Zdrowie zwierząt

Sieci z insektycydami

(Agra Europe 2013, nr 2559, s. 23)

Według raportu FAO, w Kenii w małych fermach mleczarskich udało się podwoić, a nawet niekiedy potroić produkcję mleka otaczając pomieszczenia dla zwierząt sieciami nasączonymi insektycydami. Zabieg ten pozwala ograniczyć o 90 proc. liczbę owadów przenoszących choroby. O 90 proc. zmniejszyła się też liczba przypadków zapalenia wymienia, bakteryjnej choroby przenoszonej przez owady, a także na skutek braku higieny przy dojeniu. Liczba zachorowań rolników na malarię zmniejszyła się dzięki tej prostej metodzie o 40 proc.

 

W.M.

Możliwość eksportu żywego drobiu do USA

(Agra Europe 2013, nr 2560, s. 20)

Amerykańskie służby sanitarne (Animal and Plant Heath Inspection Service) uznały 25 krajów Unii Europejskiej za wolne od choroby Newcastle oraz wysoce zakaźnej ptasiej grypy. Oznacza to możliwość wznowienia eksportu do USA żywych ptaków, mięsa i przetworów z mięsa i jaj konsumpcyjnych oraz jaj wylęgowych. Nie dotyczy to jedynie Bułgarii i Rumunii. Do USA nie będzie wolno eksportować nawet ptaków, które przejeżdżały tranzytem przez te dwa kraje.

W.M.

Ptasia grypa w Chinach

(Agra Europe 2013, nr 2560, s. 20)

W Chinach 14 osób zachorowało ostatnio na ptasią grypę. Zarażeni zostali szczepem wirusa, który dotychczas nie przenosił się na ludzi. W Szanghaju zmarło 6 osób zarażonych wirusem H7N9.

W.M.

Wirus Schmallenberg w Szkocji

(Agra Europe 2013, nr 2560, s. 20)

W stadzie krów mlecznych w Szkocji w Dumfries i Galloway wykryto przeciwciała wirusa Schmallenberg. Bydło to było urodzone i wychowane w Szkocji. Od czasu, kiedy wirus pojawił się po raz pierwszy w południowej Anglii wiadomo było, że prędzej czy później dotrze również do Szkocji. Jest to jednak zła wiadomość dla farmerów, których sytuację utrudniają niekorzystne warunki pogodowe.

W.M.

 

Mączki mięsne w żywieniu ryb

(Agra Europe 2013, nr 2553, s. 3)

Francja sprzeciwiła się decyzji Komisji Europejskiej o przywróceniu stosowania przetworzonego białka zwierzęcego w żywieniu ryb. Stosowania mączek mięsnych i mięsno-kostnych w żywieniu bydła zakazano w 1997 r., a w 2001 r. wycofano je z żywienia wszystkich zwierząt w ramach ograniczania zasięgu epidemii gąbczastego zapalenia mózgu, tzw. choroby szalonych krów.

W.M.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter