Od redakcji

Zapraszamy do lektury kolejnego numeru Rolniczego Magazynu Elektronicznego. W czasie pandemii, z którą się teraz zmagamy, nasze życie zmieniło się w wielu aspektach. Stanęły przed nami nowe wyzwania i dlatego wprowadziliśmy nowy dział „Wieś w dobie koronawirusa”, w którym przekazujemy aktualne informacje dotyczące rolnictwa i życia mieszkańców obszarów wiejskich.
Bardzo interesujące materiały znajdą Państwo w Aktualnościach w rolnictwie, m.in. o planowanych zmianach w ustawie o ochronie przyrody czy też podwyżkach ren i emerytur rolniczych.

W części Oskar Kolberg. Ocalić od zapomnienia przedstawiamy zwyczaje związane z wiosną na Śląsku.

W Kuchni w czasach Belle Epoque  prezentujemy  ciekawe przepisy zawarte w książce Jadwigi Izdebskiej „Polska kuchnia i spiżarnia” z 1905 roku, zawierającej 1550 przepisów.

W dziale dotyczącym ekologii przedstawiamy działania, które mają zapobiec dewastacji środowiska, a polegają m.in. na czasowym zamknięciu niektórych szlaków w Polskich Tatrach.

W Wiadomościach Rolniczych znajdą Państwo ciekawy materiał  o uprawie pasowej, która jest sposobem na oszczędności i ochronę środowiska.

W dziale poświęconym kobietom, prezentujemy sylwetkę Kazimiery Bujwidowej, której życie stało się  drogowskazem  dla kobiet z przełomu XIX i XX wieku.

Dla wszystkich zainteresowanych dawną kulturą i tradycjami ludowymi  przygotowaliśmy materiał o majowych świętach  zwyczajach i wierzeniach , które  niejednokrotnie przetrwały i towarzysza nam także dzisiaj.

Zaś w dziale „Natura i My” tym razem mowa o właściwościach olejów i o tym, jak je mądrze wykorzystywać w codziennym gotowaniu. 

W części poświęconej zbiorom Biblioteki NIKiDW ( dawniej Centralnej Biblioteki Rolniczej) prezentujemy dzieło „O ustanowieniu i upadku konstytucyi polskiey 3go Maia 1791”, Cz. 1 i 2, Kraków 1793, napisane przez Hugona Kołłątaja, polskiego polityka, publicysty oświeceniowego, pisarza politycznego, jednego z twórców Konstytucji 3 Maja.

Udanej lektury

Redakcja

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter