PRZYSŁOŚĆ ZACZYNA SIĘ DZIŚ - SZTUCZNE MIĘSO

Na naszych oczach świat zmienia się z niesamowitą prędkością. Zdobycze techniki, dostępne obecnie dla przeciętnego Kowalskiego, jeszcze nie tak dawno opisywane były na kartach książek science fiction i przedstawiane w filmach tego gatunku. Jedną z takich wizji przyszłości, która realizuje się tu i teraz, jest  produkcja sztucznego mięsa. Trend ten, jeszcze niedawno tak nieśmiały i ograniczony do wyspecjalizowanych laboratoriów i odważnych start up-ów, dziś rozlewa się szeroką falą na całym świecie. W taką produkcję inwestują już nie tylko ekscentryczni milionerzy, ale coraz częściej tradycyjne firmy spożywcze i mięsne.  Również w Polsce prowadzone są badania nad naszym „sztucznym schabowym”.

Zmiana trwa. Światowe media obiegła wiadomość, że rynki są już gotowe do przyjęcia nowego rodzaju produktów żywnościowych: sztucznego mięsa. Wedle oceny jednej z globalnych firm consultingowych, w ciągu najbliższych 20 lat produkty alternatywne dla białka zwierzęcego będą stanowić już ponad jedną trzecią światowego rynku. Taka alternatywa ukazuje szerokie możliwości biznesowe dla nowej gałęzi gospodarki, a co za tym idzie, możliwość osiągniecia niebagatelnych zysków.

Nie ma się więc co dziwić, że w ten rodzaj produkcji inwestują, i to od lat, największe światowe firmy i tytani biznesu finansując naukowców pracujących nad stworzeniem alternatywy dla mięsa. Kluczem do zrobienia złotego interesu na tym rynku ma być połączenie innowacyjności start-upów i możliwości marketingowych wielkich koncernów.

Do końca 2021 roku jedna z wielkich sieci fastfoodowych zamierza wprowadzić kanapkę ze sztucznym mięsem. Koncern zdecydował się na taki krok, po wielkim światowym sukcesie veggie burgera, który jest dostępny także na polskim rynku od kwietnia tego roku. Nowy burger ma być w smaku „niemal identyczny” z wołowym, choć będzie produkowany z grochu.

Jednym z ośrodków naukowych w Polsce, który intensywnie pracuje nad alternatywą dla schabowego czy podwawelskiej jest Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach pod Krakowem. Tu, w warunkach laboratoryjnych, trwa produkcja sztucznie hodowanego mięsa. Powstaje ono z komórek pozyskanych ze zwierząt w sposób całkowicie bezpieczny. Jednak, kierownik projektu dr Wojciech Widarski hamuje nadmierny optymizm, co do możliwości taniej i szybkiej produkcji takiego mięsa, a co za tym idzie, rewolucji na naszych stołach. Metoda, w której komórki naturalnie dzielą się i namnażają na razie nie jest nie jest jeszcze cenowo konkurencyjna dla tradycyjnej produkcji. Jednak zdaniem naukowca, takie technologie należy rozwijać, ponieważ dotychczasowe metody pozyskiwania białka zwierzęcego dochodzą do granic swoich możliwości.

Obecnie cykl produkcyjny mięsa z laboratorium w podkrakowskich Balicach waha się od tygodnia do dwóch. W rozmowie z Polskim Radiem dr Widarski powiedział, że żeby uzyskać od kilograma do 10 kilogramów mięsa potrzeba milionów komórek.

Takie mięso można również modyfikować na poziomie genetycznym, aby zawierało najbardziej potrzebne składniki odżywcze. - Moim zdaniem można otrzymać "sztuczne mięso", które będzie bardzo zbliżone, jeśli chodzi o wartości odżywcze, o skład, do mięsa od zwierząt - mówił ekspert w wywiadzie dla programu „Eureka” PR I. Zdaniem naukowców ta technologia może w przyszłości również posłużyć do wytworzenia sztucznych organów dla człowieka, ale droga do tego jest wciąż daleka.

Jak wynika z badan rynkowych, także w Polsce wzrasta zainteresowanie produktami alternatywnymi dla zwierzęcego białka. Według GfK Polonia na przestrzeni lat 2019-2020, w ujęciu rocznym, sprzedaż roślinnych zamienników nabiału wzrosła wartościowo 0 44 proc., a ilościowo o 50 proc. W przypadku zamienników mięsa wartościowo to jest 138 proc., a ilościowo - 107 proc.

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/sztuczne-mieso-w-innowacyjne-produkty-inwestuja-najwieksze-koncerny/3yq1tqw

Mięso z laboratorium coraz bardziej popularne (cenyrolnicze.pl)

Sztuczne mięso podbija polski rynek | Filary Biznesu

Naukowcy z Balic wytwarzają sztucznie mięso ze zwierzęcych komórek macierzystych - Kraków, ESKA.pl

https://www.polskieradio.pl/7/5098/Artykul/2809047,Polscy-naukowcy-opracowali-przepis-na-sztuczne-mieso

Tekst: Rafał Karpiński

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter