Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - nowa instytucja wspierająca polską wieś

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - nowa instytucja wspierająca polską wieś

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ma przejąć część obowiązków Agencji Rynku Rolnego (ARR) oraz wszystkie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), które zgodnie z ustawą z dnia 10 lutego 2017 roku o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (Dz. U. 2017 poz. 623) uległy likwidacji.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który zaczął działalność od 1 września 2017  roku, ma być odpowiedzialny za programowanie rozwoju polskiej wsi i gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Wszystkie kwestie finansowe, związane z płatnościami, będą rozstrzygane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), która przejmie zadania Agencji Rynku Rolnego.

Wprowadzenie powyższych zmian ma na celu zmniejszenie liczby instytucji, ograniczenie kosztów ich funkcjonowania oraz poprawę jakości obsługi beneficjentów i kontrahentów. Zakłada się, że w ciągu 11 lat oszczędności związane z utworzeniem KOWR-u wyniosą 1 mld 264 mln zł. Natomiast wydatki związane z koniecznością wprowadzenia nowych systemów informatycznych - 169 mln zł. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma wyodrębnione jednostki organizacyjne: Centralę w Warszawie oraz Oddziały Terenowe w każdym województwie.

Dotychczasowe zadania płatnicze Agencji Rynku Rolnego będą realizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), która stanie się jedyną jednostką  płatniczą dla Wspólnej Polityki Rolnej UE w Polsce. Z racji tego, że instytucja ta posiada Oddziały Regionalne w każdym województwie oraz biura powiatowe, rolnicy będą mieli łatwiejszy dostęp do  środków oferowanych w ramach pomocy finansowej. W powiatowych biurach ARiMR będzie można składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Natomiast Oddziały Regionalne zajmą się obsługą instrumentów finansowych takich, jak: Pakiet Hogana - nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów mleka, a także dla rolników z innych sektorów hodowlanych, wsparcie dla producentów owoców i warzyw związane z embargiem, tymczasową nadzwyczajną pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych, jak również wsparcie na dofinansowanie funduszu operacyjnego uznanych organizacji producentów owoców i warzyw.

Dodatkowo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie realizowała zadania związane z uznaniem grup i organizacji producentów oraz ich zrzeszeń w sektorze owoców i warzyw, organizacji producentów oraz ich zrzeszeń w sektorze mleka, organizacji producentów w sektorach innych niż owoce i warzywa oraz mleko, grup i producentów rolnych i ich związków. Natomiast Centrala ARiMR zajmie się sprawami administracyjnymi związanymi z rozdziałem owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży. ARiMR przejmie też obowiązki związane z prowadzeniem „Krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności”.

Od Agencji Nieruchomości Rolnych Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przejmie zadania związane z tworzeniem oraz poprawą struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych oraz restrukturyzacją i prywatyzacją rolniczego mienia Skarbu Państwa. Nowa instytucja będzie odpowiedzialna za obrót nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Skarbu Państwa. W ramach powierzonych jej kompetencji będzie uprawniona do wydawania decyzji administracyjnych dotyczących prywatnego obrotu gruntami rolnymi (UKUR), udzielania bezzwrotnej pomocy finansowej na utrzymanie infrastruktury na terenach wiejskich,  współpracy z samorządami w zakresie nieodpłatnego przekazywania gruntów.

KOWR zajmie się również wspieraniem działań na rzecz odnawialnych źródeł energii, Będzie nadzorował produkcję biogazu rolniczego, rynek biokomponentów i biopaliw ciekłych oraz produkcję biopłynów. Planowana jest również współpraca nowopowstałej jednostki z doradztwem rolniczym oraz jej uczestnictwo w programowaniu urbanistyczno-planistycznym, w zakresie wsparcia obszarów wiejskich oraz gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Ponadto, rząd będzie mógł powierzyć KOWR realizację innych zadań związanych z funkcjonowaniem rynków produktów rolnych i żywnościowych.

Dodatkowo Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie: 

  • kontrolował pisemne umowy, dopłaty do prywatnego przechowywania oraz interwencyjnych zakupów i sprzedaży produktów rolnych na poszczególnych rynkach, w tym masła, odtłuszczonego mleka w proszku, zbóż i mięsa,
  • zajmował się problemami handlu zagranicznego,
  • wspierał działania promocyjne i informacyjne na rynkach wybranych produktów rolnych i żywnościowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej,
  • administrował potencjałem produkcyjnym winorośli i wina,
  • prowadził monitoring rynku cukru,
  • zajmował się Funduszami Promocji, systemami jakości, wsparciem działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym,
  • realizacją programu dla szkół,
  • wsparciem dla pszczelarzy,
  • wspieraniem działań promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych i żywnościowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

KOWR będzie sprawował nadzór właścicielski nad działalnością 41 spółek hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, w których prowadzona jest hodowla twórcza i zachowawcza oraz gromadzony jest najcenniejszy materiał genetyczny roślin i zwierząt decydujący o postępie biologicznym.

Oprac. Joanna Radziewicz

Literatura:

  1. arimr.gov.pl
  2. arr.gov.pl
  3. Rusza Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Farmer z dnia 31.08.2017 r. (online)
  4. Szymańska M.: KOWR czyli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zamiast 2 agencji: ANR i ARR. Tygodnik Poradnik Rolniczy z dnia 30 maja 2017 r. (online).
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter