Skarby w zbiorach CBR
- Szczegóły
- Kategoria: Skarby w zbiorach CBR
Mikołaj Kopernik – album wydany w 540 rocznicę urodzin i 470 rocznicę jego śmierci
Seria: Wielcy Polacy ; 1
Proszówki 2013
Podstawę albumu stanowią przede wszystkim zbiory Biblioteki Jagiellońskiej. Obejmuje on ponad 200 stron barwnych ilustracji, na które składają się:
- wizerunki Mikołaja Kopernika w malarstwie, grafice i rzeźbie,
- wizerunki miejsc związanych z astronomem,
- ilustracje dotyczące teorii geocentrycznej i heliocentrycznej,
- kartografię, pisma i dokumenty,
- pomniki Mikołaja Kopernika i zdjęcia instytucji nazwanych jego imieniem,
- zbiory filatelistyczne poświęcone astronomowi.
Album Jana Matejki
Jan Matejko 1838-1893
Reprint wydania z 1876 r., własność, nakład i druk S. Lewentala, Warszawa
Seria: Skarby Kultury i Literatury Polskiej ; 4
Bochnia 2009
O „Albumie“ tym Lewental napisał w nocie „Od wydawcy“: Trzy lata upłynęły od pierwszego ogłoszenia o zamiarze wydania albumu Jana Matejki, a ledwie dziś ten zamiar zdołałem pożądanym skutkiem uwieńczyć [..] Wydawnictwo tego rodzaju, to już nie druk książki zwyczajnej: wykonanie każdego z takich drzeworytów, jak np. Stefan Batory, Sejm w Lublinie i t.p. wymagało po sześć miesięcy czasu, [..] W skład albumu weszły najcelniejsze obrazy mistrza, wykonane w czasach ostatnich; z wyjątkiem reprodukcyj Rejtana, Iwana Groźnego oraz Wieszczby Lirnika, odtworzonych najwierniej przez Panów Maszyńskiego i Witkiewicza, podług fotografij zdjętych z oryginałów, wszystkie inne utwory były przez samego Matejkę rysowane na drzewie.
Wojciech Kossak (1856-1942)
Reprodukcja książki Wojciecha Kossaka „Wspomnienia” (Warszawa 1913 r.) ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie
Seria: Skarby Kultury i Literatury Polskiej ; 19
Warszawa 2013
W pierwszej części albumu zaprezentowano mało znaną wersję oryginalną „Wspomnień” Wojciecha Kossaka (1913). W drugiej przedstawiono wybór obrazów Wojciecha Kossaka zgromadzony przez kuratorów Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Rozdział „Obrazy olejne” w dużej części oparty jest na dziełach prezentowanych w pięknym dworku Wincentego Krasińskiego na wystawie „Kossakowie. Trzy pokolenia malarzy”, w 2010 roku. Cykle malarskie reprodukowane dalej stanowią interesującą część zbiorów zgromadzonych w Bibliotece Jagiellońskiej: „Duch pruski”, oraz „Legiony polskie roku 1914”. Podstawę niniejszego wydania stanowi egzemplarz Gebethnera i Wolfa przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej.
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Seria: Skarby Kultury i Literatury Polskiej ; 9
Proszówki 2010
W albumie znalazły się reprodukcje pochodzące z XIX w. i przedstawiające widoki współczesne Chopinowi. Reprodukcje pochodzą ze zbiorów: Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu i Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy.
Andriolli (1836-1893) w sztuce i życiu społecznym
Przez Henryka Piątkowskiego i Henryka Dobrzyckiego
Reprint wydania z 1904 r., Warszawa
Józefów 2011
Jak podają autorzy publikacji, księga zawiera 278 rysunków w tekście - polskiego rysownika, ilustratora i malarza Michała Elwiro Andriolliego - oraz 25 poza tekstem, w tem 28 utworów dotąd niereprodukowanych.
Józef Chełmoński
Chełmoński, Józef (1849-1914)
Skarby Kultury i Literatury Polskiej ; 25
Warszawa 2016
W albumie zaprezentowano większość znanych prac Józefa Chełmońskiego, zarówno z muzeów jak i kolekcji prywatnych. W pałacu w Radziejowicach można zobaczyć największą wystawę stałą dzieł artysty. Jest to równocześnie największa stała wystawa monograficzna w Polsce.
Publikacja jest reprodukcją książki Antoniego Piotrowskiego „Wspomnienie” z 1918 r. ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.
Złote myśli ludzi wielkiego umysły, talentu i serca : twórcy wizerunku Polski. Księga 2004 – sentencje, aforyzmy, dewizy życiowe
Warszawa 2006
Księga zawiera ponad 3000 sentencji, dewiz życiowych, przemyśleń i aforyzmów. Współautorami są ludzie świata nauki, kultury i sztuki, przedsiębiorcy i społecznicy kształtujący polską rzeczywistość przełomu tysiącleci. Ilustrowana reprodukcjami obrazów mistrzów malarstwa polskiego i młodych adeptów sztuki malarskiej.
Oprac. Aleksandra Szymańska