Zdrowie zwierząt

Sieci z insektycydami

(Agra Europe 2013, nr 2559, s. 23)

Według raportu FAO, w Kenii w małych fermach mleczarskich udało się podwoić, a nawet niekiedy potroić produkcję mleka otaczając pomieszczenia dla zwierząt sieciami nasączonymi insektycydami. Zabieg ten pozwala ograniczyć o 90 proc. liczbę owadów przenoszących choroby. O 90 proc. zmniejszyła się też liczba przypadków zapalenia wymienia, bakteryjnej choroby przenoszonej przez owady, a także na skutek braku higieny przy dojeniu. Liczba zachorowań rolników na malarię zmniejszyła się dzięki tej prostej metodzie o 40 proc.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Żywność

Droga żywność przyczyną otyłości

(Agra Europe 2013, nr 2560, s. 6)

Bank Światowy ostrzega, że rosnące ceny żywności są w znacznej mierze przyczyną zwiększającej się liczby otyłych ludzi. W złej sytuacji ekonomicznej ludzie zwracają się w stronę tańszej żywności, bogatszej w kalorie, o mniejszej wartości odżywczej. Stwierdzono, że  połowa ludzi z nadwagą mieszka w dziewięciu krajach – Chinach, USA, Niemczech, Indiach, Rosji, Brazylii, Meksyku, Indonezji i Turcji. Tak więc otyłość nie dotyczy wyłącznie krajów bogatych. Według oceny Banku Światowego, w 2008 r. na świecie było 1,46 mld osób z nadwagą oraz 508 mln ludzi otyłych. W 2030 r. będzie ich odpowiednio 2,16 mld i 1,12 mld.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Rynki rolne

Wzrost cen żywności w Unii Europejskiej

(Agra Europe 2013, nr 2560, s. 3)

Indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI – Consumer Price Inflation) w krajach OECD w lutym zmniejszył się o 1,8 proc. (w styczniu – 2,1 proc.). W krajach Unii Europejskiej CPI wzrósł jednak o 2,7 proc., a w strefie euro – o 2,4 proc.. Największy wzrost zanotowano w Finlandii (o 6,1 proc.), Estonii (o 5,9 proc.) i na Słowacji (o 5,6 proc.). CPI wzrósł istotnie również na Islandii (o 6,1 proc.), w Meksyku (o 5,7 proc.) i w Turcji (o 5,6 proc.). Poniżej średniej dla krajów OECD znalazła się Francja (wzrost CPI o 1,5 proc.) i USA (wzrost CPI o 1,2 proc.). Indeks wzrostu cen zmniejszył się w Japonii (o 2,4 proc.), a w porównaniu z IV kwartałem poprzedniego roku spadł również w Australii (o 0,6 proc.) i w Nowej Zelandii (o 0,8 proc.).

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Produkcja zwierząt

Spadek produkcji mięsa czerwonego

(Agra Europe 2013, nr 2552, s. 20)

Szacuje się, że produkcja baraniny w Unii Europejskiej w 2022 r. wyniesie 831 tys. ton, czyli w porównaniu z 2011 r. zmniejszy się o 16 proc. Popyt na to mięso w 2022 r. będzie o 15 proc. mniejszy niż obecnie i spożycie wyniesie poniżej 2 kg na osobę rocznie. Produkcja wołowiny zmniejszy się w omawianym okresie o 3 proc. i wyniesie blisko 8 mln ton. Spadek ten najsilniejszy będzie w dwu pierwszych latach dziesięciolecia. W kolejnych latach produkcja ta powoli będzie wzrastać. Podobny trend wystąpi w produkcji wieprzowiny. Zmiana w zasadach utrzymania macior, która weszła w życie na początku bieżącego roku wpływa na zmniejszenie liczebności zwierząt. Później jednak pogłowie zostanie odbudowane. W 2022 r. produkcja wieprzowiny osiągnie 23 mln ton. Natomiast produkcja mięsa drobiowego wzrośnie o 4,4 proc. i osiągnie w 2022 r. 12,9 mln ton. Jego spożycie zwiększy się o 4,3 proc. do 24,1 kg na osobę rocznie.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Problemy w rolnictwie

Więcej miejsc pracy w rolnictwie francuskim

(Agra Europe 2013, nr 2560, s. 3)

Według stowarzyszenia farmerów francuskich, 11 proc. rolników zatrudniło pracownika sezonowego w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a 12 proc. zamierza zatrudnić co najmniej jednego do lipca. W 12 proc. gospodarstw, głównie specjalizujących się w uprawie winorośli, planuje się zatrudnienie pracownika na stałe. 95 proc. osób, które ukończyły szkoły związane z pracą w rolnictwie znalazło zatrudnienie przed upływem sześciu miesięcy.

W.M.

Ograniczenie kredytowania rolnictwa we Włoszech

(Agra Europe 2013, nr 2560, s. 3)

Kredyty udzielone w 2012 r. rolnikom we Włoszech zmniejszyły się o 22 proc. Spadek wielkości produkcji i jej wysokie koszty powodują, że 25% pożyczkobiorców nie spłaca ich.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...