Galasy – dziki cud natury…

Galasy to dziwne, kolorowe zgrubienia i narośla na liściach drzew. Powstają w wyniku działania: roztoczy, nicieni, a przede wszystkim owadów. Ogrodnicy nie walczą jednak z galasotwórczymi owadami, mimo że szpecą one rośliny. Niektórzy dostrzegają nawet w galasach swoisty urok i wykorzystują zniekształcone liście do ozdobnych kompozycji.

 

Wiosną na młodych pędach modrzewia pojawiają się, brane mylnie za szyszki, żółtozielone wyrośla wielkości orzechów laskowych. Przy podstawie zeszłorocznych pędów świerka wyrastają niewielkie zielono-karminowe „ananasy”, zaś liście dębu pokrywają się jabłkowatymi wybrzuszeniami. Są to tzw. galasy. Jesienią galasy tworzone na liściach opadają wraz z nimi, a zimą wylęgają się z nich samice pierwszego pokolenia, które składają jaja w śpiące pączki roślin. Wszystkie te twory, powstają najczęściej na liściach, ale mogą wyrosnąć prawie w każdym miejscu rośliny – na korzeniach, pędach, a nawet płatkach kwiatowych. Są to inkubatory zapewniające bezpieczny rozwój potomstwu organizmów atakujących roślinę.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Śladami ptasich wędrówek

 

Wędrówki ptaków są jednym z najbardziej fascynujących zjawisk natury. Przez stulecia starano się poznać trasy, jakie przemierzają ptaki, a także mechanizmy ich orientacji przestrzennej. Ludzie niejednokrotnie wymyślali rozmaite historie związane z migracjami tych zwierząt. Dawniej wierzono, że odbywają one lot na Księżyc, zamieniają się w inne gatunki czy zimują w mule stawów i jezior. Współcześnie, dzięki ogromnemu wysiłkowi wielu naukowców udało się uzyskać odpowiedzi na większość dręczących człowieka pytań.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...