Młody jęczmień – roślina o bogatych właściwościach prozdrowotnych

W ostatnich latach młody jęczmień stał się jednym z najbardziej popularnych suplementów diety, szczególnie wśród osób dbających o szczupłą sylwetkę. Niemniej jednak, dzięki bogactwie składników odżywczych oraz innych substancji o uznanym korzystnym wpływie na organizm człowieka, możliwości jego wykorzystania są znacznie większe. 

Jęczmień zwyczajny (Hordeum vulgare L.) to jedna z najpopularniejszych roślin zbożowych. Dzięki szerokim zdolnościom adaptacyjnym i odporności na niekorzystne warunki środowiskowe jest uprawiany w wielu krajach świata. Coraz częściej zwraca się uwagę nie tylko na walory jęczmienia jako rośliny uprawnej, ale również na jego właściwości prozdrowotne.

Zielony jęczmień stanowi bogactwo składników odżywczych, niezbędnych dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest źródłem aminokwasów (tryptofan, kwas glutaminowy, alanina, kwas asparaginowy, metionina, arginina, lizyna, cystyna, glicyna, histydyna, izoleucyna, leucyna, fenyloalanina, prolina, seryna, treonina, tyrozyna, walina, małe polipeptydy), witamin (A, B1, B2, B3, B4, B6, B7, C, E, K), kwasów tłuszczowych (linolenowy i linolowy) oraz minerałów i pierwiastków śladowych (cynk, selen, fosfor, potas, wapń, bor, chrom, kobalt, miedź, jod, żelazo, magnez, mangan, nikiel, sód, siarka). Oprócz tego roślina ta zawiera w swoim składzie naturalne hormony, chlorofil oraz duże ilości rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który przyspiesza metabolizm tłuszczu w organizmie i obniża stężenie cholesterolu we krwi. Ponadto, w zielonym jęczmieniu występują frakcje błonnika nierozpuszczalnego warunkujące korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego i zmniejszające ryzyko nowotworu jelita grubego.

Badania naukowe wykazały, że na zawartość składników odżywczych oraz substancji bioaktywnych w jęczmieniu w dużym stopniu wpływają: miejsce jego występowania, rodzaj gleby, ilość opadów, technika zbioru, a przede wszystkim faza wzrostu rośliny. Ważna jest również postać, pod jaką jest przyjmowany. Najbogatszym źródłem substancji bioaktywnych jest sok świeżo wyciśnięty z liści młodego jęczmienia, względnie proszek powstały przez jego odparowanie, który miesza się z wodą lub sokami owocowymi, co zwiększa jego przyswajalność. Młody jęczmień jest również dostępny w postaci tabletek lub kapsułek.

Młody jęczmień jest doskonałym źródłem antyoksydantów neutralizujących działanie wolnych rodników i ograniczających stres oksydacyjny (zwłaszcza liście i ziarno). Może więc wspomóc profilaktykę nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych i sercowo-naczyniowych związanych z uszkodzeniami powodowanymi przez reaktywne formy tlenu. Właściwości przeciwutleniające można też wykorzystać do przeciwdziałania oznakom starzenia i łagodzenia dolegliwości związanych z przewlekłymi chorobami zapalnymi, np. reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Eksperci z dziedziny medycyny wykazali, że suplementacja młodym jęczmieniem może niwelować niekorzystny wpływ przewlekłego stresu na organizm człowieka i tym samym zapobiegać depresji i innym zaburzeniom psychicznym. Dowiedli również, że dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego roślina ta może być pomocna w prewencji i leczeniu cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, bezsenności, nadwagi i otyłości. Dzięki dużej zawartości chlorofilu o udokumentowanych właściwościach przeciwbakteryjnych oraz przeciwzapalnych, młody jęczmień znajduje zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju ran, w tym oparzeń. Można go również wykorzystać jako środek niwelujący przykry zapach ciała czy nieświeży oddech.

Młody jęczmień ma dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, zawiera bowiem duże ilości nierozpuszczalnego błonnika, który wpływa na pobudzenie perystaltyki jelit, zapobiegając zaparciom. Z kolei rozpuszczalne frakcje błonnika zwiększają uczucie sytości i opóźniają opróżnianie treści żołądka. Przyspieszają też metabolizm tłuszczu w organizmie i obniżają stężenie cholesterolu we krwi.  Dodatkowo, dzięki dużej zawartości chlorofilu spożycie młodego jęczmienia jest polecane w przypadku bólów żołądka, niestrawności i zaparć.

Młody jęczmień oraz preparaty na jego bazie wykazują silne działanie alkalizujące, są więc wskazane w celu przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Obecność dysmutazy ponadtlenkowej oraz wielu witamin, w tym C i E, w ekstrakcie z liści jęczmienia, pomaga przeciwdziałać oznakom starzenia się skóry poprzez niszczenie aktywnych form tlenu biorących udział w procesie starzenia się komórek.

Opierając się na danych źródłowych można stwierdzić, że młody jęczmień ma szerokie spektrum właściwości prozdrowotnych. Wprowadzenie go do naszej codziennej diety może znaleźć zastosowanie w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych. 

Oprac. Joanna Radziewicz

Źródła:

  1. Kawka, K., Lemieszek, M.K.: Prozdrowotne właściwości młodego jęczmienia. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017 nr 1, s. 7–12.
  2. Wons B.: Młody jęczmień – dietetyczna rewolucja. Natura i Zdrowie. Dodatek do Przyrody Polskiej, 2016 nr 5, s. 3-4.
  3. Młody jęczmień – rewelacyjne oczyszczanie. https://yango.pl/zdrowie/dieta-odzywianie/mlody-jeczmien-wspaniale-zboze/
  4. Masna, M.: Zielony jęczmień: właściwości i zastosowanie. Czy zielony jęczmień pomaga schudnąć? https://www.poradnikzdrowie.pl/
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter