Roślinne rozmaitości

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami...

 

  • Byliny w twoim ogrodzie. Beata Grabowska, Tomasz Kubala. Poznań 2010

Książka ukazuje bogactwo świata bylin, zawiera blisko siedemset ich gatunków i odmian. Zbiór został wzbogacony o przykłady krzewinek i półkrzewów, stosowanych do tworzenia kompozycji ogrodowych wraz z bylinami.


  • Rośliny zbiorowisk trawiastych. Pod red. Stefana Grzegorczyka. Olsztyn 2010

 

Skrypt przeznaczony jest dla studentów kierunków architektura krajobrazu, ochrona środowiska, rolnictwo i zootechnika, realizujących ćwiczenia z przedmiotów z obszaru łąkoznawstwa i pratotechniki. Zawarty w nim materiał dotyczy przede wszystkim zagadnień związanych z botaniką łąkarską.


  • Kaskady, sadzawki, strumienie, czyli woda w ogrodzie. Peter Hagen. Warszawa 2010

W książce opisano następujące tematy: 1. Zintegrowanie strumienia lub wodospadu ze stawem, 2. Wyszukiwanie ciekawych miejsc na wodotryski, 3.Umieszczenie kamieni w stawie i na jego brzegach, 4. Wybór rzeźb i innych dekoracji dla otoczenia stawu, 5. Wytyczanie ścieżek wokół stawu oraz budowa kładek i przejść przez staw, 6. Obsadzanie brzegów strumienia właściwymi roślinami bagiennymi i wodnymi, 7. Instalowanie oświetlenia w stawie i na jego brzegach - pielęgnacja i konserwowanie.


  • Co niszczy ogród? Hanna Masternak, Anna Kulikowska. Warszawa 2010

W książce opisano różnego typu uszkodzenia krzewów i drzew ozdobnych, bylin, roślin cebulowych, kwiatów jednorocznych oraz traw wywołane przez najczęściej występujące choroby i szkodniki oraz chwasty. Ich rozpoznanie ułatwiają tabele objawów, zawierające zdjęcia, niekiedy w powiększeniu. W opisach znajdują się też informacje, kiedy i jakim preparatem należy zwalczać chorobę czy szkodnika. Zwolennicy naturalnych metod ochrony znajdą wskazówki, jak przygotować wyciągi i wywary roślinne oraz kiedy je stosować.


  • Sztuka układania kwiatów: bukiety okolicznościowe, wiązanki ślubne, kompozycyjne dekoracje. Jacqueline Goss. Warszawa 2010

Książka krok po kroku wyjaśnia tajniki sztuki układania kwiatów. Zawiera podstawowe informacje dotyczące wyboru i zakupu roślin, ich pielęgnacji, niezbędnych do tego celu narzędzi, a także przedstawia sposoby komponowania bukietów wraz z kolorystycznym ich zestawianiem. Zebrano tu różnorodne projekty, poczynając od bukietów okolicznościowych, poprzez wiązanki ślubne i pogrzebowe, po kompozycje wykorzystywane do dekoracji wnętrz.


  • Rośliny lecznicze. Red. Krzysztof Jędrzejewski. Warszawa 2011

 

Książka zawiera szczegółowe opisy roślin leczniczych, występujących na całym świecie, z których wiele poza zastosowaniem w ziołolecznictwie, dostarcza również cennych substancji wykorzystywanych przez przemysł farmaceutyczny do produkcji leków. Wszystkie rośliny przedstawione zostały na wspaniałych, barwnych zdjęciach, a krótkie opisy zawierają najważniejsze cechy rozpoznawcze, pochodzenie i występowanie roślin oraz ich zastosowanie w medycynie naturalnej.

 


  • Iglaki – dobór i pielęgnacja. Ewa Chojnowska. Warszawa 2011

Poradnik zawiera praktyczne wskazówki odnośnie uprawy i pielęgnacji ozdobnych drzew i krzewów iglastych. Zamieszczono w nim charakterystykę 72 najpopularniejszych gatunków i odmian.


  • Storczyki Europy i obszarów sąsiednich. Helmut Baumann. Warszawa 2010

 

Jedyny wyczerpujący atlas po świecie storczyków Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Barlia, Calypso, Epipactis, Goodyera, Habenaria, Nigritella, Orchis, Serapias i 30 innych fascynujących rodzajów storczyków dziko rosnących w Europie i na terenach sąsiadujących, od Azorów po Iran i od Afryki Północnej po Grenlandię.


  • Jaki to kwiat? Zbigniew Nawara. Warszawa 2010

 

W naturze kwitnie mnóstwo roślin. Jedne przyciągają nasz wzrok już z daleka, nad innymi trzeba się pochylić, by dostrzec ich niezwykłą urodę. Nie trzeba być specjalistą botanikiem, by umieć je rozpoznać. Dzięki temu atlasowi szybko i bezbłędnie nazwiesz dzikie kwiaty. W atlasie znajduje się 200 najbardziej popularnych i najciekawszych gatunków roślin spotykanych w Polsce, na łąkach, w lasach i nad wodą.


  • Pokrzywa w ogrodzie i kuchni. Goulfier Guylaine. Warszawa 2011

 

W książce znajdują się m.in. informacje o pokrzywie i jej właściwościach, omówienie znaczenia pokrzywy w ogrodnictwie, przepisy na gnojówkę, napar, wywar i macerat z pokrzyw, których używa się głównie w ogrodach ekologicznych, informacje dotyczące wpływu pokrzywy na zdrowie i urodę, przepisy kulinarne na dania z dodatkiem pokrzyw, liczne kolorowe zdjęcia.


  • Zioła w leczeniu artretyzmu, reumatyzmu oraz innych dolegliwości i schorzeń układu ruchowego. Mateusz Emanuel Senderski. Podkowa Leśna 2011

 

Książka opisuje możliwość stosowania ziołolecznictwa w różnych schorzeniach układu ruchowego, ze wskazaniem konkretnych roślin leczniczych, ich właściwości leczniczych i wykorzystania.


  • Grusze. Teresa Badowska-Czubik. Warszawa 2010

 

Publikacja zawiera najnowsze informacje na temat odmian gruszy i nowoczesnej uprawy sadów gruszowych. Grusza jest gatunkiem, który daje duże możliwości intensyfikacji produkcji. Wprowadzenie do sadów gruszowych nowych rozwiązań związanych z systemami sadzenia czy prowadzenia drzew powinna przyczynić się do zwiększenia produkcji gruszek w naszym kraju.


  • Uprawa porzeczek. Barbara Błaszczyńska. Warszawa 2010

 

W Polsce znajduje się 40 proc. światowych plantacji czarnej porzeczki, podobny udział mamy w produkcji owoców tego gatunku. Szansą na poprawę opłacalności produkcji owoców porzeczki czarnej i kolorowej jest rozwijający się rynek owoców deserowych. Wiele odmian porzeczek doskonale nadaje się do tego celu. W Polsce ten kierunek produkcji zaczyna się rozwijać. Książka będzie poradnikiem dla producentów porzeczki czarnej i czerwonej, pragnących zmodernizować swoją plantację lub założyć nową.


 

Oprac. Aleksandra Szymańska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter