harmonijnej budowie, pięknym, płynnym sposobie poruszania się oraz o pełnym czujności i napięcia wyrazie głowy.

Psy tej rasy pracują w policji i wojsku, są idealne w obronie i stróżowaniu, cenione w pasterstwie, są przewodnikami niewidomych, psami lawinowymi i ratowniczymi, „wykrywaczami kłamstwa” w sądach amerykańskich, wykrywaczami przemycanych narkotyków itp. To pies polecany do każdego domu: inteligentny, pojętny, łatwy w szkoleniu, bardzo wierny.

Sławę owczarki niemieckie zdobyły m.in. po filmach "Czterej pancerni i pies", "Komisarz Rex", "Rin Tin Tin", "Przygody psa Cywila".

 

Doskonały przyjaciel, a także opiekun dzieci. Wymaga ruchu i szkolenia. Zaniedbany może mieć skłonność do włóczęgostwa i zatraca walory rasy. Dobrze prowadzony owczarek niemiecki będzie przywiązany do rodziny, odważny, posłuszny i towarzyski. Psy tej rasy nieprawidłowo socjalizowane i źle wychowywane mogą stać się lękliwe, nerwowe, co może prowadzić do agresji bądź histeryczności zwierzęcia.

„Owczarek niemiecki to pies, z którym naprawdę można porozmawiać" - to zdanie niejednokrotnie pada z ust miłośników tej rasy.

 

4. Golden retriever – to najpopularniejszy z retrieverów, powstały w XIX w. Pies tej rasy ma harmonijną i silną budowę. Głowa pełna wyrazu, z zaznaczonym stopem. Sympatyczne usposobienie, łagodność w stosunku do ludzi i zwierząt, łatwość w szkoleniu oraz atrakcyjny wygląd gwarantują goldenom niegasnącą popularność zarówno w Europie, jak i na świecie.

Golden retriever to pies niezwykle inteligentny i pojętny. Prócz pomocnika myśliwego może on być też przewodnikiem niewidomych, może brać udział w konkursach posłuszeństwa i wraz z właścicielem uprawiać sport. Golden retriever jest wspaniałym przyjacielem dzieci, cierpliwym i nigdy nieagresywnym. Mało szczeka. Nie jest to typowy pies obrończy, ale w razie potrzeby gotowy do obrony. Łatwo dający się prowadzić, wychowywany ze zrozumieniem nawet niedoświadczonym hodowcom nie sprawi kłopotów.

Ponieważ golden retriever nie należy do psów polujących, lecz jedynie aportuje na rozkaz zastrzelone zające lub zwierzynę płową, nie ma skłonności do kłusowania ani włóczęgostwa. Wymaga jednak dużo ruchu, gdyż lubi pracować i czuć się potrzebnym, a poza tym ma tendencję do nadwagi.

Golden retriever jest często mylony z biszkoptowymi labradorami retrieverami – różnią się od nich budową ciała oraz dłuższą sierścią.

 

 

Aleksandra Szymańska

Źródła:

  • Case L.P. Pies – zachowanie, żywienie i zdrowie. Łódź 2010
  • Kraemer E.M. Rasy psów: 100 nowych ras. Warszawa 2011
  • Monkiewicz J., Wajdzik J. Kynologia: wiedza o psie. Warszawa 2007
  • Ty i Twój pies. Warszawa 1992
  • Wilcox B., Walkowicz Ch. Atlas ras psów świata. Warszawa 1994
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter