Jeziora Plitwickie – duma Chorwacji

Tak popularna w ostatnich latach Chorwacja, to istna kraina różnorodności. Wspaniałe zabytki, cudowna przyroda, bogate dziedzictwo kulturowe, tysiące wysp… To jeden z najlepiej zachowanych pod względem ekologicznym obszarów Europy! Na tak niewielkiej powierzchni znajduje się aż osiem parków narodowych, a wśród nich jeden z najpiękniejszych - Park Narodowy Jeziora Plitwickie.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Miejskie farmy czyli warzywa z własnego dachu

Urban farming to coraz bardziej popularna forma wykorzystania przestrzeni miejskiej do uprawy roślin użytkowych. Biorąc pod uwagę fakt, że ponad połowa ludności żyje obecnie w miastach, pomysł na uprawę warzyw w specjalnych kontenerach czy na miejskich nieużytkach wydaje się zasadna. Oczywiste jest, że miejskie farmy nigdy nie będą w stanie zastąpić klasycznego rolnictwa, ale na pewno są ciekawym sposobem na zaspokojenie rosnącego apetytu aglomeracji i zmianę wizerunku miasta. Takie wspólne uprawianie ogródka może też sprzyjać wzmocnieniu relacji sąsiedzkich.

 

 

Współczesne miejskie rolnictwo rozpoczyna się od domowej uprawy roślin w doniczkach, na balkonach i tarasach, a kończy na ogromnych parkach stworzonych przez znakomitych architektów zieleni. Okazuje się, że produkcja naturalnej żywności w dużych metropoliach to nie nowość. Już w okresie II wojny światowej w Anglii prawie 40 procent roślin jadalnych pochodziła z dużych miast. W większości ogródków przydomowych uprawiano wówczas warzywa i owoce, które trafiały na stoły mieszkańców tego kraju. Moda na zakładanie miejskich warzywników zatacza obecnie coraz szersze kręgi, a idea „food miles”, czyli skracanie dystansu od producenta żywności do jej konsumenta, robi na świecie niebywałą karierę. W popularnych ogrodach wielkich metropolii oraz na dachach wielkich wieżowców Londynu, Nowego Yorku czy Singapuru można dziś spotkać grządki obsadzone warzywami i ziołami. Do tego celu często wykorzystuje się wiedzę z zakresu hydroponiki, czyli bezglebowej metody uprawy roślin na pożywkach wodnych. Krzaczki pomidorów czy pędy fasoli mogą wyrastać ze ścian pokoju. Ziemię zastępuje specjalny granulat, a prawidłowy wzrost roślin jest generowany za pomocą specjalnego roztworu odżywiającego korzenie.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...