Problemy zwierząt

Wprowadzanie nowych zasad utrzymania macior

(Agra Europe 2013, nr 2554, s. 4)

Komisja Europejska podjęła działania przeciwko dziewięciu krajom, które mają największe zaległości we wprowadzaniu nowych zasad utrzymania macior prośnych. Są to: Belgia, Cypr, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Polska i Portugalia. W krajach tych, według oceny ich rządów, trudna sytuacja ekonomiczna rolników uniemożliwia przeprowadzenie koniecznych inwestycji.

W.M.

 

Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń

(Agra Europe 2012, nr 2544, s. 21)

Komisja Europejska zdecydowała się przeznaczyć 1,4 mln euro na wyeliminowanie afrykańskiego pomoru świń z Sardynii, jedynego regionu w Unii Europejskiej, gdzie choroba ta występuje. Wykryto ją w siedmiu spośród ośmiu prowincji Sardynii. Ogółem na zwalczanie 137 chorób zwierząt w Unii Europejskiej przeznaczono w 2013 r. 200 mln euro. Najwięcej, bo 71,0 mln euro, pochłonie zwalczanie gruźlicy bydła (w 2012 r. – 65,55 mln euro). Następne miejsce pod względem wydatków na zwalczanie zajmuje TSE (encefalopatia gąbczasta), wścieklizna (wzrost nakładów o 75%), którą zamierza się do końca wyeliminować oraz salmonelloza (druga najczęściej spotykana choroba odzwierzęca).

W.M.

 

Zalegalizowanie klonowania zwierząt w Brazylii

(Agra Europe 2012, nr 2545, s. 22)

Dziesięć lat po sklonowaniu pierwszego zwierzęcia w Brazylii, Senat tego kraju przyjął zasady prawne regulujące klonowanie. Wszystkie dotyczące tego prace (naukowe, produkcja) będą musiały uzyskać aprobatę ministerstwa rolnictwa. Instytucje przeprowadzające klonowanie będą odpowiedzialne za ewentualne szkody jakie to przyniesie.

W.M.

 

Ograniczanie zużycia antybiotyków w chowie drobiu

(Agra Europe 2012, nr 2545, s. 19)

Na konferencji dotyczącej produkcji drobiarskiej, która odbyła się w Bangkoku w końcu 2012 r. ostrzegano przed rosnącą odpornością bakterii na antybiotyki. Stwierdzono, że substancje te należy stosować w jak najmniejszej ilości, jednak na tyle dużej, aby spełniały swoje zadania. Szczepienia drobiu i inne metody kontrolowania chorób pozwolą na minimalizację stosowania antybiotyków. Obecnie w Europie, Ameryce i Japonii coraz większą wagę przykłada się do tego, aby drób nie zawierał pozostałości antybiotyków. Stosuje się różne metody ograniczania ich zużycia w chowie drobiu. Zużycie to jest różne w poszczególnych krajach, np. w Niemczech jest ono wyższe niż w Wielkiej Brytanii. Ostatnio w Korei Płd. zakazano dodawania antybiotyków do mieszanek paszowych. Na konferencji ostrzegano, że jeśli azjatyccy producenci drobiu nie zwrócą większej uwagi na pozostałości antybiotyków w mięsie drobiu, może to poważnie ograniczyć dostęp ich produktów na rynki europejskie, amerykańskie oraz rynek japoński.

W.M.

 

Choroba Newcastle w Rumunii

(Agra Europe 2012, nr 2537, s. 18)

W Rumunii na fermie drobiu w centralnej prowincji Brasov wykryto chorobę Newcastle. Wirus ten wystąpił w Rumunii po raz pierwszy od trzech lat. Przypadek choroby został zgłoszony do Organization for Animal Health. Podjęto działania zapobiegające rozszerzaniu się choroby. W pierwszym półroczu 2012 r. Rumunia eksportowała blisko 50 tys. ton mięsa, czyli o 20% więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Blisko połowa tego eksportu była skierowana do Bułgarii. Znaczącymi odbiorcami tego mięsa były też Węgry, Holandia, Wielka Brytania i Niemcy.

W.M.

 

Ograniczenie testowania bydła na BSE

(Agra Europe 2012, nr 2546, s. 17)

Testowanie bydła na obecność BSE wprowadzono w Unii Europejskiej od początku 2001 r. Początkowo badane było bydło (ubijane na mięso przeznaczone do spożycia dla ludzi) w wieku powyżej 30 miesięcy. W miarę poprawy sytuacji epidemiologicznej, od 2009 zaczęto podwyższać tę granicę wiekową i obecnie testowane jest bydło powyżej 72 miesięcy. Ostatnio jednak zdecydowano, że nie jest to już konieczne (jedynie w Bułgarii i Rumunii badania będą utrzymane). Badane będzie tylko bydło, u którego stwierdzono objawy choroby.

W.M.

 

Nietypowy przypadek BSE

(Agra Europe 2012, nr 2546, s. 17)

Po wykryciu nietypowego przypadku BSE w Brazylii kolejne kraje zakazały importu wołowiny z tego kraju. BSE, czyli gąbczaste zapalenie mózgu, tzw. chorobę szalonych krów, wykryto w stanie Parana u trzynastoletniej krowy. Test na obecność prionów (białek związanych z tą chorobą) dał wynik pozytywny, ale u zwierzęcia nie wystąpiły żadne objawy choroby. Podobny nietypowy przypadek BSE stwierdzono w kwietniu 2012 r. w USA.

W.M.

 

Wirus Schmallenberg w Europie

(Agra Europe 2012, nr 2546, s. 19)

Obecnie wirus Schmallenberg powodujący deformację płodów owiec i bydła, występuje w 15 krajach Europy. Dotychczas spotykano go na północy Europy – w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i Francji. Ostatnio wykryto go w Polsce i w Skandynawii. Pojedyncze przypadki występowały też w Hiszpanii i we Włoszech. W 2013 r. będą one coraz liczniejsze.

W.M.

 

Wirus Schmallenberg w Szkocji

(Agra Europe 2012, nr 2537, s. 15)

Wirus Schmallenberg po raz pierwszy wystąpił w Szkocji. Wykryto go u tryka  importowanego z Shropshire. Dzięki niskim temperaturom  panującym obecnie nie ma groźby rozszerzenia się zasięgu choroby. Jednak na wszelki wypadek zalecono przetestowanie wszystkich zwierząt, które miały kontakt z chorym trykiem.

W.M.

 

Obrońcy praw zwierząt a wypas krów

(Agra Europe 2012, nr 2539, s. 21)

Światowe Stowarzyszenie Obrońców Praw Zwierząt rozpoczęło kampanię o zasięgu europejskim zwalczającą intensywny chów krów mlecznych. Według ich oceny w niektórych krajach 2/3 krów mlecznych nigdy nie jest wypasanych i całe życie spędza w oborach. Twierdzą, że pastwiskowy chów tych zwierząt jest kulturowym dziedzictwem Europy i również z tego względu należy go zachować.

W.M.

Owady alternatywną paszą

(Agra Europe 2012, nr 2539, s. 20)

Naukowcy z Uniwersytetu w Wageningen stwierdzili, że owady mogą stanowić alternatywną paszę dla zwierząt zastępującą kosztowne pasze białkowe, takie jak mączka rybna, czy śruta sojowa. Do masowej produkcji najlepiej nadają się muchy domowe. Ich poczwarki zawierają 65,7% suchej masy

W.M.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter