Historia
- Szczegóły
- Kategoria: Ze zbiorów biblioteki
Historia
Rodzina, gospodarstwo domowe i pokrewieństwo na ziemiach polskich w perspektywie historycznej: ciągłość czy zmiana? Pod red. Cezarego Kukli. Warszawa 2013
Przedstawione studia stanowią propozycję nowego spojrzenia na funkcjonowanie rodziny i jej gospodarstwa na ziemiach polskich w różnych okresach i różnych etapach rozwoju społecznego.
Etos dworu szlacheckiego: szkice z dziejów kultury. Michał Rożek. Kraków 2013
Od autora: Nam jednak pozostanie w pamięci ten polski dwór szlachecki, strażnik narodowej tradycji, ostoja religijności, patriotyzmu, bon tonu, który uczył, jak dobrze przeżyć, by zapisać się w pamięci potomnych. Do takiego dworu tęsknimy. I niech ta nostalgia pozostanie.
Niniejsza praca dotyczy etosu dworu szlacheckiego od schyłku XVIII aż do początku XX w., z położeniem szczególnego nacisku na dziewiętnaste stulecie. Tego wszystkiego, co duchowe i niematerialne.
Autor patrzy na etos z lotu ptaka, wybierając i oświetlając punktowo pewne elementy, obrazy i postacie. Kreśli biografię dworu bez jakiegokolwiek ukrywania tego, co przykre, wstydliwe, smutne i przerażające. Oddziela fakty od mitów.
Powstanie Styczniowe. Album pod red. Tadeusza Skoczka. Proszówki 2013
22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. Z okazji 150 rocznicy tego wydarzenia gorąco polecamy ogólną literaturę dotyczącą powstania, a zwłaszcza pozycje książkowe omawiające przebieg zrywu niepodległościowego, jaki miał miejsce na terenach województwa lubelskiego.
Historia pieniądza na ziemiach polskich. Adam Dylewski. Warszawa 2012
Pierwsza od czasów „Tysiąca lat monety polskiej” Tadeusza Kałkowskiego próba przystępnego, popularnego ujęcia aktualnego stanu wiedzy rodzimej numizmatyki, uwzględniająca wyniki najważniejszych badań z przełomu XX i XXI w., które zupełnie zmieniły dotychczasowe poglądy na początki pieniądza w Polsce.
Krajoznawstwo
Tajemnicze miejsca świata. Od Atlantydy do Loch Ness. Gulio di Martino. Warszawa 2013
Podczas każdej podróży nieustannie zachwyca nas piękno ziemi. Istnieją miejsca, w których stajemy zdumieni na widok pozostałości dawnych kultur, kryjących nieodgadnione tajemnice. Wywołują one pytania, od dawna nurtujące ludzi: co było przed nami? Czego jeszcze nie wiemy? Książka ta jest jak podróż do trudno dostępnych, niezwykle malowniczych zakątków świata. Składa się z opowieści i zdjęć naszej pełnej zagadek planety. Umożliwia zwiedzanie niezwykłych miejsc, od podwodnych ruin miasta u wybrzeży Japonii po szczyty piramid w Egipcie, od Wyspy Wielkanocnej z pradawnymi posągami moai po tajemnicze archiwa Watykanu. Przekazuje wiedzę, ale też zachęca do wybiegania myślą poza granice poznania.
Polskie rzeki i jeziora. Elżbieta Kobojek i Sławomir Kobojek. Bielsko-Biała 2012
Wszystkie rzeki, od wielkich po najmniejsze, tworzą na powierzchniach kontynentów sieć, która niczym pajęczyna pokrywa lądy, odprowadzając wodę do oceanów, mórz lub jezior i modelując powierzchnię poprzez żłobienie dolin oraz przenoszenie albo osadzanie piasków i żwirów. Wobec powyższego o wyjątkowości naszego kraju, obok gór, wybrzeża, lasów, stanowią także rzeki i jeziora. O nich opowiada ksiażka…
Dookoła Polski. Joanna Włodarczyk. Warszawa 2012
W niniejszej publikacji przedstawiono wielkość i piękno naszego kraju, aby natchnąć do bardziej szczegółowego poznania najbliższej okolicy oraz dalszych podróży do wybranych, atrakcyjnych miejsc.
