Od redakcji

Zapraszamy do lektury kolejnego numeru Rolniczego Magazynu Elektronicznego. W czasie pandemii, z którą się teraz zmagamy, nasze życie zmieniło się w wielu aspektach. Stanęły przed nami nowe wyzwania i dlatego wprowadziliśmy nowy dział „Wieś w dobie koronawirusa”, w którym piszemy o sytuacji w rolnictwie i życiu mieszkańców obszarów wiejskich.

Bardzo interesujące materiały znajdą Państwo w Aktualnościach w rolnictwie.

W części Oskar Kolberg. Ocalić od zapomnienia przedstawiamy zwyczaje związane z karnawałem w Kaliskiem. Do karnawału nawiązujemy także w Kuchni w czasach Belle Epoque, gdzie prezentujemy ciekawe przepisy zawarte w książce Jana Szyttlera „Kucharz dobrze usposobiony”.

W dziale dotyczącym ekologii przedstawiamy Złotoporka niemiłego, który jest nadzieją na walkę z groźną chorobą pszczół bez użycia antybiotyków i polisulfamidów.   

W Wiadomościach Rolniczych znajdą Państwo ciekawy materiał dotyczący  rolnictwa regeneratywnego, jest to jeden ze  sposobów na zwiększenie bioróżnorodności i poprawienie stanu wód.

W dziale poświęconym kobietom, które zmieniały oblicze polskiej wsi tym razem prezentujemy Zofię Romanowiczównę  - patriotkę, nauczycielkę, społeczniczkę.

Dla wszystkich zainteresowanych dawną kulturą i tradycjami ludowymi  przygotowaliśmy materiał o ozdabianiu domów i obejść w okresie Bożego Narodzenia.

Ciekawym jego dopełnieniem będzie tekst o dworku w Laskowej, najstarszym z zachowanych, polskich dworów drewnianych, znajdującym się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Zaś w dziale „Natura i My” tym razem mowa o buraku, uprawianym już w starożytności i bardzo popularnym również obecnie w naszej kuchni ze względu na swoje właściwości zdrowotne.   

W części poświęconej zbiorom Centralnej Biblioteki Rolniczej prezentujemy dzieła Łukasza Gołębiowskiego, w tym Lud Polski. Jego zwyczaje, zabobony.  Autor tego dzieła to jeden z pierwszych polskich etnografów, badacz tzw. starożytności słowiańskich oraz zwyczajów i obyczajów ludu polskiego.

Udanej lektury

Redakcja

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter