Encyklopedie

Dzieje nauki: nauki ścisłe i przyrodnicze. Ryszard Witold Grylewski. Warszawa 2011.

Książka prezentuje rozwój jedenastu dyscyplin naukowych od prapoczątku po dzień dzisiejszy (matematyka, fizyka, astronomia, chemia, medycyna, zoologia, botanika, weterynaria, nauka o ziemi...). Publikacja przeznaczona jest dla osób interesujących się nauką i jej rozwojem, uczniów, studentów, hobbystów. Jej niewątpliwym walorem jest prosty zrozumiały język, ale również liczne ilustracje, cytaty, biogramy wielkich naukowców i wynalazców. Czytelnik znajdzie w niej mnóstwo informacji i opisów ważnych odkryć i eksperymentów oraz wynalazków łącznie z ich budową i sposobem działania

 

 

 

 

 

 

 

Encyklopedia bylin. Beata Grabowska, Tomasz Kubala. 2011 Poznań

Encyklopedia bylin to publikacja zawierająca opisy około 6350 gatunków, podgatunków, odmian i odmian uprawnych roślin wieloletnich zielnych o różnorodnych walorach ozdobnych, zimujących w warunkach Niżu Środkowoeuropejskiego, ilustrowanych ponad 3600 fotografiami. Opisy roślin zawierają informacje o ich morfologii, występowaniu geograficznym, wymaganiach siedliskowych, zastosowaniu, sposobie uprawy i rozmnażaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Encyklopedia magicznych roślin/ Scott Cunningham. Białystok 2009

Encyklopedia magicznych roślin to prawdziwy skarb wśród książek poruszających tematykę roślin: drzew, kwiatów, ziół. Gromadzi informacje o ponad 400 gatunkach oraz systematyzuje wiedzę o magicznych i rytualnych mocach roślin. Zawiera informacje o nazwach zwyczajowych, łacińskich, planetach rządzących i pokrewnych bóstwach, opatrzone ilustracjami pozwalającymi rozpoznać rośliny. To książka dla każdego, kto poszukuje nietypowych informacji o działaniu roślin i dla tych, którzy chcą w nietuzinkowy sposób wykorzystać wiedzę. Magiczne działanie można wykorzystać przy codziennych problemach: z miłością, czy zdrowiem i bardziej złożonych, takich jak: bycie niewidzialnym, materializacja duchów.

 

 

 

 

 

 

 

 

300 postaci, które zmieniły historię Polski i świata. Ilustrowana encyklopedia sławnych ludzi. Magdalena Ciupiał. Katowice 2008

Encyklopedia zawiera sylwetki 300 postaci historycznych i współczesnych, które miały największy wpływ na losy Polski i świata. Obszerne biogramy uzupełnione portretami postaci, a także interesującym, bogatym materiałem ilustracyjno-zdjęciowym.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustrowana encyklopedia drzewa świata. Tony Russell, Catherine Cutler, Martin Walters. Kraków 2008

Ta pięknie ilustrowana książka zawiera opis 1300 najbardziej znanych gatunków drzew na świecie - od majestatycznych sekwoi po małe drzewka ogrodowe. Można ją traktować jako przewodnik do pracy w terenie lub jako podręcznik wprowadzający czytelnika w cykl życia drzew, ich środowisko oraz cechy charakterystyczne rozmaitych gatunków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obyczaje, języki, ludy świata. Encyklopedia PWN. Red. Bartłomiej Kaczorowski. Warszawa 2007

 

Kolejna z serii encyklopedii tematycznych PWN przedstawia bogactwo zróżnicowania etnicznego i językowego ludności świata od zarania ludzkości po współczesność. Systematyzuje wiedzę o ludach, narodach, plemionach i innych grupach etnicznych z całego świata. Prezentuje ich kulturę oraz dorobek cywilizacyjny: bogactwo obyczajów i obrzędów, wierzenia i religię, organizację społeczną i sposoby gospodarowania, a także języki i pisma.

