Ważna jest jakość jabłek
- Szczegóły
-
Kategoria: Wiadomości rolnicze
Wymagania jakościowe rosną wraz ze wzrostem zbiorów owoców i stopy życiowej ludności. W światowej produkcji jabłek można zauważyć trzy podstawowe tendencje: wzrost plonów i zbiorów, wzrost wymagań jakościowych i nieopłacalność produkcji owoców niskiej jakości.
Od dwudziestu lat największym producentem jabłek na świecie są Chiny, drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Polska jest trzecim na świecie producentem tych owoców. W Unii Europejskiej jesteśmy aktualnie nr 1, a co czwarte jabłko pochodzi z naszego kraju. Co roku odnotowujemy coraz wyższe zbiory.
Jedną z podstawowych cech rodzimej produkcji jabłek to stały jej wzrost. W porównaniu z rokiem 1991 wzrosła ona o 1,5 mln ton. Na tak znaczący wzrost w stosunkowo krótkim czasie największy wpływ miała zmiana sadów niskopiennych z dużymi drzewami, na karłowe. Średnie plony wzrosły z 20 do 40 ton. Zmieniły się uprawiane odmiany. W niskopiennych sadach dominowały odmiany amerykańskie, które zastąpiono nowymi, bardzo popularnymi odmianami na światowym rynku jabłek.
Czytaj więcej...
Opinie ekspertów i praktyków o agrobiotechnologii
- Szczegóły
-
Kategoria: Wiadomości rolnicze
Chociaż innowacyjne technologie widziane są przez większość ekspertów jako szansa i nadzieja na rozwiązanie wielu problemów cywilizacyjnych, to jednocześnie powszechnym zjawiskiem społecznym jest technofobia. Grupa naukowców przeprowadziła badanie, które dotyczyło agrobiotechologii.
W przeprowadzonych w 2012 roku badaniach wykazano, że 66 proc. respondentów nie potrafiło rozwinąć skrótu GMO, co więcej wśród osób, które słyszały te nazwę, zaledwie 2 proc. określiło swoją wiedzę jako dużą, a 23 proc. zadeklarowało ogólne rozeznanie w tematyce. Taki stan rzeczy skłonił naukowców do przeprowadzenia badania, które pozwoli poznać i zrozumieć postawy wobec komercyjnego wykorzystania, GMO. W okresie październik 2012 – styczeń 2013 przeprowadzono badania na przedstawicielach trzech środowisk:
Czytaj więcej...
Perspektywy uprawy czarnej porzeczki
- Szczegóły
-
Kategoria: Wiadomości rolnicze
Rozmowa z Panem Marianem Gąsiorem – Prezesem Sieradzkiego Zrzeszenia Producentów Owoców
Anna Rogowska:
Niewiele jest w Polsce grup producenckich zrzeszających osoby zajmujące się wyłącznie uprawą roślin jagodowych. Jakie korzyści wynikają z takiej współpracy?
Marian Gąsior:
Nasza organizacja działa już od kilku lat. Oficjalnie została zarejestrowana w 2005 roku, ale nieformalnie wspólnie działamy od ponad 10 lat. W latach 2002 i 2003 doszło do krachu cenowego na rynku czarnej porzeczki. Przy tak katastrofalnie niskich cenach nie można było siedzieć z założonymi rękami. Pierwsze rozmowy z inicjatorami przedsięwzięcia nie były bynajmniej proste. Byliśmy sceptycznie do siebie nastawieni, uważając się za konkurencję stanowiącą poważne zagrożenie dla siebie nawzajem. Jednak dramatyczna sytuacja z cenami i zbytem produktu zmusiła nas do kooperacji. Zdecydowaliśmy się sformalizować współpracę i zawiązać grupę producencką. Sieradzkie Zrzeszenie Producentów Owoców było pierwszą taką organizacją w Polsce, która zrzeszała tylko producentów owoców miękkich. Na początku naszej działalności produkcja wynosiła około 500 ton jagodowych, dziś przekracza 1 000. W ciągu 10 lat udało nam się podwoić produkcję. Wspólnie zainwestowaliśmy w nowoczesny sprzęt. Dziś dysponujemy osiemnastoma kombajnami do zbiorów, specjalistycznymi opryskiwaczami, widłakami. Z uwagi na sprzedaż owoców bezpośrednio po zbiorze do zakładów przetwórczych, nie było potrzeby budowania obiektów chłodniczych lub logistycznych. Organizacja rynku determinuje taki rodzaj zbytu.
Czytaj więcej...