Zakochani w Falenopsis

W obrębie roślin kwiatowych rodzina storczykowatych Orchidacae zajmuje pozycję szczególną. Dzięki swym przyciągającym wzrok pięknym kwiatom i występowaniu prawie na całym świecie w ogromnej różnorodności, której odzwierciedleniem jest największa znana dotychczas w świecie roślin liczba gatunków – około 20-35 tys. – cieszy się tak wielkim zainteresowaniem. Ich potencjalna rzadkość i łatwość tworzenia się mieszańców międzyrodzajowych i międzygatunkowych podnoszą jeszcze ich atrakcyjność.

Jednym z najpopularniejszych obecnie gatunków storczyków, szczególnie atrakcyjnie prezentujących się w naszych domach jest - Phalaenopsis. Ma piękne i trwałe kwiaty o szerokiej palecie barw. Liczy od 40 do 70 gatunków i występuje na terenach tropikalnych: w południowo-wschodniej Azji, na Filipinach, Borneo, Półwyspie Malajskim. Storczyki tego gatunku rosną jako epifity (epifit – roślina rosnąca na innej roślinie, ale zwykle nie prowadząca pasożytniczego trybu życia. Korzysta z innego gatunku jako podpory, a odżywia się najczęściej samodzielnie) w ciepłych i wilgotnych warunkach, gdzie pora sucha prawie w ogóle nie występuje (z tego powodu wegetacja jest nieustanna).

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Rewolucja w nawożeniu azotem specjalnych upraw ekologicznych

REWOLUCJA W NAWOŻENIU AZOTEM SPECJALNYCH

UPRAW EKOLOGICZNYCH

W Polsce z roku na rok przybywa gospodarstw ekologicznych. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanych w roku 2013, na koniec grudnia 2012 r. w Polsce było 25,9 tys. gospodarstw ekologicznych gospodarujących na ponad 650 tys. ha. W stosunku do 2011 r. powierzchnia i liczba gospodarstw zwiększyła się o 10%.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat powierzchnia użytków ekologicznych w naszym kraju wzrosła jedenastokrotnie i nadal, według ekspertów będzie wzrastać. Jest to spowodowane rosnącym zainteresowaniem konsumentów płodami rolnymi pochodzącymi z gospodarstw tego typu. Badania jakości żywności ekologicznej, które potwierdzają, że wykazuje ona więcej walorów prozdrowotnych, odżywczych i smakowych w porównaniu z żywnością wyprodukowaną w sposób konwencjonalny, są zachętą do sięgania po te produkty. Rolnictwo ekologiczne cieszy coraz większym zainteresowaniem, zarówno wśród potencjalnych konsumentów, jak i samych producentów – rolników.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...