 

 

 

 

 

 

 

 

Encyklopedia kaktusów. Rudolf Subik, Libor Kunte. Warszawa 2006

 

Ilustrowana encyklopedia kaktusów jest dziełem oryginalnym. Pozwala czytelnikowi wejść do dziwnego świata kaktusów i innych sukulentów. Informacje przedstawione w sposób systematyczny dają ogólne wyobrażenie o wszystkich grupach sukulentów i oferują wybór gatunków bardziej lub mniej znanych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakty i liczby: ponad 300 000 sprawdzonych danych. Encyklopedia PWN. Red. Wojciech Baturo. Warszawa 2006.

 

Encyklopedia jest zbiorem potrzebnych informacji o laureatach nagród i rekordzistów sportowych, państw świata, walut, popularnych przywódców, największych rzek na Ziemi. Zawiera wiadomości o wybitnych osiągnięciach nauki i  lotach kosmicznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustrowany atlas historii Polski. Red. Witold Sienkiewicz. Warszawa 2006

Niniejszy pięknie wydany atlas jest szczególną publikacją. Przede wszystkim nie jest typowym zestawieniem map ilustrujących poszczególne etapy historii Polski. Bez wahania można bowiem powiedzieć, że jest to opowieść o dziejach naszego kraju przedstawiona w trzech odsłonach: za pomocą map (szczegółowych, czytelnych i przejrzystych), tekstu i obrazu. Obok ponad 140 ułożonych w porządku chronologicznym map, czytelnik znajdzie komentarz. Jest on zarówno uzupełnieniem ich treści, jak i przede wszystkim, syntetycznie ujętą opowieścią o najważniejszych momentach naszych dziejów narodowych począwszy od czasów prehistorycznych aż do współczesności.

 

 

 

 

 

 

 

Historia świata: atlas ilustrowany. Red. Witold Sienkiewicz. Warszawa 2007

 

Tematyka atlasu koncentruje się wokół najważniejszych wydarzeń politycznych, wojen i bitew, sporo miejsca poświęcono także zagadnieniom z zakresu historii architektury i sztuki, sięgnięto także, w sposób jedynie wycinkowy, do problematyki z zakresu gospodarki, obyczajów i mody. W atlasie znalazło się około 1500 ilustracji (głównie barwnych) i ponad 200 map

 

 

 

 

 

 

ENCYKLOPEDIE KLASYCZNE

 

Encyklopedia Polski. T. 1-3. Słowo wstępne Tadeusz Chrzanowski. Kraków 1996.

Encyklopedia zawiera 6 tysięcy haseł biograficznych, definicyjnych i przekrojowych. Informacje ze wszystkich dziedzin: od astronomii, poprzez m.in. chemię, historię, historię literatury, geografię, religioznawstwo, sport po zootechnikę.  Zawiera blisko 600 barwnych i ponad 100 czarno-białych fotografii. Hasła zilustrowano wykresami i tabelami objaśniającymi poruszane zagadnienia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Encyklopedia staropolska ilustrowana. T. 1-4. Zygmunt Gloger. Warszawa 1978.

 

Uwieńczeniem dorobku Glogera była Encyklopedia staropolska (tomy 1-4 1900-1903, wielokrotnie wznawiana - od roku 1958 w podobiźnie fototypicznej) - nadal nieoceniony przewodnik po kulturze staropolskiej, z powodzeniem uzupełniający Encyklopedię staropolską Aleksandra Brücknera. To dzieło Glogera, przygotowane rzetelnie w oparciu o niejednokrotnie dzisiaj już nieistniejące źródła historyczne, poprzedza znamienne motto: „Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest - swoje obowiązek".

 

 

 

 

 

 

 

 

Trzaski, Everta i Michalskiego Encyklopedia Staropolska. Oprac. A. Brueckner, K. Estreicher.  T. 102, Warszawa 1939.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Świat i Życie: zarys encyklopedyczny współczesnej wiedzy i kultury. T. 1-5. Red. Zygmunt Łempicki. Lwów 1939.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustrowana encyklopedia Trzaski, Everta i Michalskiego. T. 1-5. Warszawa 1938.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oprac. Aleksandra Szymańska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter