Prognoza uprawy oraz zaprawy nasienne do ochrony kukurydzy przed chorobami i szkodnikami w 2015 roku

Zaprawy nasienne

Jedną z najprostszych w wykonaniu, bezpieczną dla stosującego, a zarazem jedną z tańszych metod ochrony kukurydzy przed wczesnowiosennymi chorobami i szkodnikami, jest stosowanie zapraw nasiennych. Ich użycie uważane jest także za działanie proekologiczne, gdyż dawka substancji czynnej jest tu precyzyjnie ustalona i znajduje się na ściśle określonej powierzchni (okrywie ziarniaka).

Obowiązująca od 2014 roku integrowana ochrona roślin przy stosowaniu ochrony chemicznej zaleca, aby była ona wykorzystywana w ostateczności w oparciu o monitoring pojawu gatunków zwalczanych. W przypadku chorób, czy też szkodników pojawiających się zaraz po siewach, trudno jest przewidzieć nasilenie ich występowania w danym roku, stąd też użycie zapraw zalicza się do metod profilaktycznych. O potrzebie ich użycia mogą zadecydować także obserwacje występowania agrofagów z poprzednich sezonów wegetacyjnych.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...

Okrywanie truskawek czas zacząć!

Sezon truskawkowy już za kilka miesięcy, dlatego czas pomyśleć o przyspieszeniu dojrzewania tych owoców. Można tego dokonać okrywając je folią lub włókniną, lub stawiając niskie tunele foliowe.

Okrywanie truskawek należy zacząć, gdy tylko rozmarznie gleba. Zazwyczaj robi się to w marcu, a czasem pod koniec lutego lub na początku kwietnia. Okrycia ochraniają też plantację przed przymrozkami, dlatego pozostawia się je nawet do maja.

Trzeba dodać, że do przyspieszania owocowania truskawek polecane są wybrane odmiany wczesne (np. Kama, Salut, Honeoye) lub średnio wczesne (Kent, Elsanta, Darselect). Większe przyspieszenie owocowania można uzyskać okrywając wczesne odmiany, posadzone na południowych skłonach, na glebach lżejszych i szybko nagrzewających się.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Czytaj więcej...