Dobierając listę atrakcji turystycznych w każdym z regionów, uwzględniono miejsca bardzo znane, gdzie trzeba bywać, a także obiekty mniej znane leżące z dala od głównych szlaków turystycznych, a mające swój urok i duże znaczenie dla kultury, niejednokrotnie ukryte głęboko pod ziemią czy trudno dostępne.
Top 10 Polska. Joanna Włodarczyk. Warszawa 2011
Książka ta została stworzona, aby pokazać innym, a może i sobie samym, że jesteśmy wspaniałym i ciekawym narodem, pełnym ludzi mądrych, odważnych i o wielkim sercu, a nasz kraj niewątpliwie warto poznać. Ideą książki było zgromadzenie informacji o Polsce i polakach i zestawienie ich w tytułowe TOP 10.
Zamki i pałace Polski. Joanna Włodarczyk. Warszawa 2011
Spośród wielu zamków i pałaców znajdujących się w Polsce autorka prezentuje sześćdziesiąt, wartych zobaczenia, rozrzuconych po całym kraju obiektów. Każda budowla została krótko opisana i opatrzona barwnymi fotografiami. Być może któraś z nich stanie się celem najbliższej rodzinnej wycieczki.
Zabytki UNESCO w Polsce. Joanna Włodarczyk. Warszawa 2011
Bogato ilustrowany album przedstawiający zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Piękne fotografie, ukazujące szczególnie cenne zabytki architektury i sztuki.
Tatry. Joanna Włodarczyk. Warszawa 2011
Tatry to jedyny na terenie Polski i Słowacji obszar wysokogórski, który przez wieki ze względu na swą niedostępność opierał się działalności człowieka i pozostał w niezmienionej formie od czasu powstania. Książka ta opisuje właśnie dziką florę i faunę Tatr. Dodatkowym atutem tej pozycji są wspaniałe zdjęcia przeplatane ciekawymi informacjami z życia Tatr.
Szlak Orlich Gniazd. Joanna Włodarczyk. Warszawa 2011
Szlak Orlich Gniazd to przepiękna kraina o niezwykle urozmaiconym krajobrazie, bogata w zabytki, cenna pod względem przyrodniczym i kulturowym. Szlak Orlich Gniazd, poprzez połączenia piękna przyrody i architektury, stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Polski, a być może i Europy Środkowej.
Polska jest naj…. Joanna Włodarczyk. Warszawa 2011
Z książki tej dowiemy się, co Polska ma „naj” w położeniu, hydrologii, klimacie czy demografii. Znajdziemy tu obiekty najstarsze, największe, najmniejsze, najwyższe, najdłuższe, najgłębsze, najwyżej położone i wiele innych.
Będą to osobliwości przyrody i perły architektury.
Parki narodowe Polski. Joanna Włodarczyk. Warszawa 2011
Ochrona przyrody na terenie Polski ma dość długie tradycje. Już pierwszy król - Bolesław Chrobry - zabronił polować na, powszechnie zabijane w tamtych czasach, bobry, biorąc również pod ochronę miejsca ich zamieszkania (żeremia). Obecnie mamy 23 parki narodowe, które obejmują około 1 proc. powierzchni Polski. Album zawiera opis wszystkich parków krajobrazowych w Polsce.
Nowości dla zainteresowanych…
Podstawy wirusologii molekularnej. Andrzej Piekarowicz. Warszawa 2013
Kompendium współczesnej wiedzy o wirusach, ich biologii molekularnej, oparte na najnowszych badaniach. Autor bardzo przystępnie wprowadza w ten niewidzialny, lecz niezwykle różnorodny świat, prezentując m.in. klasyfikację wirusów, ich namnażanie, nowe choroby, dawniej nie rozpoznawane, zastosowanie wirusów w inżynierii genetycznej, szczepionki przeciwwirusowe.
Co niszczy ogród. Hanna Masternak, Anna Kulikowska. Warszawa 2013
W książce opisano różnego typu uszkodzenia krzewów i drzew ozdobnych, bylin, roślin cebulowych, kwiatów jednorocznych oraz traw wywołane przez najczęściej występujące choroby i szkodniki oraz chwasty. Ich rozpoznanie ułatwiają tabele objawów, zawierające zdjęcia, niekiedy w powiększeniu. W opisach znajdują się też informacje, kiedy i jakim preparatem należy zwalczać chorobę czy szkodnika. Zwolennicy naturalnych metod ochrony znajdą wskazówki, jak przygotować wyciągi i wywary roślinne oraz kiedy je stosować.
Katalog ozdobnych roślin ogrodowych. Małgorzata Bogusławska. Warszawa 2013
Co roku rynek ogrodniczy kusi mnóstwem rozmaitych roślin ozdobnych, stale przybywa na nim nowych gatunków i odmian. Katalog to niezawodny przewodnik dla wszystkich obecnych i przyszłych posiadaczy ogrodów, dający przejrzyste wskazówki, jak nie zagubić się w gąszczu oferowanych przez sklepy roślin i wybrać te najbardziej wartościowe, które nie wymarzną podczas zimy i będą się efektownie prezentowały przez wiele lat.
W Katalogu każdy miłośnik ogrodu znajdzie takie rośliny, które go zachwycą i które chciałby mieć we własnym otoczeniu. Dzięki tej książce sam świadomie dokona wyboru roślin i stworzy swój niepowtarzalny raj na ziemi.
Koty: pochodzenie, rasy, zachowania. Magdalena M. Kastelik. Warszawa 2013
Koty to piękne i tajemnicze zwierzęta, które od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi i zdobią jego dom. Ich niezaprzeczalny urok związany jest z zachwycającym wyglądem, gracją poruszania oraz wyrazistym charakterem. Książka ta przedstawia niemal cały koci świat zaklęty w jednej pozycji: legendy i podania o powstaniu rasy, informacje dotyczące krzyżowania, ciekawostki oraz opisy charakterów i wyglądu przedstawicieli kocich ras uzupełnione wyjątkowymi fotografiami. To podróż do świata tych fascynujących zwierząt.
Ptaki – wszystkie rodziny świata. Wielka encyklopedia. Warszawa 2012
10 000 gatunków ptaków; najnowsze kompendium przedstawiające wszystkie gatunki ptaków świata. Przygotowane przez zespół znanych biologów opisuje każdą rodzinę, ukazując formy, obyczaje, zachowania społeczne, rozmnażanie, odżywianie oraz środowisko życia.
Zwraca uwagę na gatunki ginące, które stanowią 1/8 wszystkich istniejących.
Encyklopedia przeznaczona zarówno dla amatorów - miłośników ptaków, jak i dla studentów ornitologii.
Wielka księga domowych wyrobów. Jolanta Bąk. Bielsko-Biała 2012
Coraz częściej szukamy zdrowej alternatywy dla powszechnie oferowanych produktów spożywczych. Często kupujemy w punktach ze zdrową żywnością. Rozglądamy się za produktami dobrymi, bez konserwantów, zawierających wartości odżywcze i smak. Z coraz większą chęcią podejmujemy się również domowej produkcji pieczywa, wędlin, dżemów czy masła i serów…
Zgromadzone w książce informacje zaznajomią Czytelnika z zasadami odpowiedniego doboru surowca i różnorodnymi sposobami ich obróbki. Nagrodą za cierpliwość i włożony trud z pewnością będzie niezwykły zapach i smak przygotowywanych posiłków.
Oprac. Aleksandra Szymańska