Domowe klimaty

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami...

 

  • Dom drewniany w Polsce: tysiąc lat historii. Jerzy Czajkowski. Kraków 2011

 

Książka zawiera przegląd form budowlanych kształtowanych od zarania mieszkania w ogóle, ze szczególnym uwzględnieniem historii domu w Polsce.


  • Polskie wsie i skanseny. Marcin Jaskulski. Bielsko-Biała 2011

 

Polska z pewnością jest dumna z tradycji szlacheckiej. Mimo, że dziś raczej nie można spotkać odzianego w żupan szlachcica, duch szlachecki jest nadal żywy. Najlepszym dowodem są wsie, w których nadal czuć atmosferę minionych wieków. Album prezentuje polskie wsie i skanseny, które zachowały niepowtarzalny sarmacki charakter. Tekst dostarczy Czytelnikowi informacji o prezentowanych miejscach, a fotografie ujawnią ich niezwykłe piękno.


  • Mała architektura wokół domu. Cezary Murawski. Warszawa 2011

Ponad 150 projektów, które pomogą optymalnie wykorzystać przestrzeń wokół domu. Teren wokół domu i jego architektura, kiedyś traktowane czysto dekoracyjnie lub użytkowo, stały się obecnie przestrzenią, w której można czerpać radość z rozmaitych form życiowej aktywności: zażywając relaksu w samotności lub bawiąc się z grupą przyjaciół, spożywając posiłek z rodziną lub oddając się pasjonującemu hobby.


Na ludowo: muzea, skanseny, obrzędy, zwyczaje. Adam Zakrzewski, Paweł Anders. Warszawa 2011

 

Album umiejętnie łączy przewodnikowe teksty z fotografiami. To dwie równorzędne warstwy czytania tej książki. Przedstawiono przeważnie drewniane obiekty nadal używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem, jak i umieszczone w skansenach by udokumentować ich piękną architekturę i walory użytkowe. W książce zaprezentowano też żywą tradycję ludową kultywowaną w wielu regionach Polski oraz imprezy gdzie dominują akcenty etnograficzne.


  • Wędliny i pasztety domowy wyrób. Franz Doppler, Roman Eibensteiner. Warszawa 2011

Książka zawiera informacje: jak kroić, rozdrabniać i konserwować mięso; jakich używać przypraw i jakie stosować osłonki. Nauczy robić wędliny parzone i pieczone, surowe, kaszanki, wątrobianki, pasztety i rolady. Poza szczegółowymi instrukcjami dotyczącymi sposobów przygotowania poszczególnych wędlin, w poradniku znajdują się także cenne rady i wskazówki masarza.


  • Domowe wędzenie żywności. Warren R. Anderson. Warszawa 2010

 

Oto niezwykły wyczerpujący poradnik, z którego można się dowiedzieć wszystkiego o wędzeniu żywności w warunkach domowych, przygotowywaniu boczku, szynki, wieprzowiny, pastrami, kiełbas, drobiu, dziczyzny, wędzonych serów, orzechów, krewetek i wielu innych pyszności. Dzięki szczegółowym instrukcjom zawartym w książce można przygotować wspaniałe przysmaki, za każdym razem osiągając wyśmienite rezultaty kulinarne.

 


  • Folklor i zwyczaje w Polsce. Agnieszka i Włodek Bilińscy. Katowice 2010

To publikacja poświęcona kultywowaniu tradycji w Polsce. Autorzy przedstawiają w niej różne oblicza kultury ludowej Polaków, począwszy od celebrowania świąt i lokalnych zwyczajów, poprzez tradycyjne stroje, zdobienie domów, skarby rękodzieła, po ginące elementy pejzażu - kapliczki, przydrożne krzyże, wiatraki. Wszystkie oblicza folkloru w Polsce mają wspólną cechę: jest nią szacunek do tradycji i duma z odrębności kulturowej Polaków.


  • Domowe konserwowanie żywności. Janet Chadwick. Warszawa 2010

 

Domowe konserwowanie żywności. Wekowanie, zamrażanie, suszenie, robienie solanek i przechowywanie w piwnicy owoców, ziół i warzyw.
Rady i przepisy zawarte w tej książce pozwolą odżywiać się przez cały rok zdrowymi lokalnymi produktami lub samodzielnie wyhodowanymi we własnym ogrodzie.


  • Domowe suszenie żywności. Phyllis Hobson. Warszawa 2010

 

Dzięki tej książce można poznać sposoby suszenia żywności: owoców, warzyw, grzybów, ziaren, mięs i ziół. Dowiedzieć się, jak suszyć produkty w słońcu, piekarniku bądź w suszarce. Opisano w niej metody obróbki wstępnej niezbędnej do tego, by pokarmy zachowały świeży smak i jak najwięcej składników odżywczych. Doradzono, jaką wybrać suszarkę i jak pakować ususzoną żywność.


  • Domowe warzenie piwa. Richard Lehrl. Warszawa 2010

 

Charakterystyka różnych gatunków słodu, chmielu i drożdży. Instrukcje budowy prostych urządzeń koniecznych do wyrobu piwa. Poszczególne etapy powstawania piwa: śrutowanie, zacieranie, filtrowanie, gotowanie, klarowanie i chłodzenie brzeczki.


 

Oprac. Aleksandra Szymańska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter