Projekt „Biożywność…” ma „szansę na sukces”

Projekt „BIOŻYWNOŚĆ - innowacyjne, funkcjonalne produkty pochodzenia zwierzęcego” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013, rozpoczął się 1 lutego 2009 r. i ma trwać do 31 grudnia 2014 r. Jego celem ogólnym jest zwiększenie poziomu innowacyjności polskiego sektora rolno-spożywczego poprzez badania w obszarze nauk związanych, z jakością żywności, co przyczyni się do budowy gospodarki opartej na wiedzy, wzrostu jej konkurencyjności oraz szybszego rozwoju cywilizacyjnego kraju obejmującego poprawę zdrowia społeczeństwa. Koordynatorem projektu jest Konsorcjum Naukowo-Przemysłowe utworzone przez Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu, pod kierownictwem prof. dr hab. Jarosława Olava Horbańczuka. A jego wartość ma wynieść ponad 38,5 mln zł.

 

 

 

 

Uzasadnienie projektu

 

Geneza realizacji projektu wynika z potrzeby opracowania i wdrożenia do sektora rolno-spożywczego kompleksowych technologii wytwarzania surowców i produktów zwierzęcych o wysokiej wartości odżywczej i prozdrowotnej (funkcjonalnej), co jest objęte celem bezpośrednim projektu. Potrzeba taka została określona podczas prac nad programem badawczym Polskiej Platformy Technologicznej Żywności.

 

Wobec silnej konkurencji na rynku żywności działania w sektorze rolno-spożywczym powinny koncentrować się na produkcji i przetwórstwie wysokiej jakości żywności oraz poszukiwaniu innowacyjnych technologii pozwalających obniżyć koszty i poprawić jakość produktów, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko. Jest to istotne, gdyż współczesny konsument oczekuje by żywność była nie tylko bezpieczna, ale także odznaczała się wysokimi walorami prozdrowotnymi i cechowała ją wysoka atrakcyjność sensoryczna. Ponadto, coraz większa liczba konsumentów oczekuje, aby artykuły pochodzenia zwierzęcego były pozyskiwane od zwierząt zdrowych, mających zapewniony dobrostan i aby stosowane technologie produkcji nie naruszały równowagi w środowisku naturalnym. Realizacja planowanych zadań projektu jest szczególnie istotna w dobie nasilania się występowania w Europie i w Polsce chorób cywilizacyjnych (choroby nowotworowe, nadwaga, nadciśnienie, cukrzyca, osteoporoza czy alergie).

 

 

 

 

 

Cel bezpośredni

 

Celem bezpośrednim projektu BIOŻYWNOŚĆ, o którym już wspomniano wcześniej, jest kompleksowe opracowanie technologii wytwarzania produktów (surowców i przetworów) spożywczych pochodzenia zwierzęcego o optymalnej wartości odżywczej i prozdrowotnej, spełniających kryteria żywności funkcjonalnej. Projekt uwzględnia precyzyjne powiązanie ogniw w całym łańcuchu żywnościowym od „pola do stołu” oraz ekonomikę produkcji. Badania i rozwój innowacyjnych technologii obejmowały będą 4 rodzaje innowacyjnych produktów istotnych z punktu widzenia potencjału przetwórczego i konsumentów:

  1. produkty (surowce i przetwory) o podwyższonej wartości odżywczej i prozdrowotnej  m.in. wzbogacone o składniki bioaktywne;
  2. produkty o obniżonej alergenności;
  3. przetwory o obniżonej zawartości soli i substancji dodatkowych np. polifosforanów;
  4. produkty o obniżonej kaloryczności i zawartości tłuszczu typu light.

 

Zadania projektu

 

Projekt składa się z 8 komplementarnych zadań badawczych w ciągu logicznym:

  • rozpoczynającym się od badań konsumenckich i eksperckich (Zad. 1) w celu ustalenia wymagań, jakimi powinny charakteryzować się surowce i przetwory spożywcze pochodzenia zwierzęcego spełniające kryteria żywności funkcjonalnej.
  • Następne zadania dotyczą sposobów pozyskiwania surowców i produktów nieprzetworzonych pochodzenia zwierzęcego (Zad 2. - mleko, Zad. 3 - wieprzowina, Zad. 4 - mięso drobiu i jaja, Zad. 5. - wołowina i jagnięcina) o wysokiej wartości odżywczej i prozdrowotnej, obejmujących genetyczne uwarunkowania jakości żywności, wpływ metod żywienia i systemów utrzymania zwierząt oraz ocenę jakości pozyskiwanych surowców i produktów.
  • Kolejne zadania obejmują opracowanie technologii produkcji przetworów z uzyskanego mleka (Zad. 6) oraz przetworów z wieprzowiny (Zad. 7) w ścisłym połączeniu z oceną jakości wytworzonych przetworów w zakresie wartości odżywczej, właściwości prozdrowotnych i jakości sensorycznej z uwzględnieniem bezpieczeństwa żywności na etapie przetwórstwa i przechowywania.
  • Ostatnie zadanie obejmuje badania w zakresie marketingu i promocji wytwarzanych produktów pochodzenia zwierzęcego (Zad. 8).

 

Wyniki

 

Prace badawcze i rozwojowe są zatem ukierunkowane na dziedziny naukowe, które mogą mieć decydujący wpływ na szybki rozwój gospodarczy kraju oraz poprawę jakości życia i zdrowia społeczeństwa. Projekt ma więc wyjątkowe znaczenie społeczne i gospodarcze, tworząc warunki dla wzrostu konkurencyjności polskiej bio-gospodarki opartej na wiedzy. Jest też odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na żywność funkcjonalną.

Wyniki projektu przekazane zostaną do odbiorców ostatecznych w postaci instrukcji wdrożeniowych dla:

  1. producentów mleka, mięsa i jaj, oraz przemysłu paszowego w zakresie technologii żywienia i utrzymania zwierząt ukierunkowanych na produkcję surowców i produktów nieprzetworzonych o właściwościach funkcjonalnych;
  2. przemysłu mięsnego i mleczarskiego, zebranie dowodów naukowych wspierających oświadczenia żywieniowe oraz ustalenie mierników i metod kontroli jakości wyrobów gotowych.

Dostęp do wyników badań będzie nieodpłatny oraz zgodny z zasadami transferu technologii w POIG.

Oprac. Aleksandra Szymańska

Źródła:

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter