Od redakcji

Zapraszamy do lektury kolejnego numeru Rolniczego Magazynu Elektronicznego. W czasie pandemii, z którą się teraz zmagamy, nasze życie zmieniło się w wielu aspektach. Stanęły przed nami nowe wyzwania i dlatego wprowadziliśmy nowy dział „Wieś w dobie koronawirusa”, w którym przekazujemy aktualne informacje dotyczące rolnictwa i życia mieszkańców obszarów wiejskich.
Bardzo interesujące materiały znajdą Państwo w Aktualnościach w rolnictwie o  uprawach w kontenerze czy bardzo prężnie rozwijającej się polskiej fotowoltaice.

W części Oskar Kolberg. Ocalić od zapomnienia przedstawiamy zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy w  Wielkim Księstwie Poznańskim.

W Kuchni w czasach Belle Epoque  prezentujemy  ciekawe przepisy zawarte w książce Wojciecha Wielądka „Kucharz doskonały” z 1786 roku.

W dziale dotyczącym ekologii przedstawiamy  nowoczesny i chroniący środowisko sposób ogrzewania domów za pomocą pomp ciepła.

W Wiadomościach Rolniczych znajdą Państwo ciekawy materiał o hodowli kóz, która zaczyna wracać do łask, a w Polsce jest ciągle mało popularna.

W dziale poświęconym kobietom, prezentujemy sylwetkę niezwykłej lekarki rodem ze wsi, której praca znacząco wpłynęła na rozwój polskiej medycyny, w tym szczególnie pediatrii.

Dla wszystkich zainteresowanych dawną kulturą i tradycjami ludowymi  przygotowaliśmy materiał o św. Józefie,  który zajmuje  ważne  miejsce w  obrzędowości ludowej naszego kraju.

Zaś w dziale „Natura i My” tym razem mowa o zielonym jęczmieniu, który  dzięki bogactwie składników odżywczych oraz innych substancji  bardzo korzystnie wpływa na organizm człowieka.

W części poświęconej zbiorom Biblioteki NIKiDW (dawniej Centralnej Biblioteki Rolniczej) prezentujemy przetłumaczone przez Józefa Nusbauma dzieło Karola Darwina Zmienność zwierząt i roślin w stanie kultury. T. 1 i 2, Warszawa : Wydaw. „Przeglądu Tygodniowego”, 1888-1889.

Udanej lektury

Redakcja

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter