Okrywanie truskawek czas zacząć!

Sezon truskawkowy już za kilka miesięcy, dlatego czas pomyśleć o przyspieszeniu dojrzewania tych owoców. Można tego dokonać okrywając je folią lub włókniną, lub stawiając niskie tunele foliowe.

Okrywanie truskawek należy zacząć, gdy tylko rozmarznie gleba. Zazwyczaj robi się to w marcu, a czasem pod koniec lutego lub na początku kwietnia. Okrycia ochraniają też plantację przed przymrozkami, dlatego pozostawia się je nawet do maja.

Trzeba dodać, że do przyspieszania owocowania truskawek polecane są wybrane odmiany wczesne (np. Kama, Salut, Honeoye) lub średnio wczesne (Kent, Elsanta, Darselect). Większe przyspieszenie owocowania można uzyskać okrywając wczesne odmiany, posadzone na południowych skłonach, na glebach lżejszych i szybko nagrzewających się.

Istnieje kilka metod przyspieszania dojrzewania truskawek. Najprostszą z nich jest tzw. metoda okrywania na „płask”. Stosuje się do tego włókniną polipropylenową P-17 (agrowłókninę) lub folię perforowaną o grubości 0,04-0,1 mm i 500-700 o otworach o średnicy 1 cm na 1 m2 powierzchni.

Okrycia rozkłada się luźno na roślinach tak, aby umożliwić nieograniczony ich wzrost. Folię lub włókninę należy dobrze umocować w ziemi, poprzez przyłożenie woreczkami z piaskiem lub wkopanie ich brzegów wzdłuż rzędów.

Ta metoda może być stosowana zarówno w rzędowym systemie uprawy, jak i pasowo-rzędowym lub zagonowym. Najlepszy jakościowo plon uzyskuje się w pierwszym roku owocowania pod warunkiem, że rośliny były posadzone odpowiednio wcześnie ( I połowa sierpnia).

Włóknina polipropylenowa P-17 jest tworzywem sztucznym, składającym się z luźno połączonych ze sobą  włókien tworzących nieregularne oczka. W porównaniu  z folią jest bardziej przewiewna i lepiej przepuszcza wodę, dzięki czemu rośliny można deszczować bez jej zdejmowania. Także opryskiwanie międzyrzędzi herbicydami nie wymaga zdejmowania włókniny. Jest ona o wiele lżejsza od folii, dobrze przylega do roślin i w mniejszym stopniu zwiewa ją wiatr. Poza tym pod włókniną utrzymuje się niższa temperatura i wilgotność powietrza niż pod folią, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko porażenia roślin przez szarą pleśń. Pod tego typu okryciem rośliny są mniej wydelikacone. Okrywanie truskawek włókniną przyspiesza dojrzewanie owoców o 3-8 dni.

Pod folią uzyskuje się wyższą o 2-3oC temperaturę powietrza, niż pod włókniną. Okrywanie truskawek folią przyspiesza dojrzewanie owoców o 3-8 dni. Z reguły owoce przykryte folią dojrzewają o kilka dni wcześniej niż te przykryte włókniną. Folia perforowana jest dosyć mocna, dzięki czemu można jej używać przez kilka sezonów.

Pod koniec kwitnienia wskazane jest wyściółkowanie plantacji słomą co ograniczy zabrudzenie owoców, porażenie przez skórzastą zgnilizną owoców oraz zredukuje wyrastanie chwastów. Warto wspomnieć, że na rynku istnieją także czarne włókniny do ściółkowania gleby, które spełniają te same funkcje co słoma.

Sektor owoców miękkich, a szczególnie produkcja truskawek, pełnią bardzo ważną rolę w produkcji rolniczej i ogrodniczej nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Z danych statystycznych wynika, że Polska z produkcją truskawek wynoszącą przeciętnie 181,9 tys. ton owoców, po Hiszpanii (300,9 tys. ton), a razem z Turcją (186,1 tys. ton) i Włochami (161,0 tys. ton) należy do największych producentów owoców tego gatunku w Europie. Kolejne miejsce przypada Niemcom, które dostarczają przeciętnie 130,9 tys. t owoców tego gatunku. Jednakże spośród wymienionych najważniejszych producentów jedynie Polska specjalizuje się w produkcji truskawek przeznaczonych dla przetwórstwa, a ich udział stanowi niemal 70% ogólnej produkcji tych owoców w kraju.

Inną metodą przyspieszania dojrzewania truskawek (o 7-14 dni) jest ustawianie nad roślinami niskich tuneli foliowych. Są to tzw. osłony sezonowe i ustawia się je na okres 2-3 miesięcy. Aby lepiej wykorzystać powierzchnię tuneli rośliny powinny być posadzone na zagonach dwu- lub czterorzędowych. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć dojrzewanie - o 14-21 dni - owoców, rośliny w tunelach można okryć agrowłókniną.

Szkielet tunelu powinien być wykonany  z rurek winidurowych lub drutu ocynkowanego grubości 5-6 mm. Do tego celu można też użyć prętów wiklinowych, leszczynowych czy wierzbowych, wygiętych w pałąki. Wysokość tunelu powinna mieć ok. 50-60 cm, a jego szerokość zależy od szerokości zagonu. Tak skonstruowany szkielet przykrywa się folią (perforowaną lub nieperforowaną) o grubości  1 mm.

W tunelach bardzo szybko wzrasta temperatura, dlatego gdy dochodzi ona do 23oC konieczne jest wietrzenie. Od początku kwitnienia konieczne jest też podnoszenie boków tunelu, aby umożliwić zapylenie kwiatów przez owady.

Należy pamiętać, że pod wymienionymi okryciami panuje swoisty mikroklimat – wzrasta temperatura i wilgotność powietrza, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, lub pojawieniu się przędziorków, na roślinach. Dlatego przy uprawie truskawek pod osłonami w okresie kwitnienia zaleca się wykonanie przynajmniej 3 zabiegów przeciwko szarej pleśni. Kiedy 10 proc. kwiatów już zakwitnie, wtedy należy rozpocząć wykonywanie zabiegów. Należy je powtarzać co 5-7 dni do końca kwitnienia, zachowując okresy karencji.

Oprac. Aleksandra Szymańska

 

Źródła:

  • K. Ostrowska, Uprawa truskawek na zbiór przyspieszony, [w:] „Hasło Ogrodnicze”, 1999 nr 3
  • A. Pawlak-Zdziechowska, Jak przyspieszyć dojrzewanie truskawek, [w:] „Lubelskie Aktualności Rolnicze”, 2010 nr 3
  • „Pod Osłonami: uprawy w szklarniach i tunelach”, 2014 nr 2-4
  • E. Żurawicz, Uprawa truskawek w polu i pod osłonami, Kraków 2009
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter