Prawo rolne UE
- Szczegóły
- Kategoria: Przegląd polskiej prasy rolniczej
Nowe zasady sprzedaży bezpośredniej
(Trzoda Chlewna 2015 nr 11, s. 7)
26 października 2015 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2015 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej (Dz. U. poz. 1703). Rozporządzenie to wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. uchylając w tym dniu obecnie obowiązujące w tym zakresie przepisy, tj. rozporządzenie MRiRW z dnia 29 grudnia 2006 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej (Dz. U. z 2007 r. Nr 5, poz. 38).
Nowe rozporządzenie reguluje kwestie wymagań weterynaryjnych przy prowadzeniu produkcji niewielkich ilości nieprzetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego, tj. małych ilości surowców pochodzenia zwierzęcego, mięsa z drobiu i zajęczaków poddanych ubojowi w gospodarstwie rolnym, zwierzyny łownej lub mięsa zwierząt łownych celem ich sprzedaży konsumentom końcowym lub lokalnym zakładom detalicznym, które bezpośrednio zaopatrują konsumenta końcowego.
Rozporządzenie wprowadza także szereg ułatwień dla podmiotów, w tym rolników i pszczelarzy prowadzących sprzedaż bezpośrednią produktów pochodzenia zwierzęcego w stosunku do wymagań weterynaryjnych obecnie obowiązujących w tym zakresie, np. poprzez wprowadzenie możliwości przekroczenia wielkości sprzedaży bezpośredniej przez podmiot w danym tygodniu czy też wprowadzenie możliwości sprzedaży bezpośredniej jaj z gospodarstwa oraz zniesienie, pod pewnymi warunkami, ograniczenia dotyczącego obszaru sprzedaży bezpośredniej w przypadku sprzedaży podczas targów oraz kiermaszów organizowanych w celu promocji tych produktów, np. wprowadzenie możliwości sprzedaży podczas takich imprez na terenie całego kraju.
Oprac. Aleksandra Szymańska
Obrót ziemią rolną na nowych zasadach – zmiany w przepisach od 2015 r. / Łukasz Walter, Grzegorz Wroński
(Pomorskie Wieści Rolnicze 2015 nr 11, s. 6-7)
W dniu 5 sierpnia 2015 r. Sejm uchwalił nową ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, zmieniającą również w znacznej części przepisy ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa (Dz.U. z 2012 r., poz. 1187, z późn. zm.). Ustawa ta po podpisaniu jej przez prezydenta w dniu 27 sierpnia 2015 r., wchodzi w życie od dnia 1 stycznia 2016 r. Wraz z nowym rokiem zaczynają zatem obowiązywać nowe zasady obrotu gruntami rolnymi, które w sposób istotny ograniczają zasady nabywania nieruchomości rolnych.
Założeniem i jednocześnie głównym celem ustawodawcy dla wprowadzenia nowej regulacji jest ochrona polskich gruntów przed ich wykupem przez obcokrajowców poprzez ograniczenia, jakie ustawodawca nakłada na obcokrajowców po zakończeniu okresu ochronnego ustalonego z Unią Europejską.
Pozostałe cele ustawodawcy to poprawa struktury obszarowej gospodarstw rolnych, przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych, zapewnienie prowadzenia gospodarstw rolnych o odpowiednich kwalifikacjach, a także modyfikacja zasad obrotu nieruchomościami rolnymi z Zasobu Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.
Najistotniejsze zmiany w wyżej wymienionych ustawach dotyczą:
- Prawa pierwokupu nieruchomości rolnej w przypadku jej sprzedaży. Od 1 stycznia 2016 roku zmienia się krąg podmiotów uprawnionych z tytułu pierwokupu. Jeżeli nie będzie bowiem uprawnionego dzierżawcy, to prawo pierwokupu wykonać będzie mógł rolnik indywidualny będący właścicielem nieruchomości rolnej graniczącej ze sprzedawaną nieruchomością.
- Forma umów dzierżawy. Ustawa wprowadza nowy wymóg przekazywania umów do dyrektora oddziału Agencji i od terminu tego przekazania liczyć się będzie termin wykonywania umowy.
- Zmniejszenie normy obszarowej. Obecnie prawo pierwokupu od Agencji, poza przypadkiem odsprzedaży nieruchomości w terminie 5 lat od jej nabycia od Agencji, co reguluje art. 29, ust. 4 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, przysługuje również w przypadku, gdy nieruchomość będąca przedmiotem prywatnego obrotu obejmuje powierzchnię co najmniej 5 ha. W nowej ustawie Agencja będzie mogła realizować prawo pierwokupu do nieruchomości o obszarze co najmniej 1 ha, co w sposób zasadniczy zwiększy ilość transakcji, w których „pośredniczy" Agencja. O tym czy Agencja wykonywać będzie prawo pierwokupu, decydować będą nowo powołane komisje do spraw kształtowania ustroju rolnego.
- Reglamentacja obrotu nieruchomościami skutkującego podziałem gospodarstwa. Wraz z nowym rokiem ustawodawca wprowadza reglamentację obrotu ziemią, jeżeli w wyniku sprzedaży nieruchomości miałoby dojść do podziału gospodarstwa. Krótko mówiąc, ustawodawca dąży do tego, aby w rękach zbywcy pozostała co najmniej tzw. podstawowa norma obszarowa użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, która będzie różna dla każdego województwa. Ustawodawca zakłada, że podstawowa norma obszarowa wynosić ma nie więcej niż 4-krotność średniej powierzchni gruntów w województwie
- Zmiana zasad w nabywaniu nieruchomości od Agencji - więcej na www.anr.gov.pl
Oprac. Aleksandra Szymańska